ROZHOVOR: „Ako si vybrať bežecké lyže?“, radí Ondrej Rybár, servisman slovenskej reprezentácie

ROZHOVOR: „Ako si vybrať bežecké lyže?“, radí Ondrej Rybár, servisman slovenskej reprezentácie

Bežecké lyžovanie alebo bežkovanie je jedným z najzdravších zimných športov a radí sa medzi top športy vôbec. Okrem toho, že ponúka možnosť pohybu na čerstvom vzduchu a v prírode, rovnomerne zaťažuje svaly celého tela.


U bežkárov sa preto oveľa zriedkavejšie vyskytujú zdravotné problémy z preťaženia citlivých partií alebo úrazy. Podmienkou je samozrejme zvládnutá technika a správna výstroj. S výberom bežiek nám dnes poradí jeden z najpovolanejších – servisman slovenskej reprezentácie: Ondrej Rybár.


Na fotke: Ondrej Rybár, servisman slovenskej reprezentácie
  • Výber ideálnych bežiek zďaleka nie je jednoduchý. Ktoré faktory považuješ za rozhodujúce?

Najzásadnejším kritériom je účel, na ktorý si bežecké lyže kupujete. Iné lyže potrebujú pretekári, iné športoví bežkári a iné milovníci turistického bežkovania. Ďalšími rozhodujúcimi faktormi sú technika behu a terén, v ktorom budete bežkovať. Do výberu by mali vstupovať i dispozičné charakteristiky postavy, hlavne výška a váha.


  • Predpokladajme, že naši čitatelia neašpirujú na profesionálne bežkovanie. Odporučil by si im športové alebo turistické bežky?

Športové bežky sú určené skúseným lyžiarom. Sú pomerne tvrdé a rýchle a teda pohodlné pre športovcov so zvládnutou technikou. Ak už nejakú tú zimu bežkujete, jednoznačne stavte na tento druh bežiek. Oproti nim, turistické lyže, sú širšie, mäkšie a teda pomalšie. Majú väčšiu stabilitu a sú vhodné aj pre začiatočníkov. Pravda, sklz je pri nich trochu obmedzený.


  • Trendom v bežeckom lyžovaní je momentálne takzvaný skating alebo korčuľovanie. Aké bežky sú na tento štýl vhodné?

Skating patrí medzi najrýchlejšie štýly a vyžaduje si už istú zručnosť. Výber lyží je tu pomerne jednoduchý. Väčšina výrobcov ponúka bežky s označením Skate. Sú primárne určené na túto techniku behu svojim tvarom i tvrdosťou. Ide o lyže s nevýraznou špičkou a miernejším prehnutím. Bývajú užšie a stredne tvrdé až tvrdé. Dôležitý je tu výber optimálnej dĺžky. Skating si vyžaduje o niečo kratšie bežky, odporúčam tak 10cm nad výškou bežca.

  • Čo ak som menej náročný, rekreačný lyžiar a nechcem do tohto športu veľa investovať?

Na kvalite bežiek a výstroje určite šetriť neodporúčam. Neoplatí sa to. Oveľa lepšou voľbou je návšteva špecializovanej predajne, ktorá disponuje širokým sortimentom i odborným poradenstvom. Osobne mám veľmi dobré skúsenosti s predajňou Topasport v Bardejove. Rovno na mieste vám poradia i najoptimálnejšie riešenie vzhľadom na vaše možnosti a potreby. Rekreačným bežkárom, ktorí ešte presne nevedia, čo od bežkovania očakávajú, odporúčam takzvané kombinované bežecké lyže. Sú vhodné na klasické bežecké lyžovanie i na korčuľovanie. Sú tvrdšie ako lyže na klasické lyžovanie a dlhšie ako lyže na skating. Ako to už ale býva, vlastnosti aké majú špecializované lyže od nich čakať nemôžete. Pre príležitostných lyžiarov však postačujú.


  • V úvode si spomínal ako jedno zo zásadných kritérií typ terénu. Ako ten ovplyvňuje výber bežeckých lyží?

Áno, terén je veľmi dôležitým vodítkom. Nesprávna kombinácia bežecké lyže – terén môže veľmi ľahko viesť k ich zničeniu. Napríklad pretekárske lyže sú veľmi náchylné na poškodenie a tak použiteľné len na dokonale upravených profesionálnych dráhach. Klasické bežecké lyžovanie si vyžaduje stopu, korčuľovanie aspoň dva metre širokú cestu. Ak sa plánujete s bežkami pohybovať v neupravenom teréne, ideálne sú takzvané backcountry lyže s oceľovými hranami. Sú odolné, široké a tým výnimočne stabilné.

  • Je toho na zváženie viac ako by sme čakali. Povieš nám ešte niečo k váhe a výške bežkára?

Áno, je to oveľa komplikovanejšie ako bežný laik predpokladá. Preto toľko zdôrazňujem odborné poradenstvo v špecializovaných predajniach akou je spomínaný Topasport. Čo sa týka dispozícií postavy, platí všeobecné pravidlo, čím ťažší bežkár, tým tvrdšie bežky. Samozrejme, čo sa týka tvrdosti, treba si zvážiť aj iné, už spomínané, faktory. Väčšina značiek má pri svojich produktoch uvedenú odporúčanú váhu lyžiara. Čo sa týka výšky postavy, bežecké lyže by mali byť približne o 10 – 25/30cm vyššie ako bežkár. Závisí to však aj od štýlu bežkovania. Napríklad na spomínané korčuľovanie sú odporúčané kratšie bežky a na klasické bežecké lyžovanie zas dlhšie. Je treba brať do úvahy všetky parametre komplexne. Ťažko sa to takto diferencuje.


  • Áno, rozumieme. Ideálnym riešením je zájsť do špecializovanej poradne a nechať si poradiť. Odborníci v Topasporte vám iste odporučia ideálne riešenie. Mohli by sme si ale na záver povedať veľmi stručne o príprave a voskovaní bežiek?

Voskovanie bežiek je kapitola sama o sebe. Vo všeobecnosti snáď len poviem, že ani príležitostní bežkári si s jedným voskom nevystačia. Úplným základom je stúpací a sklzný vosk. Stúpací vosk sa nanáša do mazacej zóny, sklzný na sklznú zónu. Ani to však nie je pravidlom. Napríklad bežky so šupinami ani skate bežky sa nemažú tradičným stúpacím voskom. Vosk je treba prispôsobiť aj povahe a kvalite snehu. Tuhé vosky sú určené na sneh v pôvodnom stave, zatiaľ čo tekuté vosky preferujeme, ak sneh prešiel odmäkom. Vosky sa ďalej delia aj podľa teploty, pri ktorej sú ideálne využiteľné. Pri teplote hlboko pod nulou využívame zelený a modrý vosk, pre teploty okolo nuly je vhodný fialový a teploty nad nulou si žiadajú žltý a červený. Vosky sa ďalej líšia aj zložením, ale to by už bolo naozaj na dlho. Ďalšou pomerne rozsiahlou kapitolou je samotný proces voskovania. Ak ste úplný laik, nechajte si aj s voskovaním poradiť priamo v predajni Topasportu.


Na otázky odpovedal: Ondrej Rybár – servisman slovenskej reprezentácie | text: Topasport
Spracoval: M.M.

Venujete sa bežkovaniu? Oplatí sa do tohto druhu športu investovať čas a peniaze?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

SÚVISIACI ČLÁNOK:

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x