ONline Bardejov

Chatári zúria, cestu k chatám im zatarasila rampa

Chatári zúria, cestu k chatám im zatarasila rampa

Počas dnešného dňa sa na nás obrátilo niekoľko rozhorčených chatárov, ktorých na ceste k ich chatám prekvapila novoosadená rampa brániaca vjazdu ich vozidiel.


Nachádza sa na lesnej ceste vedúcej od Starej hati k chatovej osade Pod Chotárnou v blízkosti obce Mokroluh. Osadenie rampy súvisí s práve prebiehajúcou ťažbou v tejto lokalite, ktorú realizujú Mestské lesy Bardejov, s. r. o. Jej osadeniu ešte v letných mesiacoch predchádzalo umiestnenie zákazovej značky “OKREM LH”.

Značka so zákazom vjazdu.

Chatári dlhé desaťročia využívali túto komunikáciu, aby sa dostali k svojím chatám. Asfaltová cesta, i keď v dezolátnom stave, im to bez obmedzení umožňovala. Kedže je chatová osada od mesta vzdialená zhruba 4 km, väčšina chatárov tam jazdí práve svojimi autami. Po dnešnom dni sa im do cesty postavila rampa. V prípade jej uzamknutia, budú nutení nechať svoje vozidlo asi kilometer od chát, nehovoriac o iných navštevníkoch, ktorí sa budú musieť pri rampe otočiť. Či už sú to hubári alebo ktokoľvek iný. Na jednej strane je tu pozitívum, že sa lesom nebudú preháňať autá a ich počet výrazne klesne, na strane druhej, sú tu dotknutí majitelia nehnuteľností.

Novoosadená rampa na lesnej ceste

Na novú rampu, ako aj dôvod jej umiestnenia sme sa opýtali riaditeľa spoločnosti Mestské lesy Bardejov, s. r. o. Vladimíra Zoľáka. V telefonickom rozhovore nám vysvetlil dôvod jej inštalácie a tiež ako sa bude riešiť prístup chatárom. Podľa Zoľáka bol hlavný dôvod umiestnenia rampy vývoz odpadu, ktorý do mestských lesov občania vyvážajú. To môžeme potvrdiť aj my. Popri ceste sme neraz natrafili na igelitové vrece plné odpadu.

Ďalším dôvodom je aj havarijný stav samotnej cesty. Zaujímali sme sa teda aj o to, či sa v nejakom horizonte chystá jej oprava. Zoľák uviedol, že prednosť majú komunikácie na Mníchovskom potoku a v Bardejovských Kúpeľoch. Tento úsek nie je nateraz pre mestské Mestské lesy prioritou. Čo sa týka prístupu, chatári dostanú kľúče a ak budú chcieť cestou aj so svojím vozidlom prejsť, odomknú si. Ďalej uviedol, že pre cyklistov bude po zimnom období upravená obchádzka v tesnej blízkosti rampy.

A ako sa na vec pozerajú samotní chatári? Prikladáme stanoviská dvoch z nich:

„Celé roky bol prístup k chatám bezproblémový, i keď cesta nebola nikdy nejak udržiavaná a to najmä v zime. Rozhodnutie dať tam rampu je nedomyslené a neetické. Aj keď sa toto rozhodnutie ošetrí napríklad tým, že dotknutým majiteľom chát sa dajú kľúče, myslím si , že týmto  sa problém nevyrieši. Ako k tomu prídu tí majitelia chát, ktorí nevlastnia motorové vozidlá a vek a zdravotný stav im už  nedovoľuje,  aby sa k chate dostali peši a používajú na prepravu TAXI službu? To sa najprv privezú k rampe, otvoria rampu, odvezú sa k chate a potom sa s taxikárom znovu odvezú k rampe, aby ju zatvorili a odtiaľ pôjdu k chate pešo ? Alebo cez dovolenkovú sezónu, keď za  chatármi chodia návštevy. To sa návšteva musí najprv ohlásiť, aby ste si ju mohli ísť vyzdvihnúť k rampe, otvoriť  jej a rampu znovu zamknúť ? A ak by návšteva aj chcela nechať motorové vozidlo pred rampou, bude tam dostatok parkovacích miest? Preto sa pýtam kompetentných, nie je to unáhlené rozhodnutie?

Radšej by ste sa mali zamyslieť nad tým, ako dať túto cestu do poriadku, pretože  rampa tam bude  aj tak zbytočná, lebo o nejaký čas sa po takejto zničenej ceste osobné motorové vozidlo ťažko dostane. A o cyklistoch už ani nehovorím. A tiež by sa mali kompetentní zamyslieť radšej nad tým, ako je po každej ťažbe zničený les a cesta, veď stačí sa len prejsť po tomto okolí, ktoré idete chrániť rampou a každý človek, ktorý má ešte srdce na pravom mieste musí zaplakať.”

Vyjadrenie ďalšieho z chatárov:

„Sme nepríjemne prekvapení z nezmyselnej rampy a nerozumieme prečo by sme ňou mali byť obmedzovaní. Cesta vedie až nad Tarnov a tu sú predsa už obmedzovaní aj ostatní obyvatelia Bj. Aj my- chatári potrebujeme zísť častokrát cez les až k chatám, potrebujeme si doviezť potrebné veci, nehovoriac o rodinných príslušníkoch, ktorí sú buď veľmi starí a aj chorí. Potrebovali by sme si zavolať taxi? No, neviem, ako by pre nás prišiel. Okolo rampy sa nedá prejsť ani bicyklom, myslím, že ani peši. A výhovorka, že to chatári prosili o rampu kvôli skládkam odpadu….dá sa povedať, že ho tam nejak nevidno. A to, že lesom kradnú drevo?…Ani neviem, či je toto práve správne riešenie.”

Mestské lesy osadili rampy na viacerých miestach. Ich význam spočíva hlavne v zabráneniu kradnutia drevnej hmoty a ako uviedol riaditeľ Mestských lesov aj zamedzeniu vytvárania nelegálnych čiernych skládok stavebného či iného odpadu. Jedna takáto rampa bola osadená na trase kyslíkovej cesty na Bardejovskom Mihaľove, kde jej umiestnenie nijako neprekáža. Problémom je, ak je na asfaltovej ceste vedúcej k chatám.

Rampa na kyslíkovej ceste
Totožná rampa bola osadená aj v Bardejovských Kúpeľoch na začiatku septembra.

To, či si chatári na novú rampu zvyknú, ukáže čas. Dnes bola pri našej návšteve rampa ešte otvorená. Zrejme z dôvodu prebiehajúcej ťažby. V jej okolí sme si všimli pripravenú odstavnú plochu, kde si vodiči bez kľúčika  zaparkujú svoje autá. Ďalej však budú musieť pokračovať pešo.

Kto sa vyberie do lesa autom, na tomto mieste ho bude musieť odstaviť a ďalej už pokračovať pešo

LOKALITA:


FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Podobné príspevky

guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
funkymen
funkymen
3 roky/rokov

“Ich význam spočíva hlavne v zabráneniu kradnutia drevnej hmoty” uviedol riaditeľ Mestských lesov. Noo, tak to treba zobrať kľúče od závor aj Mestským lesom Bardejov, s.r.o.

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x