ONline Bardejov

Bardejov kedysi a dnes v jedinečnom kalendári na rok 2017

Bardejov kedysi a dnes v jedinečnom kalendári na rok 2017

Kalendár „Bardejov kedysi a dnes sa vracia”. A to nie len v čase… Vracia sa aj vo svojom ďalšom vydaní na nadchádzajúci rok 2017. Kalendár prináša to, čo čas odniesol v 12-tich historických fotografiách, ktoré sa na jeho stranách konfrontujú so súčasnosťou.


Jedinečný kalendár ponúka pohľady na 12 vybraných lokalít a v priebehu roka vás prostredníctvom nádherných fotografií prevedie dobami minulými a spomienkami na ne, a to nie len obrazovo, ale aj textovo. Na každej strane totiž nájdete živé komentáre Bardejovčanov.

kalendar-priestorova-vizualizacia


Nástenný kalendár nesie podtitul „Útržky z minulosti”. Časti spomienok na starý Bardejov a kúpele zachytené na starých čiernobielych fotografiách sa tak vracajú na obrazoch zo súčasnosti a dopĺňajú časy dávno minulé o novú farebnú realitu, ktorú poznáme zo súčasnosti.

Vydavateľom kalendára plného spomienok je komunita Bardejov kedysi a dnes, ktorá má za cieľ zhromažďovať na jednom mieste veľké množstvo fotografií starého Bardejova a okolia. Okrem oživovania spomienok – tých skôr narodených, si táto skupina kladie za cieľ oboznámiť aj súčasnú generáciu o tom, ako sa mesto v plynutí času rozrastalo a menilo svoju tvár.

Vydanie v poradí už druhého kalendára Bardejov kedysi a dnes bolo tak jednou z ambícii ako ešte viac priblížiť ľudom obrazy starého Bardejova aj mimo virtuálny priestor internetu. V kalendári nájdete lokality ako pohľad na staré kúpalisko s tribúnou, Hrubú baštu s budovou hostinca, pohľad na Halpušovú ulicu (dnes Partizánska), búranie Hodinovej brány, Štvrohrannú baštu, pohľady z veže kostola na tri svetové strany, Rhodyho dom a nechýbajú ani snímky z Bardejovských Kúpeľov s ich pôvodnou drevenou architektúrou.

promo_bez-cenovky

Pozoruhodné spojenie minulosti a súčasnosti je v kalendári realizované akousi skladbou útržkov starých fotografií spojených do jedného celistvého obrazu, doplnením chýbajúcej časti, ktorá už vypovedá iný príbeh – posunutý o niekoľko desiatok rokov vpred. Tlačená verzia kalendára tak sčasti prekrýva jednu realitu ďalšou, ktorú už nemáme možnost zažiť. Webová verzia kalendára nám však umožní nazrieť pod dobový snímok. Na jednom obraze tak máme obe reality súčasne.

1
Jedna z fototografii v kalendári, na nej staré kúpalisko a tribúna ŠK Bardejov. Fotografia z roku 1942 zachytáva štadión ŠK Bardejov odovzdaný do užívania 30. 7. 1939
2
Ulica Dlhý rad a budúci park s fontánou (severo-západný pohľad). Pohľad z veže kostola z roku 1965

Ak Vás kalendár zaujal, tu si ho môžete pozrieť celý v jeho online verzii.


Vráťte sa v čase s kalendárom „Bardejov kedysi a dnes”, ktorý prináša to, čo čas odniesol počas celého roka v krátkom videu:

Podobné príspevky

guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x