VIEME PRVÍ: Nad Bardejovskými Kúpeľami čoskoro vyrastie nová rozhľadňa

VIEME PRVÍ: Nad Bardejovskými Kúpeľami čoskoro vyrastie nová rozhľadňa

Nová vyhliadková veža s prístreškom bude stáť medzi Bardejovom a Bardejovskými Kúpeľami na hrebeni Kamennej hory blízko červenej turistickej trasy spájajúcej obe lokality.


V týchto dňoch už započali počiatočné práce, ktoré predchádzajú samotnej výstavbe novej drevenej vyhliadky. Podľa našich informácií by mala byť hotová ešte v tomto roku.

Od Ľudového prameňa kráčame lesom po červenej turistickej značke smerom k hrebeňu, kde je naplánovaná stavba novej vyhliadkovej veže. Po približne 15 minútach pokojnej chôdze sme už boli na hrebeni, kde sa v prípade priaznivého počasia naskytá pekný pohľad na okolité lúky, lesy a panormámu mesta. V čase našho výstupu nám počasie neprialo, ale dôvodom našej minitúry bolo predovšetkým zistiť, kde presne bude nová vyhliadka stáť a aké práce už aktuálne prebiehajú.

Hotová už v decembri

V súčasnosti sa realizujú zemné práce, térénne uprávy na zabezpečenie prístupu. Na mieste budúcej veže už nachádzame vypílené stromy a kríky a pripravené sú aj jamy na betónové pätky drevenej konštrukcie. Investorom je Krajská organizácia cestovného ruch (KOCR) Šariš a Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Šariš – Bardejov. Výška dotácie na jej výstavbu z KOCR Prešov je 11 100,- eur. Veža by mala byť dokončená v decembri 2017.

Miesto kde čoskoro vyrastie nová rozhľadňa.

A ako bude nová vyhliadková veža vyzerať? Vieme to celkom presne. Rovnaká už stojí neďaleko Trenčína nad obcou Soblahou, nesúca rovnomenný názov. Rozhľadňa Soblahou je 9,5 metra vysoká zastrešená drevená konštrukcia s dvoma vyhliadkovými podlažiami. V jej spodnej časti sa nachádza zastrešené posedenie.

Takto by mala vyzerať nová vyhliadková veža nad Bardejovom / zdroj: trencinregion.sk

Pozrite si, aké práce sa už začali. Počasie nám síce neprialo a lepší výhľad si snáď vychutnáte vy, pri vašej návšteve, už aj s dokončenou rozhľadňou.


FOTOGALÉRIA:


Berzewiczova veža a Pourova chata

Berzewiczova veža / zdroj: kstbardejov.wbl.sk

Neďaleko lokality, v dávnej minulosti už jedna vyhliadková veža stála. Na Kamennej hore smerom na Maguru nad sedlom Čerešňa bola vybudovaná tzv. Berzewiczova veža. Pomenovaná bola po vtedajšom ministrovi školstva a náboženstva Rakúsko – Uhorska, historikovi a politikovi Albertovi Berzewiczy-ovi. Bol členom Karpatského spolku. Práve vďaka pričineniu tohto spolku v rámci Prešovskej sekcie miestnej organizácie fungujúcej od roku 1909 bola postavená táto pozoruhodná drevená vyhliadková veža. V poslednom roku trvania prvej svetovej vojny, teda v roku 1918 bola zničená a zachovalo sa z nej len pár obrazových záznamov.

Nemenej zaujímavým faktom z histórie bola aj existencia Pourovej chaty, ktorá bola postavená neskôr v roku 1932 na rovnakom mieste s nákladom 32 tisíc Kčs. Postavili ju členovia bardejovského Klubu československých turistov za výdatnej podpory vojakov z miestnej vojenskej posádky. Chata disponovala ôsmimi lôžkami, svietilo sa petrolejom a jej súčasťou bola i rozhľadňa s výhľadmi do ďalekého okolia. Využívali ju turisti, poľovníci i návštevníci Bardejova a kúpeľov. Okolo roku 1951 chata vyhorela a ešte dodnes je možné v lese nájsť zvyšky kamenných základov a pár tehál. Niekdajšiu existenciu ako veže, tak ak Pourovej chaty na tomto mieste pripomína aj informačná tabuľa, osadená členmi OZ Dobrá MyšLIENKA a KST Slávia v októbri 2014.

Súčasťou Pourovej chaty bola aj rozhľadňa / zdroj: kstbardejov.wbl.sk

Rozhľadne v okolí – Čierna mláka

V Bardejovskom okrese máme v súčasnosti tri rozhľadne. V Bardejovských Kúpeľoch je to rozhľadňa na Lesníckom náučnom chodníku Čierna mláka. Je súčasťou 18-tich tematických zastávok. Postavená bola v roku 2008 a poskytuje nádherný výhľad na Zborovský hrad a jeho okolie.

Rozhľadňa neohúri svojou výškou, no prekvapí výhľadom na Zborovský hrad

Kráľova studňa

Ďalšou je vyhliadková veža vybudovaná v roku 2011 nad obcou Lenartov v blízkosti slovensko-poľskej hranice. Najjednoduchšie sa k nej dostane z obcí Lenartov alebo Obručné. Rozhľadňa pri Kráľovej studni pozostáva zo štyroch podlaží. Je prekrytá strechou a týči sa do výšky 13 metrov. Ide o najvyššiu rozhľadňu v okrese Bardejov. O jej výstavbu sa zaslúžilo občianske združenie Kráľova studňa z Lenartova.

Rozhľadňa Kráľova studňa je v śučasnosti najvyššou v Bardejovskom okrese / Foto zdroj: severovychod.sk

Žobrák

Doposiaľ najmladšou je vyhliadková veža kombinovaná s útulňou blízko sedla Žobrák v pohorí Čergov. Prístup k nej je možný buď z malej obce Kríže alebo z Hervartova. V nadmorskej výške 893 m.n.m sú v súčasnosti až dve rozhľadne „stará“ a „nová“  vyhliadková  veža. Veže sú od seba vzdialené iba zopár metrov. Nová vyhliadková veža bola postavená v roku 2014 obcou Hervartov, z prostriedkov Európskej únie. Pozostáva z troch podlaží, pričom dolné vyvýšené podlažie ponúka kvalitný priestor aj na prenocovanie.

Rozhľadne ponúkajú výhľady na Čergovské pohorie a obce na úpätí Čergova – Hervartov, Mihaľov, Kľušov a Bartošovce
Nová veža poskytuje nielen výhľad, ale aj nocľah

To ako bude vyzerať dokončená nová rozľadňa pod Kamennou horou nad Bardejovskými Kúpeľami Vám prinesieme v nasledujúcej fotoreportáži.

Páči sa Vám podoba novej rozhľadne, ktorá bude čoskoro stáť?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Aktualizované: 13. december

Aktualizované: 14. december

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
2 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav KVOČKA

Typické pre Bardejov,robia sa väčšinou zbytočnosti,zatiaľ čo potrebné a dôležitejšie veci chýbajú. Radšej keby za tie peniaze spravili chodník z Bardejova do B.Kúpeľov.

warp

nemyslim, ze je to zbytocnost. Kazda taka vyhliadka je fajn. Stavia sa to zprispevku KOCR, a za 11 by sa asi postavilo tak pol metra chodnika :). To je kvapka v mori. Nehovoriac o tom, KOCR predsa nebude stavat kilometre chodnika pre mesto a kupele. Ale o tom ze chodnik ani po 28 rokoch od revolucie nieje, sa nemusime bavit. Je proste HANBA celeho mesta a kupelov. Nerozumiem, ze pri dnesnych EU dotaciach na hocico, nikto nieje schopny spravit projekt a chodnik postavit.

2
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x