PRIESKUM: Ako nakupujú obyvatelia Prešovského kraja na internete?

PRIESKUM: Ako nakupujú obyvatelia Prešovského kraja na internete?

Prinášame prieskum ako vyzerajú nákupy cez internet v Prešovskom kraji. Dozviete sa ako nakupujú obyvatelia Prešovského kraja narozdiel od zbytku Slovenska, koľko priemerne míňajú a čo najčastejšie nakupujú. Prieskum odhalí, ktoré miesto zaujal Prešovský kraj v slovenskom rebríčku nákupov na internete.


Autorom štúdie je Picodi.com – portál, ktorý pre svojich klientov prináša zľavové kupóny/kódy, vďaka ktorým môže každý klient internetového obchodu nakupovať za výhodnejšiu cenu. Vypracovaná štúdia sledovala online nákupy vykonané spotrebiteľmi na území Slovenskej republiky prostredníctvom počítačov a mobilných zariadení v roku 2017.

Internetové obchody patria k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim sektorom hospodárstva. Celosvetový obrat e-commerce v roku 2017 stúpol oproti minulému roku až o 24,8%. Až 59% ľudí zo Slovenska nakupuje na internete.

Ľudia z Prešovského kraja najčastejšie nakupujú cez počítač

Užívatelia internetu z Prešovského kraja dávajú prednosť počítaču alebo notebooku pred mobilným telefónom – 55,50% zo všetkých transakcií bolo vykonaných cez počítač. Cez mobilný telefón prebehlo 38,04% transakcií, kým cez tablet prebehlo – neprekvapujúco – iba niečo cez 6%.

Užívatelia internetu z Prešovského kraja uprednostňujú pri online nakupovani notebook alebo počítač

Pokiaľ ide o priemerné výdavky, používatelia tabletov míňajú najmenej – v priemere niečo cez 48€ – kým užívatelia mobilných telefónov míňajú viac ako 65€. Víťazom v tomto kole sa stávajú používatelia počítačov, ktorí minú v priemere viac ako 69€. Musíme spomenúť aj rozdiel medzi užívateľmi systému Android a iOS – používatelia systému Android minú v priemere 59€, kým používatelia systému iOS minú až takmer 67€.

Akcie zvyšujú nákupnú aktivitu

Pri porovnaní nákupnej aktivity používateľov počas roka, sa zistilo, že je najväčšia počas posledného štvrťroku. Naopak – v prvej polovici roka používatelia nemajú veľký záujem o online nákupy. Hlavným dôvodom je to, že užívatelia z Prešovského kraja plne využívajú nákupné festivaly, ktoré sa konajú práve na konci roka. Netreba pripomínať, že v novembri sa konajú akcie ako Black Friday a Cyber Monday, priemerná hodnota objednávky sa vtedy zvýši takmer až na 87€, čo je omnoho viac ako predošlých 10 mesiacov.

V ktorý deň nakupujeme najviac?

V záujme dôkladnosti autori prieskumu deň rozdelili na 24 hodín, aby zistili, ktorá časť dňa je pri online nakupovaní najpopulárnejšia. V noci (od polnoci do 6:00) vykonajú obyvatelia Prešovského kraja iba niečo cez 3% z celkových nákupov. Ráno (od 6:00 do 12:00) toto percento narastá až na 21,96% a počas dňa (od 12:00 do 18:00) narastie na viac než 34%. Najviac nákupov bolo zaznamenaných večer (od 18:00 do polnoci), kde percento stúplo až na viac ako 40%. Nákupná špička pri používateľoch počítačov je o 20:00 a pri používateľoch mobilov rovnako o 20:00 a o 21:00.

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]V ktoré dni v týždni obyvatelia Prešovského kraja teda nakupujú najviac? Užívatelia počítačov v piatok a užívatelia mobilných telefónov v nedeľu.[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column]

Najpopulárnejšia je móda a elektronika

Obyvatelia Prešovského kraja najviac nakupujú módu a elektroniku. Najobľúbenejšou kategóriou je móda, ako pre používateľov počítačov, tak aj pre používateľov mobilných telefónov.

Priemerná hodnota jedného nákupu obyvateľov Prešovského kraja (61,01€) pri online nákupoch je omnoho väčšia ako priemerná hodnota jedného nákupu na Slovensku (57,36€). Aj používatelia počítačov (69,15€), mobilov (65,57€) a tabletov (48,32€), minú v priemere za jeden nákup viac ako je priemer Slovenska (počítače – 64,49€, mobily – 62,95€, tablet – 44,64€). Obyvatelia Prešovského kraja, či už tí ktorí používajú systém Android (63,99€) alebo tí ktorí používajú systém iOS (67,15€) taktiež porazili priemer Slovenska (Android – 59,13€, iOS – 66,77€) v priemernej hodnote za jeden nákup.

Z celkových výsledkov vyplýva, že Prešovský kraj sa umiestnil na skvelom 2. mieste. Pokiaľ ide o priemernú hodnotu jedného nákupu, a rozdiel medzi Prešovským krajom a prvým Žilinským krajom je iba 88 centov. Za Prešovským krajom ostal Košický kraj, v ktorom ľudia minú pri jednom online nákupe v priemere až o 2,49€ menej a posledný skončil Trnavský kraj, kde ľudia v priemere za jeden nákup minú až o 7,56€ menej.

  1.  Žilinský kraj – 61,89€
  2.  Prešovský kraj – 61,01€
  3.  Košický kraj – 58,52€
  4.  Banskobystrický kraj – 57,44€
  5.  Trenčiansky kraj – 57,23€
  6.  Nitriansky kraj – 55,74€
  7.  Bratislavský kraj – 53,61€
  8.  Trnavský kraj – 53,45€

Využívate na nákupy internet alebo uprednostníte návštevu kamennej predajne?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Texty, grafy – zdroj: Picodi.com  /  Ilustračné zábery:  Shutterstock.com  

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x