Štyria umelci oživujú historické postavy v drevených sochách

Štyria umelci oživujú historické postavy v drevených sochách

Pod šikovnými rukami rezbárov vznikajú sochy významných postáv našich dejín: sv. Gorazda, grófky Žofie Rákociovej, hudobného skladateľa Bélu Kelera a vyobrazenie erbu obce Smilno – gazda s býkom.


Sochy nájdu po dokončení svoje trvalé umiestnenie a stanú sa tak súčasťou verejného priestoru. Veľkou mierou tak prispejú k jeho zatraktívneniu. Socha Bélu Keléra by mala byť osadená pred budovou banky na Kellerovej ulici. Žofia, podľa slov jedného z umelcov pribudne pred kostolom sv. Žofie. Statný býk bude osadený v blízkej obci – Smilne. Miestnym pribudne atrakcia, s ktorou sa bude možné odfotografovať. Socha sv. Gorazda, vznikajúca pod nástrojmi v rukách Tomáša Dzuruša, bude osadená v Nitre.

DSC08288
Takto vznikajú diela pod rukami umelcov. Na fotke Tomáš Dzuruš.
Interiér kostola sv. Žofie v Zborove, kde sa uskutoční vernisáž sôch. Je pozostatkom Rákocziovského pánského sídla.
Interiér kostola sv. Žofie v Zborove, kde sa uskutoční vernisáž sôch. Je pozostatkom Rákocziovského pánského sídla.

Samotná vernisáž sôch sa uskutoční v priestoroch kostola sv. Žofie, ktorý bol dlhé desaťročia pre verejnosť neprístupným. 22. júla o 19:00 hod. zaznie pod jeho mohutnými klembami hudba, prvýkrát po 100 rokoch! Československé komorné duo prestaví výber z tvorby slávneho bardejovského skladateľa Bélu Kelera.

Sympózium bude ukončené v sobotu, 23. júla vernisážou, ktorá sa začne o 18:00, kde nebude chýbať živá hudba, občerstvenie a dobrá nálada.

Oplatí sa preto prísť!


VIDEO: V Zborove vrcholí 3. ročník drevosochárskeho sympózia


GALÉRIA:

GALÉRIA: Pozrite sa do útrob kostola sv. Žofie


Kostol bol postavený v čisto renesančnom slohu s dvomi vežami, na ktorých sa veľmi výrazne vynímala baroková strecha. Kostol bol roku 1640 posvätený na počesť sv. Žofie. Za Aspremontov bol kostol na  konci 18. storočia generálne opravený, pričom oblúková klenba jeho veľkých okien bola zamenená vkusnejšou lomenou klenbou. Po generálnej oprave bol kostol roku 1794 opätovne vysvätený biskupom Mariássym – teraz už k pocte sv. Jána  Nepomuckého.

autori: D.P. | M.M.

Súvisiace: 7. kultúrne leto Bélu KéleraDrevosochárske sympózium Zborov 2016

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x