Zriadili si vlastný krízový štáb! Prvých 30 opustených občanov si našlo v schránke rúško. Vo výrobe budú pokračovať.

Zriadili si vlastný krízový štáb! Prvých 30 opustených občanov si našlo v schránke rúško. Vo výrobe budú pokračovať.

Spojili sa, aby pomohli najrizikovejším osobám spomedzi nás. Výsledkom zasadnutí mestského krízové štábu, pod vedením prednostu Mestského úradu v Bardejove, boli prijaté opatrenia, o ktorých sme Vás informovali na inom mieste. Hmotnú a tak potrebnú pomoc ľudských rúk ponúka najstarším a opusteným obyvateľom iný štáb, výsledkom ktorého sú  zadarmo rozdistribuované rúška.


Za všetkým hľadaj ženu. Rozširujeme to o slovo aktívnu. Riaditeľka mestskej obchodnej spoločnosti Bardterm, s. r. o. Mária Vaňková, riaditeľka Centra sociálnych služieb v Bardejove Anna Göblová a okresná predsedníčka Únie žien Eva Kučová sa rozhodli zabezpečiť opusteným, chorým obyvateľom nášho mesta i ľuďom bez domova rúška, ktoré majú eliminovať nákazu, šíriacu sa kvapôčkovou formou.

,,Na základe súčasnej mimoriadnej situácie, ale aj kvôli zefektívneniu riadenia všetkých poskytovaných sociálnych služieb sme v Centre sociálnych služieb (CSS) v Bardejove zriadili vlastný krízový štáb, ktorý na svojich stretnutiach začal koordinovať a pomáhať v tejto ťažkej situácii všetkým, ktorí boli do nej zainteresovaní, t. j. zamestnanci, klienti, príbuzní, priatelia, známi a pod. Krízový štáb na každom svojom zasadnutí vyhodnotil každodennú situáciu a prijal rôzne opatrenia na maximálnu ochranu všetkých. Nikto z nás si ani v najhoršom sne nevedel predstaviť, čo to všetko bude znamenať, čo prinesie nový deň, čo všetko budeme musieť robiť, aby sme sa navzájom ochránili, pomohli si v tejto pre nás úplne neznámej situácii. Čakali sme, že to bude ťažké, ale toto z nás nečakal nikto.

Klientov zariadenia pri ergoterapii, čo je vlastne liečba prácou a činnosťou navštívila aj riaditeľka Centra sociálnych služieb v Bardejove A. Göblová.

Správy zo zahraničia, hlavne z Talianska, sú hrozné a pre nás odstrašujúce. Vieme, že ak nechceme mať podobnú situáciu aj u nás doma, musíme urýchlene konať. Boli sme si vedomí, že prijaté opatrenia, budú pre našich klientov kruté, ale museli sme ich dať postupne do karantény, odlúčiť ich od svojich najbližších a poskytnúť im skutočný domov a všetky služby. Je nám úplne jasné, že nikdy im nemôžeme nahradiť ich najbližších, o to ťažšie sme prijímali všetky opatrenia na ich, ale aj našu ochranu,“ uvádza vo svojej správe riaditeľka CSS A. Göblová.

Kompletizácia rúška pracovníčkou Zariadenie pre seniorov na Wolkerovej ulici.

,,V Bardejove však nežijú starší ľudia len v zariadeniach CSS, ktorí sú chorí, bezvládni a veľa z nich úplne odkázaní na 24-hodinovú pomoc. V meste žijú aj ľudia rôznych vekových skupín a v rôznom zdravotnom stave, ktorí sú bez domova, ale aj starší ľudia, ktorí nemajú pri sebe príbuzných. Sú to ľudia, ktorí sa nevedia v rôznych výnimočných a stresových situáciách zorientovať. Práve preto sa zamestnanci a klienti CSS, podľa svojich možností, zručností a schopností, v rámci ergoterapie, zapojili do šitia rúšok pre svojich klientov, zamestnancov a všetky ohrozené skupiny obyvateľov v Bardejove.

Na základe už získaných informácií o obyvateľoch, ktorí súrne potrebujú pomoc a ktorí nemajú to šťastie mať pri sebe niekoho, kto sa o nich postará, poskytneme bezplatne rúška,“ dodáva riaditeľka zariadení pre seniorov, v pôsobnosti ktorej je aj správa a prevádzka nocľahárne a útulku pre ľudí na okraji našej spoločnosti.

Pracovníci zariadenia s vlastnoručne vyrobenými rúškami.Radami a potrebným materiálom pri výrobe rúšok pomohla okresná predsedníčka Únie žien v Bardejove E. Kučová, ďalší materiál na šitie rúšok zabezpečila firma BARDTERM, s. r. o.. Konateľka spoločnosti M. Vaňková poskytla na výrobu kvalitný materiál a približne 200 už ušitých rúšok pre klientov CSS, ale aj ostatných, ktorí to budú potrebovať. V prípade potreby pomoci sa môžete informovať na nasledujúcich číslach: 054/474 64 56, 054/472 70 88 alebo 0911 037 373.

Darované rúška mestskou obchodnou spoločnosť Bardterm, s. r. o. pre opustených obyvateľov mesta.

OSLOVILI SME

S našimi otázkami sme sa obrátili na Tatianu Fedákovu, vedúcu sociálneho oddelenia na Mestskom úrade v Bardejove, ktorá sa zúčastňuje mestského krízového štábu.

Zasadnutie krízového štábu zo dňa 13.3.2020 za účasti riaditeľa nemocnice, vodární, prednostu Okresného úradu a zástupcu profesionálnych hasičov. Foto: Marek Duleba

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: D.P./Foto: CSS, M.D.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
2 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojto

Mesto spi na ruziach? Vsetka cest tymto zenam vo funkciach, ktore pochopili na rozdiel od predstavitelov mesta, co nas edte len caka.

Vojto

Co robi socialny odbor v meste? Kde je pomoc seniorom ? Nakupy rozvoz stravy a pod.? Kde sa mozem prihlasit? Robi vobec v meste nieco take???

2
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x