Rekreačný les turistického okruhu Ostrá hôrka je v dezolátnom stave!

Rekreačný les turistického okruhu Ostrá hôrka je v dezolátnom stave!

V závere uplynulého roka došlo k obnoveniu a spriechodneniu roky zanedbaného turistického chodníka v Bardejovských Kúpeľoch. Ten roky chátral a zarastal vegetáciou. Boli sme sa pozrieť ako vyzerá les v jednom z okruhov chodníka. Zostali sme nemilo prekvapení.


Na zlú situáciu nás upozornili aj mnohí naši čitatelia. Okolitý les je ako po kalamite. Všade kopa popadaných suchých stromov a konárov. Našli sme aj vývraty v blízkosti trasy po nedávnej veternej víchrici. Stromy, ktoré sú nebezpečné sa nachádzajú hlavne v južnej trase turistického okruhu. Chodník pozostáva z troch trás. Najdlhšia meria 3,5 km, stredná 1,5 km a tá najkratšia 1 kilometer. Slúži bežkárom, cyklistom a vhodný je aj na bežné prechádzky rodín s deťmi.

Musíme potvrdiť, že les v časti, ktorú sme navštívili s našim redakčným objektívom nevyzerá vôbec zdravo a obrovské množstvo vyschnutých a popadaných stromov predstavuje navyše veľké riziko vzniku požiaru. V mieste, kde ich bolo najviac sme našli aj používané ohnisko. Les v tejto lokalite potrebuje nevyhnutne väčšiu pozornosť a starostlivosť. Ak sa kúpele pýšia kilometrami rekreačných trás, ktoré vedú prirodzene lesnými plochami, majú aj svojho majiteľa či hospodára. Tomu by malo záležať na stave, v ako sa porast nachádza. Zvlášť v lokalite kúpeľov a zón, ktoré sú v okolí značených turistických chodníkov.

V tomto konkrétnom prípade ide o súkromné parcely, ktoré majú viacero majiteľov. Vzhľadom na to, že lesnými pozemkami prechádza značená turistická trasa, predpokladáme, že existujú aj určité vzťahy medzi vlastníkmi jednotlivých parciel a subjektom, ktorý ich využíva na tento účel, respektíve ich časť. V tomto prípade je to OOCR Šariš Bardejov. Od riaditeľa Radomíra Jančošeka sme sa pokúšali získať stanovisko. Ak ho obdržíme, bude doplnené na tomto mieste.

Pýtame sa preto kompetentných: existuje nejaké riešenie ako dať súkromné lesné porasty do lepšieho stavu?

Severný pohľad na prístrešok Družba (vľavo) s popadanými stromami.

Samotný chodník v minulom roku prešiel kompletnou obnovou, vyčistili sa neprechodné úseky, odstránili konáre a obnovili sa aj zničené smerové tabule a altánok.


FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x