VIDEO: Čierna skládka odpadu pri Smilne z vtáčej perspektívy

VIDEO: Čierna skládka odpadu pri Smilne z vtáčej perspektívy

Prednedávnom sme priniesli článok ohľadom čiernej skládky pri Smilne, blízko lokality, kde sa ťažiari snažia realizovať prieskumné vrty. Nakoľko bola nami publikovaná téma nelegálnej skládky odpadu v bezprostrednej blízkosti obce z pohľadu mnohých diskutujúcich bagatelizovaná a zľahčovaná, rozhodli sme sa na toto miesto vrátiť a priniesť ešte komplexnejší pohľad na tento problém, ktorý je zdá sa dlhé roky prehliadaný a nevenuje sa mu dostatočná pozornosť.


Obec Smilno je za uplynulé obdobie medializovaná pre vrt, ktorý má overiť prítomnosť ložiska zemného plynu. Nie málo priestoru sme tejto téme venovali aj my na našom portáli. Rozhodli sme, že rovnakú pozornosť venujeme aj inkriminovanej skládke odpadu neďaleko obce, nakoľko sa náchádza v tejto lokalite a výrazným spôsobom zasahuje do životného prostredia. Ďalším dôvodom, prečo tejto skládke venujeme toľko pozornosti, nie je len vyhlásenie ťažiarov z AOG (Alpine Oil and Gas), že by sa pri prípadnej ťažbe plynu spolupodieľali na jej odstránení, ale aj silné presvedčenie, že sa jedná o najväčšiu nelegálnu skládku v okrese Bardejov.

Veľkosť skládky je pri tomto celkovom pohľade priam zarážajúca

Zábery, ktoré sme vyhotovili, to jasne dokumentujú a smetisko podobného rozsahu, by sme v našom okrese hľadali len veľmi ťažko. Samozrejme je v okolí Bardejova množstvo čiernych skládok roztrúsených všade po okolí, no práve tá pri Smilne si svojou veľkosťou a umiestnením určite zaslúži špeciálnu pozornosť. Preto vznikla prvá reportáž, ktorá dokumentovala, v akom stave sa skládka v súčasnosti nachádza. Zistili sme, že je stále aktívna. Čiže sa tam odpad neustále dováža a hromadí.

Skládka je skutočne veľkých rozmerov, občania tam vyvážajú odpad už niekoľko rokov

Po zverejnení reportáže, ako sme už spomínali, prišlo množstvo spätných reakcií, ktoré tento problém bagatelizovali, ba dokonca do istej miery ospravedlňovali takéto konanie. Mnohí sa vyjadrili aj v tom zmysle, že v okolí viacerých obcí predsa nájdeme podobné čierne skládky. Pýtame sa: Preto sa azda tá pri Smilne dá ospravedlniť?

Vyberáme niektoré z nich:

„V každej obcí je X nelegálnych skládok a môžu si za to sami obyvatelia. Len ma napadá taká otázka, vy si ozaj tak naivne myslíte, že ak ju spoločnosť Alpine Oil and Gas odstráni ako to údajne sľúbila, že si občania nevytvoria ďalšiu na inom mieste?…“

„Skús sa zamyslieť prečo tam ten odpad ľudia sypú.. žeby nemali inú možnosť, kam to vyviezť?…“

Pozrite si letecké zábery lokality s predmetnou skládkou a urobte si názor sami. Pripomíname, že Okresný úrad Bardejov, odbor starostlivosti o životné prostredie nemal o skládke za obcou Smilno žiadnu vedomosť a roky v tejto veci ani nepodnikol žiadne kroky. Na základe nášho podnetu však avizoval, že začne vo veci konať podľa §15 zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Veríme, že ďalšie obrázky, ktoré zachytávajú túto čiernu skládku vám pomôžu urobiť si lepšiu predstavu o prostredí v ktorom sami žijeme. Pozrite si ich vo fotogalérii nižšie.


FOTOGALÉRIA:


Čo si myslíte o tejto čiernej skládke?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ak o podobnej čiernej skládke odpadu viete, neváhajte nám napísať dole do komentára a my sa tam pôjdeme pozrieť.


SÚVISIACI ČLÁNOK:

Spracoval: M.M.,R.C.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
2 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
rudo

pozrite si okolie obce kobyly napriklad hned pri ihrisku druzstve a podobne

2
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x