Uličná zástavba na Dlhom rade s novou dominantou

Uličná zástavba na Dlhom rade s novou dominantou

Prieluku medzi bytovými blokmi a OD Centrum doplnil šesťpodlažný objekt, ktorý zaujme nie len svojou výškou, ale aj dizajnom. Nová polyfunkčná budova dostala komerčný názov AURUM a už čoskoro ponúkne prenajímateľné obchodné priestory.


Už na prvý pohľad objekt vyčnieva z radu a oproti susediacemu obchodného domu jeho podlažnosť vysoko prevyšuje vedľa stojaci. Hoci je susedný panelák s nadstavbou so sedlovou strechou približne rovnako vysoký, pôsobí hmota novej polyfunkčnej budovy, ktorá je predsunutá niekoľko metrov dopredu, oveľa masívnejšie.

Obyvatelia bytov paneláku s balkónmi sa musia po dokončení objektu zmieriť s tým, že sa ich výhľad okresal o jednu svetovú stranu. V časti v dotyku s pôvodnou zástavbou so západnej strany, budova ustupuje a približne jedna tretina nového objektu takmer kopíruje priečelie bytového domu. Týmto spôsobom sa architekt do určitej miery popasoval s rešpektovaním línie hĺbky okolitej zástavby.

Lešenie v týchto dňoch siaha už len do polovice výšky budovy a jej fasáda sa pomaly odhaľuje v celku. Treba povedať, že farebnosť, prevedenie a celkový dizajn na nás pôsobí celkom príjemne, a to aj napriek obrovskej hmote, ktorá bola doslova vrazená medzi dva úplne odlišné objekty. Uličnú fasádu pekným detailom dopĺňa vkusné tienenie s osadenými fasádnymi lamelami. Nudný je však východný pohľad a nečlenená fasáda ešte zvýrazňuje výškovú prevahu Aurumu. Nepomáha tomu ani trojica radu okien. Našťastie tejto fasáde dominuje veľkoformátový nápis s označením budovy.

Páči sa vám nový objekt AURUM?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pri detailnom pohľade nám neuniklo nie celkom dôsledné vyhotovenie fasádnych omietok, respektíve rovnosť fasády. Niekedy sa zdá, ako by šlo o zateplenú staršiu budovu, nie o novostavbu. Niektoré línie sa nezbiehajú tak, ako by si oko prialo. Avšak to môže byť zvýraznené aj momentálnymi svetelnými podmienkami.

Celkovo za nás sa budova do danej lokality celkom nehodí. Problémom je, ak budovu vnímame v širšom kontexte a to najmä s jej nedávno rekonštruovaným susedom – OD Centrum a jeho divokou fasádou. Umiernená a elegantná architektúra nového Aurumu, tak stratí svojou osobitosť a pri vnímaní celkovej zástavby vzniká chaos. Vyústeniu najdlhšej spojnice v centre mesta chýba určitá kompaktnosť.


FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACI ČLÁNOK:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
PETER

Pekná, moderná budova, ale úplne nehodiaca sa na toto miesto, ktorá vzbudzuje skôr chaos ako obdiv. Škoda pre mesto Bardejov.

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x