ONline Bardejov

Bardejovské železničné priecestia prejdú rekonštrukciami

Bardejovské železničné priecestia prejdú rekonštrukciami

Železnice Slovenskej republiky uskutočnia rekonštrukcie železničných priecestí. Obnovou prejde priecestie pri železničnej stanici smerom na ulicu Gróner, smer Poštárka a zrekonštuuje sa aj nebezpečné priecestie na ulici Postajok.


Dôvodom opravných prác je zlý stav priecestných konštrukcií. Rekonštrukcia železničného priecestia pri železničnej stanici smerom na ulicu Gróner bola plánovaná na rok 2017/ 2018. Táto oprava však nebola v týchto termínoch zrealizovaná z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Vodiči tak jazdia po priecestí v súčasnom stave, čo pre mnohých obyvateľov nepredstavuje požadovaný komfort.

„Oprava je na tomto priecestí potrebná. Drevené priecestie sa rýchlo opotrebuje a ničí tlmiče na aute,“ vyjadril sa obyvateľ ulice Gróner.

Na totmto frekventovanom priecestí nájdeme dubové podvaly.

Priecestie je zabezpečené priecestným zabezpečovacím zariadením so závorami a prechádza cez 4 koľaje. Požiadavka na zariadenie komplexnej rekonštrukcie tohto železničného priecestia do investičného plánu ŽSR je na rok 2020.

„Železničné priecestie smer Gróner je v súčasnosti vo vyhovujúcom technicko-prevádzkovom stave. V prípade realizácie stavby bude súčasťou rekonštrukčných prác aj výmena koľajového roštu vo všetkých štyroch koľajach s výmenou priecestnej konštrukcie za celogumovú. Na dané priecestie je potrebné dodať celopryžovú konštrukciu na mieru,“ upresnil hovorca ŽSR Michal Lukáč.


Ďalšie priecestie v Bardejove sa tiež dočká rekonštrukcie. No aj v tomto prípade si na obnovu priecestia, ktoré križuje štátna cesta III. triedy smer Poštárka budú musieť vodiči ešte nejaký ten čas počkať. Poslednou rekonštrukciou prešlo v roku 2010. V budúcnosti je na toto priecestie plánovaná výmena konštrukcie za celogumovú s predpokladaným termínom prác v roku 2021.

Súčasťou rekonštrukcie bude aj nové napojenie asfaltového koberca na povrch vozovky cesty III. triedy, ktorá bola zriadená v minulom roku.

„V príprave investičného zadania bude oslovené mesto Bardejov, pretože mestom Bardejov nebol zriadený nový chodník, ale rozšírená komunikácia pre priecestie bez koordinácie so správcom železničnej infraštruktúry,“ uviedol hovorca ŽSR. 

Na železničnom priecestí na ulici Postajok sa stala len nedávno (28. 11. 2018) vážna dopravná nehoda. Došlo k zrážke motorového vozidla s osobným vlakom s 80 cestujúcimi. Vlak smeroval z bardejovskej stanice. Z vozidla zostala len kopa plechov. Zraneného vodiča transportovali leteckí záchranári. Ten našťastie stret so súpravou prežil.

Vlaková súprava tlačila vozidlo pred sebou niekoľko desiatok metrov.

K nehode došlo na jednokoľajovom železničnom priecestí zabezpečenom svetelnou signalizáciu. Absentujú tu však závory. V daný deň sme apelovali na chýbajúce zábradlie, ktoré bolo pred rokmi súčasťou priecestia. Pád do priekopy predstavoval značné riziko pre chodcov.

 „Obhliadkou bolo potvrdené. že uvedené zábradlie pri odvodňovacej priekope chýba a bude dodatočne doplnené,“ vyjadril sa hovorca ŽSR. Tak sa aj stalo. Priekopa je dnes zabezpečená.

Inštalácia nového zábradlia prebehla začiatkom apríla.

Z trojročného  investičného plánu ŽSR pre roky 2019-2021  sú na trati Bardejov – Prešov  predpokladané investičné akcie do staničných zabezpečovacích zariadení v Kapušanoch pri Prešove, Šarišských Lúkach a rekonštrukcií mosta Kapušany –  Bardejov.

 V súčasnosti ani v najbližšom období ŽSR nemajú v pláne žiadne iné investičné počiny na území mesta Bardejov a mimo mesta.


FOTOGALÉRIA:


 Spracovala: Radoslava Podubinská

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x