Taktické cvičenie v sociálnom dome preverilo záchranné zložky v meste Bardejov

Taktické cvičenie v sociálnom dome preverilo záchranné zložky v meste Bardejov

Krátko po 9. hodine dopoludnia sa mestom rozliehal zvuk sirén všetkých záchranárskych zložiek. Hasiči, zdravotníci i polícia smerovali na Sídlisko Družba, k sociálnemu domu. V tom čase už zdravotnícky personál zhromažďoval klientov zariadenia mimo jeho priestory. V priestore budovy bol vyhlásený požiarny poplach.


Následkom elektrického skratu došlo k vzniku požiaru, ktorý bol spôsobený veľkým prechodovým odporom v zásuvke elektrickej siete. Miestom jeho vzniku bola izba na piatom podlaží  v budove sociálneho domu. V izbe sa vznietila posteľ, následkom čoho vzniklo zadymenie. Zamestnanci zariadenia uvideli z izby vychádzať dym a okamžite nahlásili požiar na Krajské operačné stredisko HaZZ Prešov. Zamestnanci ihneď začali s postupnou evakuáciou objektu.

Po príjazde jednotky OR HaZZ Bardejov, vydal veliteľ zásahu pokyn na prieskum objektu budovy, zistenie ohniska, rozvinutia hadíc cez schodisko na piate nadzemné podlažie a evakuáciu nájdených osôb. Počas prieskumu boli v objekte nájdení klienti, ktorí potrebovali pomoc záchranárov. Staršieho muža na vozíčku evakuovali z budovy pomocou vysokodvižného rebríka. Ďalšiu nájdenú klientku hasiči chceli zniesť po schodoch, avšak po krátkom zistení ju evakuovali na nosidlách. Zhromaždených klientov kontrolovali zdravotníci. Polícia v okolí zásahu zabezpečovala priestor a dohliadala nad plynulosťou cestnej prevádzky.

Cieľom cvičenia bolo trénovať veliteľov družstiev v organizovaní a riadení zásahu pri požiari a pri evakuácii osôb, trénovať príslušníkov zásahových jednotiek pri plnení úloh súvisiacich s likvidáciou požiaru a s evakuáciou osôb. Simulovaný zásah mal preveriť súčinnosť pri zásahu jednotky HaZZ, Záchrannej zdravotnej služby, Polície SR a členov Dobrovoľného hasičského zboru obce a preveriť aktuálnosť spracovanej dokumentácie.

Dobrovoľní hasiči z Bardejova a Sveržova po zásahu, v rámci taktického cvičenia.
Dobrovoľní hasiči z Bardejova a Sveržova po zásahu, v rámci taktického cvičenia.

Zásahu sa zúčastnilo 9 príslušníkov HaZZ Bardejov, 9 dobrovoľných hasičov, 7 zdravotníkov. Sedemdesiat klientov zariadenia a tridsať zamestnancov bolo evakuovaných z budovy.

Video zo zásahu si môžete pozrieť TU.

FOTOGALÉRIA:


Rok 2010. Začiatky realizácie výstavby sociálneho domu. Z pôvodnej budovy ostal len betónový skelet.
Rok 2010. Začiatky realizácie výstavby sociálneho domu. Z pôvodnej budovy ostal len betónový skelet.

V roku 2012 prebehlo cvičenie na hervartovskej vodnej nádrži

Záchrana osôb na vodnej hladine a v lesnom prostredí. Cieľom cvičenia bolo trénovať veliteľov družstiev v organizovaní a riadení zásahu pri záchrane osôb na vodnej hladine a v lesnom prostredí; trénovať príslušníkov zásahových jednotiek pri plnení úloh súvisiacich následkov nepredvídaných udalostí na vodnej hladine a v lesnom prostredí; preveriť vzájomnú súčinnosť medzi hasičskými stanicami a zložkami integrovaného záchranného systému (IZS).

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE PRÍSPEVKY:

Spracoval: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x