ONline Bardejov

Stredoškolské časopisy v Bardejove. Ktorý je najlepší?

Stredoškolské časopisy v Bardejove. Ktorý je najlepší?

Málokto tuší aké novinárske perly sa skrývajú za bránami bardejovských stredných škôl. Mnohí berú žurnalistiku ako mimoškolskú aktivitu, no niektorí študenti sú ochotní priznať, že práve masmédiá sú ich vytúženým študijným odborom na vysokej škole. Poslanie je možno aj prekliatie, pretože dať dokopy čo i len jedno číslo je časovo aj psychicky náročné.


Azda najväčší „boom“ na školách spôsobil mimoriadny úspech časopisu Gymoš, ktorý si svoju kvalitu drží dlhé roky. Dalo by sa povedať, že tento časopis Spojenej školy Juraja Henisha kraľuje a dlho kraľovať bude bardejovským školským časopisom. Redakcia navštívila verejnoprávnu RTVS, TV Markíza a stala sa tak mediálne známa takmer po celom Slovensku. Reklamu im robí aj samotný Patrik Herman, ktorý na najlepší stredoškolský mesačník v republike nedá dopustiť.

Patrik Herman so svojimi obľúbencami

Časopis Gymoš sa drží na popredných priečkach v celoslovenských súťažiach. Stal sa dvojnásobným víťazom Štúrovho pera, počtom prihlásených najväčšou súťažou vo svojom odbore. Časopis vychádza mesačne vo farebnom prevedení. Časopis „dolného gymnázia“ je natoľko úspešný, že dokonca usporiadal I. ročník súťaže časopisov základných škôl.

Vlaňajší víťazi Štúrovho pera sú z Bardejova

Gymoš je možné sledovať aj na Facebooku.

Prvé vydanie časopisu GLS

Aj naše najstaršie a zároveň aj najväčšie gymnázium v Bardejove – Gymnázium Leonarda Stöckela vydáva vlastný študentský časopis. Pred dvomarokmi po dlhšej pauze vzkriesilo redakčný tím a dnes patrí ku kvalitným a obstojným súťažiacim. Hovoríme o časopise Phase, ktorý v roku 2015 bodoval v krajskej súťaži, kde sa stal objavom roka.

Už odmalička ma bavilo písanie, ale uvedomovať som si to začala až niekedy v poslednom ročníku ZŠ a postupne som začala premýšľať ako sa dá v tejto oblasti angažovať, resp. ako si spríjemniť nervydrásajúce chvíle stredoškolskej matematiky, chémie a fyziky. V týchto predmetoch som totiž nikdy neexcelovala, no zároveň som si začala plniť aj svoj žurnalistický sen.“ Svoje začiatky v redakčnom krúžku opisuje Ivana Ščuroková, zakladateľka časopisu Phase.

Vlastný časopis majú aj iné školy

Pravdepodobne tieto dva najvýraznejšie časopisy motivovali iné stredné školy k vydávaniu vlastných diel, a tak už svoje prvé ročníky zahájili časopisy: Báječný priemyslovák (SPŠ Bardejov) a Hotelieri (Hotelová akadémia Jána Andraščíka v Bardejove).

Počas štúdia na strednej škole si študenti vyberajú smer, akým sa ich život bude uberať v nasledujúcich rokoch. Práca v redakcii je nenahraditeľnou skúsenosťou a práve tento výber záujmového krúžku na škole im dokáže zmeniť život. Treba si uvedomiť, že ide o amatérskych novinárov, no niektoré kúsky sú schopné vyrovnať sa aj etablovaným periodikám.


Prečo školy investujú nemalé peniaze do tlače časopisov?

Formou článkov, ktoré časopisy ponúkajú sa študenti dozvedia o škole niečo viac a prostredníctvom tohto média sa šíri osveta najmä medzi študentmi. V neposlednom rade sa časopis stáva prostriedkom, ako vďaka spomenutým súťažiam urobiť škole dobré meno. A to nie len vo svojom meste, ale na celom Slovensku.

Máte medzi spomínanými časopismi svojho favorita? Zahlasujte!

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Autor: Adrián Mihalik / spracoval: M.M.

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x