V Bardejove sa uskutočnil Lampiónový sprievod

V Bardejove sa uskutočnil Lampiónový sprievod

Bardejovčania sa stretli v Promenádnom parku, aby sa v hudobnom rytme s lampiónmi v ruke spoločne presunuli na Radničné námestie, kde ich zabávala bubenícka show v podaní Tambores.


Lampiónové sprievody si pamätajú prevežne tí skôr narodení. No aj v súčasnosti sa každoročne konajú v rôznych mestách na Slovensku. Táto tradícia neobišla ani Bardejov. Lampiónové sprievody boli známe zväčša zo socialistických čias, kedy sa povinne 1. mája chodilo do sprievodu, pričom nemohli chýbať ani transparenty, červené zástavy, alegorické vozy, podobizne zakladateľov komunizmu, pionierske šatky a nadšené pokriky pracujúceho ľudu.

Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. Lampiónové sprievody boli tiež neodmysliteľnou súčasťou osláv výročia a Mesiaca československo-sovietskeho priateľstva, ktorý sa konal  7. novembra.  Rozsvietené lampióny v rukách prevažne študentov mali symbolizovať svetlú budúcnosť občanov socialistickej vlasti.

Lampiónový sprievod v hudobnom rytme bubeníckej show smeruje na Radničné námestie

Vítanie prvého mája (medzinárodného sviatku pracujúcich) dnes však nesúvisí so socialistickými zvykmi. Účastníci pochodu v predprvomájový deň s rozsvieteným lampiónom privítali mesiac lásky. Lampión je symbolom svetla, či víťazstva. Práve preto ľudia už desaťročia považovali lampiónové sprievody za pochody spájané s radosťou a veselosťou. Kresťania si na 1. mája pripomínajú sviatok sv. Jozefa robotníka – patróna pracujúcich, ktorý bol tesárom.

Mladí účastníci Lampiónového sprievodu

Pozrite si ako vyzeral lampiónový sprievod v Bardejove z vtáčej perspektívy. Podujatie bolo podporené bohatou účasťou Bardejovčanov a pre prvých 100 účastníkov bol pripravený lampión zdarma.


Vychutnajte si atmosféru Lampiónového sprievodu a bubeníckej show v podaní Tambores v krátkom VIDEU:

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M., Foto: R.C.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x