OBRAZOM: Cyklochodník na Mníchovský potok otvoril zo sedla elektrobicykla bardejovský primátor!

OBRAZOM: Cyklochodník na Mníchovský potok otvoril zo sedla elektrobicykla bardejovský primátor!

Novovybudovaný cyklochodník je oficiálne otvorený. Stále však nie úplne dokončený. Altánok v hornej časti chodníka pribudne v auguste. Samospráva mesta má záujem rozširovať a budovať ďalšie cyklochodníky a trasy pre Bardejovčanov a návštevníkov.


Na výstavbu nového cyklochodníka zareagovali aj Mestské lesy Bardejov, s. r. o., ktoré investovali do obnovy lesnej cesty na Mníchovskom potoku. Dobrou správou je, že nakoniec nový asfalt končí až pri bráne rekreačného zariadenia. Pre všetkých účastníkov otvorenia cyklochodníka bolo na chate pripravené občerstvenie.

Pásku slávnostne prestrihol zástupca zhotoviteľa.
Bardejovský primátor odložil sako a vysadol na sedlo elektrobicykla.

Nový asfaltový povrch lesnej cesty, zvýšil cyklistom zážitok z jazdy.

Vzájomná ohľaduplnosť vodičov a cyklistov musí byť samozrejmosťou.

  Cyklisti budú musieť byť v strehu. Cyklochodník križujú autobusy a motorové vozidlá.

Všetky zábradlia pozdĺž vynovenej lesnej cesty sú označené reflexnými nálepkami. Pri novom cyklochodníku sa označenie ešte nezrealizovalo.

FOTOGALÉRIA: 


Pravidlá pre cyklistov

Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici. Osoby mladšie ako desať rokov smú jazdiť po chodníku.

Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou; to neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky. Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Pri jazde musí mať cyklista nohy na pedáloch, to neplatí, ak ide o bicykel, ktorého pohon nezabezpečujú pedále. Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista jazdiaci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.

Ak je zriadená cestička pre chodcov a cyklistov označená príslušnou dopravnou značkou, cyklista nesmie ohroziť chodca. Ak cestička pre chodcov a cyklistov má oddelené pruhy pre chodcov a cyklistov, sú chodci a cyklisti povinní použiť len pruh pre nich určený; to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, pri vchádzaní na cestičku pre chodcov a cyklistov a vychádzaní z nej, pričom sa nesmú vzájomne ohroziť.

Cestičku pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na lyžiach, korčuliach, kolobežke, skejtborde alebo na obdobnom športovom vybavení, ak tým neobmedzí ani neohrozí cyklistov.

Pred vjazdom na priechod pre cyklistov sa cyklista musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Cyklista môže prechádzať cez vozovku, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonúti ich vodičov k zmene smeru alebo rýchlosti jazdy. Na priechode pre cyklistov sa jazdí vpravo.


Dopravné značky pre cyklistov

Dodatkové tabuľky upozorňujúce vodičov na pohyb cyklistov

Vodorovné značenie pre cyklistov


Spracoval: D.P./Foto: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x