Obytná zástavba v Bardejovských Kúpeľoch rastie rýchlym tempom

Obytná zástavba v Bardejovských Kúpeľoch rastie rýchlym tempom

Pri vstupe do kúpeľov v pravej časti na zelených lúkach v poslednom období prebieha intenzívna výstavba bytoviek či rodinných domov. V lokalite už pribudli dva trojpodlažné bytové domy, výstavba ďalších dvoch práve prebieha a pribudnú aj radové zástavby rodinných domov.


Toto lukratívne územie, desiatky rokov čakalo na urbanizáciu. Rozsiahle zelené plochy v severo-východnej časti kúpeľov sa v nadchádzajúcom období výrazne zmenia a zastavajú rodinými domami. Parcelácia územia prezrádza budúce usporiadanie domov či ulíc v tejto slnečnej časti kúpeľov. S výstavbou mnohých objektov sa už začalo a dva dokončené bytové domy Jazmín už majú aj svojich nových obyvateľov.

Kedže sa v lokalite okrem individuálnej výstavby niekoľkých rodinných domov rozbehli aj väčšie projekty, rozhodli sme sa zmapovať túto lokalitu a priniesť tak ucelenejší prehľad už započatej výstavby. Podľa územného plánu by sa v tomto území mali nachádzať obytné plochy s nízkopodlažnou zástavbou, plochy špecifickej vybavenosti a plochy s koncentráciou zariadení vyššej a základnej občianskej vybavenosti.

Pre ucelenejšiu predstavu, o ktorú loalitu ide, pripájame pohľad do katastrálnej mapy s naznačením parcelácie územia. V ľavej časti satelitného snímku je ešte zachytené tzv. „dolné kúpalisko“, ktoré si mnohí Bardejovčania dobre pamätajú. To je už dnes minulosťou a práve na jeho mieste dnes prebieha výstavba jedného z projektov. O trochu vyššie nad ním je areál bývalých skleníkov, ktorý už v súčasnoti tiež neexistuje a je zrovnaný so zemou. Zmena územného plánu totiž umožnila na mieste nefunkčného letného kúpaliska a bývalých skleníkov možnosť výstavby pre bývanie špecifického (kúpeľného) charakteru.

Obe tieto lokality máme zachytené v ich pôvodnej podobe a pohľad na ne vám ponúkneme v galérii nižšie. Dnes je už jasné, že tam vyrastú nové domy, ktoré by podľa územného plánu mali slúžiť výlučne pre bývanie s doplnkovými funkciami kúpeľno-rekreačného ubytovania a rekreačných služieb.

Satelitný pohľad na budúcu obytnú zónu s rodinnými domami. Vľavo Bardejovské Kúpele.

Pozrite si ako vyzeral areál bývalého kúpaliska a skleníkového hospodárstva v nasledujúcej galérii. V čase dokumentácie už boli obe tieto zariadenia dlhšie obdobie mimo prevádzky. Letné kúpalisko bolo zarastené trávou a skleníky boli zachytené krátko pred ich likvidáciou.

Všetko nasvedčovalo tomu, že dané územia čakajú na svoje nové využitie. V týchto dňoch je na mieste bývalého kúpaliska rozbehnutá výstavba 11 unifikovaných rodinných domov. Hrubá stavba dvoch z nich je už v súčasnosti dokončená. Ale poďme pekne poporiadku. Začneme projektom Jazmín, ktorý odštartoval bytovú výstavbu v tejto lokalite.

Jazmín I, II (dokončené)

Bytové domy Jazmín /zdroj: infotrend.sk

Výstavba prvej bytovky odštartovala ešte v roku 2014. Dnes sú dokončené dva trojpodlažné bytové domy. V každom z nich sa nachádza 12 bytov s balkónom a pivnicou. Treba povedať, že tento projekt nepriniesol do vzácnej lokality nejaké estetické hodnoty. Vyrazná farebná fasáda a celkové architektonické prevedenie objektov sa nijako nelíši od tých sídliskových alebo modernejšieho nájomného bývania v blízkej obci. Predsa len by si lokalita kúpeľov zaslúžila trochu cilivejší prístup a zvlášť v zóne vstupu do kúpeľného areálu.

FOTOGALÉRIA:


Rodinné domy v radovej zástavbe (vo výstavbe)

Radové rodinné domy / zdroj: infotrend.sk

Ďalším projektom  je výstavba štyroch rodinných domov v radovej zástavbe hneď nad jedným z blokov Jazmínu, ktorá je v miernom svahu oddelaná oporným múrom. Rodinný dom je postavený na pozemku o výmere 220 m² (vrátane zastavanej plochy ktorá je 72 m²). Ide o dvojpodlažný podpivničený objekt. Výmera suterénu je 65 m², výmera prízemia je 65 m² a výmera poschodia je 71 m². Dom má dve terasy z prízemia a poschodia každá o výmere cca 6 m². Nový majiteľ si môže tento dom zadovážiť za sumu 130.000 €. Dokončená stavba je na predaj v štádiu holodomu. Výstavba sa začala v jeseni minulého roka a v súčasnosti sa v buduje prízemná časť objektu. Termín dokončenia a kolaudácie sme na stránke realitnej kancelárie nenašli.

FOTOGALÉRIA:


Bytový dom Šafrán (vo výstavbe)

Bytový dom Šafrán / zdroj: infotrend.sk

Nový projekt bytového domu „Šafrán“ svojou decentnou fasádou pôsobí oproti svojmu susedovi vkusne a nesie v sebe aj istú mieru elegancie. Momentálne prebieha výstavba jeho tretieho poschodia a zo západnej strany rastie dvojička tohto objektu. Sú hotové základy aj s armatúrami prvých nosných stien prízemia. Bytový dom bude mať tri poschodia (t.j. štyri nadzemné podlažia), v ktorom sa bude nachádzať osem bytov. A to jednoizbové od najmenšej výmery 31,20 m² + terasa 9,2 m², dvojizbové od výmery 43,73 m² s terasou 7,68 m² až po 4. izbový byt na 3. poschodí o výmere 113,7 m². Predpokladaný termín ukončenia výstavby je jeseň 2018. Kúpne ceny bytov nám nie sú známe.

FOTOGALÉRIA:


Rodinné domy (vo výstavbe)

Budúca zástavba rodinných domov na mieste bývalého kúpaliska / zdroj: investorsro.sk

V areáli bývalého letného kúpaliska by malo dokopy vyrásť 11 murovaných rodinných domov. Dva z nich už stoja a ponúknu obytnú plochu na prvom podlaží o celkovej výmere 106,61 m² bez terasy. Terasa so vstupom z obývacej izby a spálne má výmeru 26,6 m² a druhom nadzemnom podlaží o celkovej výmere 61,63 m² bez terasy.  Terasa so vstupom z izby a schodiska má výmeru 25,06 m². Cena holodomu aj s pozemkom je v kúpnej cene 189.000 €.

FOTOGALÉRIA:


Živá mapa projektov:

FOTOGALÉRIA: Letecké pohľady

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x