Bardejovčania zaplatia za odpad po novom viac. Rozhodli tak poslanci.

Bardejovčania zaplatia za odpad po novom viac. Rozhodli tak poslanci.

Na uplynulom zastupiteľstve, ktoré sa konalo v závere novembra mestskí poslanci upravovali VZN Mesta Bardejov o poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady. Bardejovčania pri platbách za smeti siahnu hlbšie do svojich peňaženiek.


Cieľom navrhovaných úprav prostredníctvom zmeny sadzieb poplatku je optimalizovať bilanciu odpadového hospodárstva, ktorá za rok 2018 predstavovala stratu 266 490 €. Do úvahy je potrebné vziať navýšenie poplatku za uloženie zmesových odpadov na skládke odpadov v roku 2019 o cca 100 % s postupným zvyšovaním sadzby v ďalších rokoch a taktiež očakávané zvýšené prevádzkové náklady poverenej organizácie (EKOBARD, a.s.) v súvislosti s odvozom a likvidáciou biologicky rozložiteľného odpadu (cca 194 800 €).

Finančná komisia však neodporúčala schváliť predložené zmeny a doplnky VZN Mesta Bardejov č. 60/2004 o určení náležitostí miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Predložený materiál nebol vôbec prerokovaný v komisiách Výstavby a územného rozvoja mesta ani v komisii Podnikateľských aktivít.
Zvýšenie poplatkov v diskusii na mestskom zastupiteľstve presadzovali najmä poslanci Savčinský, Hudáková, Havrilla a proti zvýšeniu vystupovali Starinský, Ferková, Pilip, Bochňa. Podľa poslanca Starinského, ktorý sa dlhodobo venuje problematike odpadov má Bardejov jedno z najhorších odpadových hospodárstiev.

Bardejovskí poslanci po hodinovej diskusii nakoniec schválili, že ročný poplatok pre fyzickú osobu, obyvateľa Bardejova sa od roku 2020 zvýši z 27 € na 30 €. Za zvýšenie hlasovalo spolu 15 poslancov. Proti zvýšeniu hlasovali 5 poslanci z klubu My Bardejov Duchnovský, Ferková, Pilip, Starinský, Micenko a 1 poslanec z Demokratického klubu Bochňa. Hudák M. a Šimco sa zdržali hlasovania.

Podľa aktuálneho znenia zákona môže byť ročná sadzba poplatku za odpad pre fyzické osoby (občanov SR) v rozpätí od 2,41 € do 39,97 €.

Zároveň schválili zvýšenie sadzby pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov a to konkrétne pre držiteľov zberných nádob s objemom do 1 100 l, postihujúc primárne držiteľov 110-litrových KUKA nádob. Pre držiteľa takejto nádoby sa ročná povinnosť na poplatku zvýši z 86,94 € na 97,24 € pri frekvencii vývozu 1 x týždenne, resp. z 43,47 € na 48,62 € pri frekvencii vývozu 1 x za 2 týždne. Suma 48,62 € bude zároveň predstavovať novú minimálnu výšku poplatku, ktorú správcu musí na základe tohto nariadenia vyrubiť každému podnikateľskému subjektu a to aj v prípade zapojenia sa do systému zberu formou vrecového zberu


Navrhované úpravy by sa mali v roku 2020 prejaviť zvýšením príjmov na poplatku za komunálne odpady cca o 75 000 €.

V uliciach mesta je bežným javom, že vyberači kontajnerov predbiehajú smetiarov pri výbere vyseparovaných komodít – predovšetkým papiera a železného odpadu. Nie je však ojedinelé, že sa také komodity nachádzajú aj v nádobách na zmesový odpad.

Ako by ste hlasovali Vy na mieste poslancov?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Autor: Vladislav Novák.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
zuzka

ahoj ste to robili

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x