Obyvatelia Dlhej Lúky budú mať čoskoro nový most za vyše 400-tisíc eur

Obyvatelia Dlhej Lúky budú mať čoskoro nový most za vyše 400-tisíc eur

Účelom a cieľom stavby je komplexná výstavba nového mostného objektu v mestskej časti Dlhá Lúka, úprava priľahlých úsekov miestnych komunikácií, ochrana spotrebnej stavby mosta potrebnou úpravou toku tak, aby svojimi parametrami spĺňal podmienky pre plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky v danej časti mesta. Súčasťou stavby je aj potrebná úprava dotknutých inžinierskych sietí.


Jestvujúci most cez potok Kamenec sa už kompletne odstránil a na jeho mieste sa vybuduje nový mostný objekt.  Ten je navrhnutý ako jednopoľový, prefabrikovaný so štandardným príslušenstvom mosta. Založenie spodnej stavby je hlbinné na vŕtaných pilotách votknutých do únosného podložia. Šírkové usporiadanie na moste zodpovedá  intenzite dopravy v danom mieste. To znamená, že pôjde o jednosmerný most a bude na ňom umožnený aj pohyb chodcov.

Bezpečnosť poších na moste je zabezpečená osvetlením mosta.  Nosná konštrukcia je navrhnutá z predpätých prefabrikátov. Šírka nosnej konštrukcie je 5,24 m, dĺžka 18,22 m, priečny sklon je strechovitý 2%. Súčasťou opravy mosta je úprava toku a úprava miestnych komunikácií, vrátane križovatky, úprava toku a okolia. Jestvujúca zastávka SAD sa posunie. Verejným obstarávateľom diela je Mesto Bardejov.

Na zhotovenie diela vo vyhlásenej súťaži vybralo Mesto Bardejov uchádzača, ktorý ponúkol najnižšiu cenu. Víťaz súťaže a zhotoviteľ – Dopravné staviteľstvo Bardejov s. r. o. postaví most za sumu 355.842,31  EUR bez DPH.

Takto by malo vyzerať nové premostenie cez potok Kamenec:

Most poškodili tri povodne

Pôvodný most bol v júli 2001 bol v dôsledku zvýšenej hladiny rieky Kamenec čiastočne poškodený. V tom čase sa realizoavala len jeho provizórna oprava, úpravou živičného krytu vozovky a zváraním oplotenia. Neskôr most postihli aj ďalšie povodne a výraznejšie poškodenie stredového piliera spôsobilo natoľko nevyhovujúci stav, že ho bolo nutné zavrieť. Na most bol zákaz vjazdu a na mieste boli umiestnené zábrany. Tie neskôr domáci odstránili a most sa naďalej využíval. A to aj napriek tomu, že jeho konštrukcia bola značne staticky narušená. Tento stav pretrvával niekoľko rokov.


Poškodený most po povodni slúžil ešte niekoľko rokov aj napriek dezolátnemu stavu, v ktorom sa nachádzal:

Na nový most čakali 7 rokov

V júni 2017 napokon predseda Vlády SR R. Fico počas výjazdu v Bardejove na tlačovke potvrdil finančnú pomoc na opravu poškodeného mosta vo výške 300-tisíc eur. Mohlo tak konečne začať verejné obstarávanie na jeho výstavbu. Na začiatku roka 2018 si obyvatelia Dlhej Lúky konečne vydýchli a začalo sa s demoláciou nevyhovujúceho objektu a výstavba nového mosta.

FOTOGALÉRIA:

Demolácia mosta (28. január 2018)


FOTOGALÉRIA:

Zakladanie novej konštrukcie a priebeh výstavby (február, marec 2018)

Výstavba mostovky (doplnené 17.3. 2018)


aktualizované 15. 4. 2018

Spracoval: M.M. / Foto: M.M., R.C., D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x