ROZHOVOR: „Ako si vybrať ideálne lyže?“, radí Tomáš Jakubašek z Topasportu

ROZHOVOR: „Ako si vybrať ideálne lyže?“, radí Tomáš Jakubašek z Topasportu

Lyžiarska sezóna je v plnom prúde a lyžiarom praje aj počasie. Dostatok snehu mnohých láka na zjazdovky. Čo však v prípade, ak ešte nemáte ideálnu výstroj? Poradíte si sami s výberom alebo dáte na rady odborníka? Jedného z nich sme sa všetko potrebné opýtali za vás.


 • Topasport Bardejov
  Na fotke: Tomáš Jakubašek, Topasport Bardejov

  Tomáš, poďme rovno k veci, ako si vyberieme ideálne lyže? Aké faktory je potrebné brať do úvahy pri výbere lyží?

Z môjho pohľadu neexistuje žiadna magická formulka na určenie ideálnych lyží. Faktory ako výška a váha sú dôležité, ale treba brať do úvahy aj iné veci. Lyžiarska kategória, úroveň lyžiara, typ snehu, terén a osobné preferencie sú iba jedny z mnohých vecí, ktoré je potrebné brať do úvahy.


 • Ako je to s dlžkou lyží? Platí ešte pravidlo, že lyže by mali byť dlhé približne po bradu?

Všeobecným pravidlom je vyberať dĺžku lyží, ktorá je niekde medzi bradou a hornou časťou hlavy. Pre začiatočníkov odporúčam skôr kratšie lyže. Naopak pokročilí a skúsení lyžiari si môžu vybrať lyže, ktoré sú o niečo dlhšie ako postava, čiže aj mierne nad hlavu.


 • Existujú aj nejaké iné dôvody prečo by si mal niekto vybrať kratšie alebo dlhšie lyže? Je dôležitý aj štýl lyžovania?

Kratšie lyže odporúčam najmä začiatočníkom alebo opatrným lyžiarom, ale taktiež lyžiarom, ktorí obľubujú krátke, rýchle oblúky a málokedy lyžujú rýchlo. Dlhšie lyže sú zasa vhodnejšie pre rýchlych a agresívnych lyžiarov, alebo pre lyžiarov, ktorí plánujú jazdiť aj v neupravenom teréne.


Topasport Bardejov
V predajni Topasport Bardejov nájdete široký výber tovaru
 • Je pri výbere lyží dôležitá aj úroveň lyžiara?

Schopnosti lyžiara sa stali trochu menej podstatné, kdeže vývoj lyžiarskych technológií v súčasnosti umožňuje začiatočníkovi jazdiť na oveľa väčšej škále lyží. Napriek tomu sú určité funkcie, ktorými sa jednotlivé modely odlišujú pre rôzne úrovne lyžiarskych schopností. Niekto kto začína s lyžovaním alebo pracuje na zlepšení, by mal zvoliť lyže, ktoré majú mäkší flex, užší stred lyže, kompozitné, penové alebo mäkšie drevené jadrá. Sú to totiž typy lyží, ktoré sú ľahko točivé, ľahko sa ovládajú a odpúšťajú chyby. Väčšina lyžiarov však spadá do kategórie mierne pokročilých, pre takýchto lyžiarov odporúčam lyže, ktoré sú o niečo širšie ako lyže pre začiatočníkov a sú vybavené pevným dreveným jadrom a sendvičovou konštrukciou. Pre pokročilých lyžiarov máme u nás v Topasporte lyže vybavené vstvami titánu, karbónu, bambusu alebo iných materiálov, poskytujúcich lepší výkon vo vyšších rýchlostiach a v náročných podmienkach.


 • Ako je to s lyžiarskymi topánkami? Ako si ich správne vybrať?

Lyžiarky sú jednou z najdôležitejších súčastí lyžiarskej výbavy a preto sa oplatí vynaložiť viac času a energie, aby ste si vybrali tie správne. Pre potrebnú kontrolu a výkon na svahu je dôležité mať pre lyžiarku, ktorá vám sedí naozaj dobre. Škrupina lyžiarok je vyrobená z tvrdého plastu, čo môže spôsobiť problémy pri rozdielnom tvare vašich nôh a pri tvare lyžiarok. Cieľom je teda nájsť takú veľkosť a tvar, ktorý vám zabezpečí komfort bez toho, aby bol ohrozený váš výkon.


 • Je potrebné pri výbere lyžiarky zvážiť aj úroveň lyžiara? Aké by si odporučil pre rôzne úrovne lyžiarov?

Áno, pri výbere by lyžiarok by som určite zvážil úroveň lyžiara. Najlepšou voľbou pre začinajúcich lyžiarov sú mäkšie až stredne tuhé lyžiarky, ktoré im umožnia pohodlnú jazdu po celý deň. Mierne pokorčilí lyžiari radi zavítajú do strmšieho svahu, či experimentujú aj na neupravených zjazdovkách. Odporúčam preto stredne tuhé lyžiarky, ktoré sú dostatočne spoľahlivé v rôznych podmienkach. Pokročilí jazdci zasa zvyknú jazdiť v rôznych snehových podmienkach, zahrňajúcich hlboký prašan, ľad, či snehové záveje pričom uprednostňujú rýchlu agresívnu jazdu. V tomto prípade odporúčam tvrdé až veľmi tvrdé lyžiarky, ktoré sú veľmi presné a noha v nich pevne drží.


 • Čo však v prípade, keď už lyže alebo lyžiarky doma mám, ale chcel by som lepšie? Čo so starými lyžami alebo lyžiarkami?

U nás v Topasporte radi poradíme pri výbere nových alebo požívaných lyží a lyžiarok. Samozrejme za rozumný doplatok vieme lyže a lyžiarky vykúpiť alebo vymeniť za iné, lepšie alebo novšie.

Tomáš, veľmi pekne ďakujeme za užitočné rady pri výbere lyží a lyžiarok. Verím, že mnohí lyžiari ocenia tvoje rady.


Na otázky odpovedal: Tomáš Jakubaško – predajca, Topasport
Spracoval: M.M.

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x