Máme to tu! Bardejov sa priradil do štatistík s troma nakazenými na koronavírus.

Máme to tu! Bardejov sa priradil do štatistík s troma nakazenými na koronavírus.

Ani naše mesto sa nevyhlo vírusu. Bardejov pribudol na mape s potvrdenými prípadmi ochorenia COVID-19.


Bardejov momentálne eviduje tri prípady. Podľa bardejovského epidemiológa Júliusa Zbyňovského z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bardejove sú dva potvrdené prípady so 100 % istotou a jeden na 90 %, pravdepodobne sa však tiež bude pokladať za pozitívny. Ide o troch kolegov, ktorí pracovali na jednom mieste v hoteli v Rakúsku v oblasti Salzburg. Ide o mladých pacientov.

Do tejto oblasti prišli ešte v decembri. Vrátili sa 16. marca. Všetci vykazovali príznaky ochorenia. Niektorí mali podľa epidemiológa menšie problémy, iný väčšie. Na základe toho sa podrobili odberu/výteru biologického materiálu. Následne im bol 24. marca potvrdený koronavírus. Odvtedy sú v prísnej domácej karanténe. Ochorenie má u nich momentálne ľahký priebeh.

Zdroj foto: J. Mikita

Július Zbyňovský  zároveň obyvateľov ubezpečuje, že všetci traja neboli s nikým iným v kontakte. Uviedol, že spoločne cestovali jedným autom a prišli do voľného bytu, ktorý už mali k dispozícii a sú naďalej v karanténe. Ich stav sa podľa Zbyňovského postupne zlepšuje a je pomerne dobrý.

Z oblasti odkiaľ prišli bolo niekoľko ďalších potvrdených prípadov. Informácie o siedmich nakazených sa Bardejovčania dozvedeli z médií. S nikým z nich však neboli v kontakte. Nemali vedomosť o tom, aby sa vedome pri svojej práci stretli s niekym pozitívnym na koronavírus.


Medzi nakazenými dvaja muži a jedna žena

K svojmu pobytu v karanténe podľa bardejovského epidemiológa pristupujú veľmi zodpovedne. Všetci z nich boli poučení o vážnosti situácie. Zároveň ubezpečil obyvateľov, že šírenie nákazy od týchto pozitívnych pacientov nehrozí.


„V Bardejovskom okrese je súčasnosti okolo 1700-1800 ľudí v domácej karanténe,“ uviedol Zbyňovský.

Avšak podľa Zbyňovského dostávajú podnety, že nie každý pristupuje k svojej karanténe zodpovedne. Jedná sa hlavne o bezpríznakových ľudí. Apeluje na to, že každý z nich má dostatok informácií, aby sa k veci postavil s plnou vážnosťou a zodpovednosťou. Ďalej uviedol, že aj napriek tomu je celkom milo prekvapený z mladých ľudí, ktorí prichádzajú zo zahraničia. Podľa neho sú prevažne disciplinovaní.

Osobne absolvoval stovky telefonátov, no zároveň priznal, že existuje medzi nimi aj malé stádo „čiernych oviec“. Ide o mladých ľudí, ktorí sú zdraví, silní, nič im nie je, myslia si, že sú v poriadku, no často si neuvedomujú, že možu byť bezpríznakovým nosičom vírusu a nakaziť tak starších ľudí, ktorí toto ochorenie môžu znášať veľmi ťažko, uzavrel Zbyňovský.


Ústredný krízový štáb SR prijal 12. marca 2020 nasledovné opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19:

  • povinná 14-dňová domáca karanténa od 13. 3. 2020 od 7.00 h až do odvolania pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúcim na území SR nad 90 dní, ktorí sa vrátia zo zahraničia, vrátane osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Za nedodržanie domácej karantény hrozí sankcia vo výške 1 659 eur. Osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia, sú povinné bezprostredne po návrate na Slovensko oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý rozhodne o domácej izolácii.

Počas tejto doby ste povinní:

  • Sledovať svoj zdravotný stav (náhly nástup aspoň jedného z týchto príznakov: horúčka, kašeľ, dýchavičnosť) a v prípade objavenia sa príznakov bez meškania telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a územne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a podrobiť sa odberu biologického materiálu.
  • Zdržať sa sociálnych kontaktov (napr. návštev kultúrnych, spoločenských, športových alebo iných hromadných podujatí alebo prijímania osôb alebo vykonávania spoločenských aktivít v mieste izolácie).
  • Zdržať sa cestovania.
  • Zdržať sa účasti na výučbových aktivitách s výnimkou e-learningových foriem.
  • Zdržať sa pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie.
  • Zdržať sa akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie alebo prijímať v mieste izolácie vnímavé osoby.
Zdroj: www.korona.gov.sk

Viac tu.


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: D.P. / M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Silvia

Dnes evidujú 12 ľudí na ochorenie covid 19…preco dnes nebolo zapocitanych tých 13 prípadov z nemocnice v Presove

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x