OBRAZOM: Dokončená nová časť hradieb

OBRAZOM: Dokončená nová časť hradieb

Práce na obnove priekopového múru v lokalite Dolnej brány výrazne pokročili, dokončená je nová časť múru západne od vstupu do barbakánu a začalo sa s odkrývaním zvyškov múrov na opačnej strane opevnenia.


Na nami zachytených fotografiách si ešte môžete pozrieť pôvodný stav zvyškov priekopového múru, ktorý je takpovediac v pôvodnom stave. Po dôkladom očistení sa následne začne s jeho rekonštrukciou do prezentovateľnej podoby. Nové opevnenie v časti vodnej priekopy sa tak stane súčasťou nového priestoru so spevnenými plochami a improvizovanou vodnou plochou, ktorá bude situovaná v tejto časti brány pod oblúkovým kamenným mostom.

Treba oceniť kvalitnú prácu murárov, ktorí si na budovaní nových kamenných múrov dávajú naozaj záležať. Je až na zváženie, či prehnaná precíznosť neuškodí snahe o dobovú autenticitu celého opevnenia, aj keď je v súčasnosti budované a rekonštruované skôr náznakovo s ohľadom na fungujúcu infraštruktúru mesta.

Dolnú bránu zbúrali okolo roku 1821. Barbakán chránil mestskú bránu, aby lepšie odolávala útokom zo severovýchodu a boli to zväčša kamenné vežovité stavby obohnané vodnou priekopou. Priestor barbakánu, ktorým dnes prechádzame betónovým mostom v miernom oblúku slúžil v minulosti na zhromaždenie obrancov pri útokoch nepriateľa. Kamenný most bol podľa účtovných záznamov postavený v 14. storočí. Predbránie bolo k vežovej bráne pristavané neskôr v prvej polovici 15. storočia.

Pozrite si práce, ktoré aktuálne prebiehajú v rozsiahlej fotogalérii (88 fotiek):


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x