Dlholúcky most zaujme! Do strihania pásky zostáva dokončiť niekoľko detailov

Dlholúcky most zaujme! Do strihania pásky zostáva dokončiť niekoľko detailov

Pred úplným finišom prác na dokončení diela v mestskej časti Dlhá Lúka sme sa boli pozrieť ako vyzerá nový most, na ktorý obyvatelia čakali niekoľko rokov.


Na začiatok musíme povedať, že to nie je len most, ale podarilo sa vytvoriť akúsi novú architektúru či dominantu. Dominanta je síce prisilné slovo, keď sa jedná o jednoduchú technickú dopravnú stavbu, ale most v Dlhej Lúke sa skutočne líši od tých ostatných.

A to vďaka oceľovým rámom, ktoré sú nepravidelne osadené na vrchu konštrukcie mosta. Na týchto konštrukciách bude inštalované osvetlenie mosta. Vďaka týmto prvkom sa prechod či prejazd mostom stáva zajujímavejším a celá stavba tak získala úplne iný výraz. Otazne je, či práve v tejto odľahlejšej časti mesta bolo potrebné riešiť most s takouto estetickou pridanou hodnotou.

V diskusiách na Facebooku sa pri téme mosta objavovali obavy zo strmých nájazdov. Na starom moste boli síce nájazdy miernejšie, ale je potrebné brať do úvahy, že samotná mostovka je na novom moste posadenná vyššie a okolitý terén jednoducho nepustí. Z nášho pohľadu sú nájazdy po vyasfaltovaní v poriadku. Prevádzku mosta však overí až zimné obdobie, kde sa pri poľadovici a zanedbanej údržbe môžu vyskytnúť problémy.

Čo sme si všimli a čo narúša pohľad na nový most je vedenie telefónneho kábla, ktoré mohlo byť v počiatočných etapách výstavby presunuté na iné miesto. Pevne veríme, že kábel nad konštrukciou mosta sa ešte odstráni. Ďalším rušivým elementom sú aj samotné drevené stĺpy.

Telefónny kábel sa momentálne opriera o jeden z oceľových rámov.

Most stavala bardejovská firma Dopravné staviteľstvo Bardejov s. r. o.. Vo vyhlásenej súťaži vybralo Mesto Bardejov uchádzača, ktorý ponúkol najnižšiu cenu. Most mala postaviť za sumu 355.842,31 EUR bez DPH.

Nosná konštrukcia je navrhnutá z predpätých prefabrikátov. Šírka nosnej konštrukcie je 5,24 m, dĺžka 18,22 m, priečny sklon je strechovitý 2%. Súčasťou opravy mosta je úprava toku a úprava miestnych komunikácií, vrátane križovatky, úprava toku a okolia. Jestvujúca zastávka SAD je presunutá. Nevyhovujúci stav pôvodného mosta bol spôsobený niekoľkými povodňami, kedy zvýšená hladina Kamenca poškodila jeho stredový pilier.

Priestor pred posunutou zastávkou dostal tiež nový asfaltový koberec. Celý dojem ale kazí nevzhľadný plechový prístrešok.

Páči sa vám nový most v Dlhej Lúke?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M. / Foto: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x