Postrehli ste? Radničné námestie je zelenšie. Zelená sa aj historická radnica!

Postrehli ste? Radničné námestie je zelenšie. Zelená sa aj historická radnica!

Stretli ste sa s názorom, že na bardejovskom námestí je málo zelene? Postrehli ste nejakú zmenu za tie roky? Od začiatku reanimácie Radničného námestia je napríklad stále nefunkčná fontána pred vstupom do radnice. Rozšírenie machu spôsobilo, že centrum mesta je zelenšie. 


Priestor Radničného námestia si z dôvodu vysokej frekvencie návštevníkov mesta vyžaduje zvýšenú pozornosť, čo sa týka údržby a zabezpečenia verejného poriadku. Sme však svedkami toho, že starostlivosť má medzery. Najviditeľnejšie je to pri zbere sáčkov a krabíc s odpadom. Tie sa zvyknú povaľovať pri lampách aj o 10. hodine dopoludnia či počas sviatkov a nedieľ.  Z výšky je pohľad na námestie krásny, pri pešej chôdzi to už nemôžeme tvrdiť. Osadenie šiestich kvetináčov na lampách a rozšírením machu je bardejovské námestie o čosi zelenšie. Ale aj krajšie?

Skúste si všimnúť, keď pôjdete najbližšie cez Radničné námestie ako sa zazelenalo. Pomedzi kamene v jeho centrálnej časti i medzi kamennými kockami je jemný zelený mach.


Nevyhnutnosť drobných opráv

Steny radnice (východná a západná) sú znečistené. V soklovej časti je fasáda znečistená plesňou a riasami. Každým rokom to vyzerá horšie a z našej goticko-renesančná pamiatka získava zelený nádych. V roku 2011 sa uskutočnili drobné vysprávky. Tie spolu s očistením bude potrebné zrealizovať na jar 2018. Či sa k tomu kroku Šarišské múzeum v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja odhodlá, budeme pozorne sledovať. Sme toho názoru, že pamiatka akou bardejovská radnica bezpochyby je, si zaslúži neustálu starostlivosť.


Po 10-tich rokoch…

Na juhozápadnom rohu po desiatich rokoch bez zásahu zmenili vzhľad aj dve duté mestské miery z rokov 1510 a 1620, ktorými sa pri predaji meralo obilie a strukoviny. Sú zdobené mestským erbom a datovaním po obvode, ktoré taktiež zazelenalo. Na vyhotovenie záberu nevhodné miesto, pričom pár rokov dozadu sa pri mericiach mohli točiť zábery do historického filmu.

Mestský pisár, v pozadí detail kamennej merice.

FOTOGALÉRIA:


Radnica od roku 2006 po súčasnosť

Poslednú rekonštrukciu má väčšina Bardejovčanov v pamäti. Začala v roku 2006.
Radnica s lešením na severnej strane budovy. Rok 2007.
Kompletne zreštaurovaná Radnica v Bardejove. Rok 2008.
V roku 2010 sa dodatočne upravili vstupné schody do radnice. Múrik po stranách bol odstránený.
Radnica v roku 2010.
Súčasnosť. Po 10 rokoch od opravy je možné nájsť na radnici nedostatky.

Myslíte si, že je o pamiatky v našom meste dobre postarané?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Spracoval: D.P. / Foto: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x