ONline Bardejov

Počas predĺženého víkendu polícia zaostrí na alkohol za volantom

Počas predĺženého víkendu polícia zaostrí na alkohol za volantom

Počas predĺžených víkendov a sviatkov sa stáva až o 11% viac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu. V tomto roku dokonca až o 31% viac.


Zvýšenie povedomia o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov je už niekoľko rokov septembrovou témou európskych a slovenských pivovarníkov. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom SR a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR organizujú Deň zodpovednosti na slovenských cestách, ktorého cieľom je apelovať na vodičov, aby nekonzumovali alkohol pred jazdou. Zvlášť chcú upozorniť na to, že práve počas predĺžených víkendov a sviatkov sa stane viac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu. Práve preto dnes, 14. 9., začína celoslovenská policajná akcia zameraná na alkohol za volantom a bude trvať až do nedele, 17. 9. 2017.

 • Na Slovensku je každá desiata dopravná nehoda spôsobená vodičmi pod vplyvom alkoholu
 • I napriek tomu, že samotné víkendy sú rizikové, ešte nebezpečnejšie sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11% viac dopraných nehôd, v tomto roku dokonca až o 31% viac.
 • Najviac opitých vodičov sadá za volant v čase od 16 hodiny poobede do približne tretej hodiny ráno, zvlášť v čase od 22.00 – 24.00 hod.
 • Až tri štvrtiny (75%) nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane v obci, čo môže znamenať, že Slováci podceňujú práve krátke jazdy, ako napríklad návrat z návštevy, stretnutia alebo cesta na nákup.
 • Z hľadiska pohlavia, nehody pod vplyvom alkoholu spôsobí v priemere 88 % mužov-vodičov a  12 % žien-vodičiek.  V období posledných troch rokov rastie počet žien (o 1,5% ročne), ktoré sadnú za volant po požití alkoholu.
 • Z hľadiska vodičskej praxe, najmenej zodpovední sú začínajúci vodiči (muži aj ženy) s vodičskou praxou do 5 rokov, ktorí stoja za viac ako štvrtinou (26 %) všetkých nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu.
 • Z hľadiska veku, najmenej zodpovední vodiči sú mladí ľudia vo veku 18 – 24 rokov (24 %).
 • To, že aj menšie množstvo alkoholu spôsobuje horšiu koordináciu, motoriku a koncentráciu svedčí, že v prípade viac ako polovice (54%) nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu narazí vodič do pevných prekážok (napr. zaparkované alebo odstavené vozidlo, stĺp, strom, plot). V 26% sa opití vodiči zrazili s idúcim vozidlom.
 • Z hľadiska príčiny dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa v 49 % prípadoch vodiči nedostatočne venovali riadeniu vozidla (otáčanie sa v aute, telefonovanie, bavenie sa so spolujazdcami, …) a v 26 % prípadoch bola príčinou neprimeraná rýchlosť jazdy.
Zdroj: Štatistiky Prezídia Policajného zboru SR (2012 – august 2017)

Alkohol má na vodiča výrazný vplyv, spôsobuje:


 • stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa následne mylne domnieva, že jazdí bezpečne
 • zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku
 • Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky
 • spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov

Keď pijem, auto ostane doma – je to najbezpečnejšie, ale aj najlacnejšie riešenie, ako sa vyhnúť nehodám a následným nepríjemnostiam. „Ak sa chystáte na zábavu spojenú s konzumáciou alkoholu, naplánujte si aj spôsob, ako sa dostanete bezpečne domovvyužite MHD, zavolajte si taxík,  prejdite sa pešo, dohodnite si odvoz alebo prespite u kamaráta. Už aj keby si človek v takejto situácii zaplatil hotel, tak ho to vyjde asi 10-násobne lacnejšie, ako keby nafúkal za volantom. V prípade, že ste na stretnutí autom, spoľahlivým riešením je objednať si nealkoholické pivo,“ odporúča Jana Shepperd

„Účet“ vodiča, ktorý pil a sadol za volant je vždy vysoký. Strata života alebo celoživotné následky na zdraví sú nevyčísliteľné. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spoločne s Prezídiom PZ vypočítali cenu, ktorú zaplatí vodič za nezodpovedné pitie.

ŠTATISTIKY PPZ – NEHODOVOSŤ POD VPLYVOM ALKOHOLU


KTO SPÔSOBUJE DOPRAVNÉ NEHODY

 • Za prvých 8 mesiacov tohto roka eviduje Policajný zbor celkom 9 007 dopravných nehôd (DN).
 • Za obdobie posledných 5 rokov počet DN klesá (ročne v priemere o 2%). Z celkového počtu DN sa počet nehôd zavinených pod vplyvom alkoholom drží na úrovni 9-10%.
 • Od januára do konca augusta 2017 bolo pod vplyvom alkoholu zavinených 964 DN, za rovnaké obdobie minulého roka to bolo 930 DN.
 • Vinníkmi dopravných nehôd, ktorí boli pod vplyvom alkoholu, sú predovšetkým vodiči motorových vozidiel (86%). 7% vinníkov tvoria opití cyklisti a 5% opití chodci (2% ostatní). 

KEDY A KDE SÚ NEHODY ZAVINENÉ VODIČMI MOTOROVÝCH VOZIDIEL POD VPLYVOM ALKOHOLU

 • 59 % dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkend vrátane piatku z toho najviac v sobotu (24%).
 • I napriek tomu, že samotné víkendy sú rizikové, ešte nebezpečnejšie sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11% viac dopraných nehôd, v tomto roku dokonca až o 31% viac.
 • Najviac opitých vodičov sadá za volant v čase od 16 hodiny poobede do približne tretej hodiny ráno, zvlášť v čase od 22.00 – 24.00 hod.
 • December patrí podľa policajných štatistík medzi najrizikovejšie mesiace.
 • Až tri štvrtiny (75%) nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane v obci, čo môže znamenať, že Slováci podceňujú práve krátke jazdy, ako napríklad návrat z návštevy, stretnutia alebo cesta na nákup.

KTO ŠOFÉRUJE POD VPLYVOM ALKOHOLU

 • Z hľadiska pohlavia, nehody pod vplyvom alkoholu spôsobí v priemere 88 % mužov-vodičov a  12 % žien-vodičiek. V období posledných troch rokov rastie počet žien (1,5%), ktoré sadnú za volant po požití alkoholu.
 • Z hľadiska vodičskej praxe, najmenej zodpovední sú začínajúci vodiči (muži aj ženy) s vodičskou praxou do 5 rokov, ktorí stoja za viac ako štvrtinou (26 %) všetkých nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu.
 • Z hľadiska veku, najmenej zodpovední vodiči sú mladí ľudia vo veku 18 – 24 rokov (24 %).
 • To, že aj menšie množstvo alkoholu spôsobuje horšiu koordináciu, motoriku a koncentráciu svedčí, že v prípade viac ako polovice (54%) nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu narazí vodič do pevných prekážok (napr. zaparkované alebo odstavené vozidlo, stĺp, strom, plot). V26% sa opití vodiči zrazili s idúcim vozidlom.
 • Z hľadiska príčiny dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa v 49 % prípadoch vodiči nedostatočne venovali riadeniu vozidla (otáčanie sa v aute, telefonovanie, bavenie sa so spolujazdcami, …) a v 26 % prípadoch bola príčinou neprimeraná rýchlosť jazdy.
Zdroj: Štatistiky Prezídia Policajného zboru SR (2012 – august 2017)

FOTOGALÉRIA: Štatistiky Prezídia Policajného zboru SR (2012 – august 2017)

 

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x