ONline Bardejov

Rekonštrukcia relatívne dobrej cesty na Mihaľove vyvoláva otázniky

Rekonštrukcia relatívne dobrej cesty na Mihaľove vyvoláva otázniky

Každá oprava cesty poteší, pretože sa zvýši komfort a plynulosť cestnej premávky. Taktiež to prispeje k zvýšeniu bezpečnosti. No čo ak sa opravuje cesta, ktorá si opravu nevyžaduje a ostatné úseky v oveľa horšom stave zostávajú ležať ladom?


Počas uplynulého víkendu sa na Mihaľove udiala zvláštna vec. Presnejšie na ceste 3. triedy s označením 3507, ktorá vedie do tejto mestskej časti. Kto prechádza týmto úsekom denne, určite pozná aj stav cesty po ktorej jazdí. Musíme povedať, že v danom úseku, kde dnes pracovali mechanizmy, bola naozaj v dobrom stave. O to viac bolo prekvapujúce, že práve tento úsek, (kúsok od odbočky k hotelu Bellevue až k zastávke MHD pri otočisku autobusov) sa rozhodli cestári prekryť novou vrstvou asfaltu. Slovo prekryť sme použili zámerne, pretože pokládke nového živičného krytu nepredchádzalo odfrézovanie vozovky. Ale to nie je “kameňom šváru” tejto bleskovej akcie.

Cestárov z Eurovie sme zastihli tesne po položení koberca v jednom jazdnom pruhu. Druhá polovica vozovky čakala na podkladový bituménový nástrek. Takže sme mali nejaký čas na to, aby sme zadokumentovali vozovku v pôvodnom stave.

Odfrézovanie starého asfaltu sa realizovalo len v mieste napojenia na pôvodný kryt vozovky.

Tých ktorí prechádzajú týmto úsekom dennodenne, určite nemusíme presviedčať o tom, že cesta bola naozaj v dobrom stave a nikoho ani nenapadlo, že práve tento úsek sa bude asfaltovať v plnom profile. Cesta je v správe Prešovského samosprávneho kraja a sú na nej omnoho havarijnejšie úseky, ktoré si naopak opravu vyžadujú. A to hlavne rozsypaná krajnica v zákrute pod hotelom Bellevue, kde je problém obísť sa s autobusom. Tu sa však nepoložil ani meter štvorcový asfaltu. A to nehovoríme o nevyhovujúcich zvodidlách, respektíve vyvalenom zábradlí, ktoré je už dávno nevyhovujúce a hlavne nebezpečné.

Pravý jazdný pruh – cesta v pôvodnom stave s realizovaným mikrokobercom. Už na prvý pohľad je zrejmé, že si nevyžadovala nový asfaltový koberec.

Ďalšou pozoruhodnou vecou na celej tejto investícii je predchádzajúca oprava cesty, ktorá sa realizovala zhruba pred troma týždňami na presne tom istom úseku, ktorý dnes prikryl nový asfalt. Trhliny boli vyspravované zálievkou pomocou nástreku. O tri týždne sa tá istá cesta znovu v plnom profile postriekala zálievkou pred položením asfaltu. Pýtame sa, nie sú to neefektívne vynaložené finančné prostriedky? Súčasťou tejto opravy bolo aj osadenie smerových stĺpikov v celom úseku cesty, čo mnohí vodiči jazdiaci hlavne v noci určite privítali.

Na fotografii vidieť predchádzajúcu opravu s vysprávkami a zároveň novo položený asfalt. Na mieste sme sa pýtali robotníkov, či predchádzajúca oprava súvisela s prebiehajúcou pokládkou asfaltu. Na túto otázku nám nevedeli odpovedať, ale tento postup sa im zdal neobvyklý.


Nový asfalt dostala aj cesta k rodinným domom

Zatiaľ čo je cesta v obci, ktorá je správe Mesta Bardejov v katastrofálnom stave, majitelia domov – prevažne novostavieb v hornej časti obce, majú naopak dôvod na radosť. Pôvodná provizórna cesta vysypaná kameňom, má dnes nový asfaltový koberec. Tranzitná komunikácia, ktorá vedie stredom obce si však na generálnu opravu musí ešte počkať. V súčasnosti ralizovaný úsek končí práve pred úsekom, ktorý je v najhoršom stave. Potom vidičov čaká rozbitá cesta, kde je zapláta na zapláte a na novú cestu si z obyvateľov spomína len málokto.

Nový vyasfaltovaný úsek jednej z uličiek, ktorý vedie prevažne k novým rodinným domom.

Vo veci obnovy relatívne dobrej cesty sme oslovili aj hovorkyňu Prešovského samosprávneho kraja, pod ktorý spadá správca predmetnej cesty SÚC PSK Prešov. Na stanovisko čakáme, po jeho obdržaní bude súčasťou tejto reportáže.FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x