Cesta za pamiatkou, do obce Kožany, je skutočne na…

Cesta za pamiatkou, do obce Kožany, je skutočne na…

Začiatkom júna sme od čitateľa dostali v správe kuriózny záber, poukazujúci na zlý stav cesty do obce Kožany v Bardejovskom okrese. Za koncovou obcou je to však ešte katastrofálnejšie. Takmer desaťročie pretrvávajúci nevyhovujúci stav  cesty by sa mohol zmeniť. Presný dátum nie je však známy!


V doručenej pošte sme našli nasledujúci záber a text: ,,Ahojte, dneska sme sa po ceste okolo dobre zasmiali 🙂 dedina Kožany 🙂“ Pod fotkou okamžite začali pribúdať komentáre a reakcie čitateľov, z ktorých vyberáme.

,,Tak tá je už v p**i asi 30 rokov… hlavne, že tam máme národnú kultúrnu pamiatku, kam chodia turisti a neodnášajú si zážitok z dreveného kostolíka, ale z tej cesty k nemu….v 21. storočí, niečo neskutočné. Obyvateľom dediny by mali z regionálnych fondov určených na opravu ciest v obciach, zaplatiť aj zničené autá za tie roky…“

Pridáva sa ďalší diskutujúci: ,,Kostolík, ktorému svojou výzdobou nemôžu konkurovať ani tie drevené kostolíky, ktoré sú v zozname pamiatok UNESCO a kto má pochybnosti nech sa tam vyberie okrem bohatej maliarskej výzdoby tam nájde minimálne v rámci Slovenska zaujímavý Ikonostas či najstarší funkčný zvon na Šariši. Niektorí návštevníci ho(kostolík) volajú Sixtínska kaplnka a je smutné, že tam vedie takáto cesta.“

Na margo sľubov: ,,Áno, máme nádherný kostolík. Smutné je to, že kompetentní na to dlhé dlhé dlhé roky kašlú a len sľubujú opravu cesty.“ 

Ľudová tvorba nemá hraníc.

Čo na to hovorí vedenie Prešovského samosprávneho kraja?

,,Cesta III/3535 v dĺžke 2,125 km, tj. za obcou Kožany v smere na obec Šapinec, je v zozname neudržiavaných ciest.

Cesta, ktorá už nie je ani cestou?!

Prostredníctvom našej organizácie Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja dlhodobo evidujeme jej nevyhovujúci stav.  

Tento stav chceme zmeniť. Keďže ide o málo využívaný úsek, nedostal sa do zásobníka investičných akcií a opráv cestných úsekov na tento rok. Napriek tomu v krátkej dobe mimo už schválených akcií chceme začať s rekonštrukciou a položením asfaltu na zhruba 2 kilometrovom úseku Kučín – Kožany, ktorý je prístupovou cestou a často využívanou spojnicou.

Čo sa týka úseku Kožany – Šapinec, po vykonaní obhliadky cesty je možné konštatovať, že nie je efektívne realizovať asfaltové úpravy na danej ceste. Odborný názor správcu je taký, že túto komunikáciu je potrebné vyrovnať a stabilizovať technológiou vylepšenia mechanických vlastností – zemín použitím frézy s pridaním cementovej zložky. Ide o pomerne finančne náročnú akciu, ktorú zaradíme do zásobníka investičných zámerov Správy a údržby ciest PSK. Jej realizácia bude, ale rozdelená do viacerých etáp.

Vedenie PSK podniká kroky na zvýšenie kvality, prejazdnosti, bezpečnosti ciest v celom kraji, aj k takým pamiatkam ako je kostolík v Kožanoch. Rozpočet kraja na regionálne cesty a ich rekonštrukcie je limitovaný, preto nie je možné dosiahnuť ideálny stav. Prioritou je do konca volebného obdobia dostať čo najviac ciest PSK do vyhovujúceho stavu,“ uviedla pre portál ONline Bardejov, hovorkyňa PSK – Daša Jeleňová.


Video z cesty Kožany – Šapinec (2009)


FOTOGALÉRIA:[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]13 km juhovýchodne od Bardejova sa nachádza – drevený greckokatolícky Stretnutia Pána so Simeonom , ktorý bol postavený v roku 1698 ako zrubový, trojpriestorový chrám na kamennej podmúrovke obitý doskovaním a šindľami so štvorcovou loďou, svätyňou a s vežou pre zvony. Strecha kostola je trojitá, stupňovite členená a ukončená kuželmi a krížom. Jeho interiér je zdobený maľbami z rokov 1793 – 1797 s výjavmi z Nového zákona. Ďalšími zaujmavými pamiatkami sú – ikonostas zo začiatku 18. storočí, ikona na plátne Posledný súd z 18. storočí, atď. Zvon kostola pochádza z roku 1406 a je jedným z najstarších gotických zvonov na východnom Slovensku.

zdroj: www.slovakiatravels.com[/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]
Vonkajšia rekonštrukcia chrámu sa realizovala v rokoch 2000 až 2003.

Spracoval: D. P. 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x