Novopostavené hradobné múry majú výrazné praskliny. Je v poriadku ich statika?

Novopostavené hradobné múry majú výrazné praskliny. Je v poriadku ich statika?

V obnovenej časti juhozápadného hradobného opevnenia sme si všimli rozsiahle trhliny. Ide o zle odvedenú prácu alebo len prirodzené sadanie masívneho kamenného oporného múru?


Pozreli sme sa na to detailne. Poďme ale pekne od začiatku.

Pôvodný stav priekopového múru v juhozápadnej časti opevnenia v roku 2009. Veľká časť murív sa nachádzala pod úrovňou terénu a ich zvyšky sa nachádzali pod bujnou vegetáciou. Archeologické práce odhalili zachované základy múrov a v ďalšej fáze sa pokračovalo v stabilizácii pôvodného muriva. V nasledujúcich rokoch sa zrealizovala masívna nadstavba na pôvodných kamenných základoch vysoko nad úroveň terénu. V niektorých častiach aj do výšky piatich metrov.

V prvej fáze sa dokončila obnova múru v časti priekopového múru, ktorý je spojený s podkovovitým objektom predbránia. V ňom je v súčasnosti dobudovaný podzemný dvojpodlažný objekt, ktorý je súčasťou komplexu Hornej brány, tzv. Horného hradu. Zrekonštruovaný múr bol zakončený dodatočnou oporou zvyšujúcu jeho pevnosť a stabilitu pred tiažou násypu z vonkajšej strany hradobnej priekopy. Obnova sa pridržiavala pomerne slušne zachovaného torza pôvodnej konštrukcie.

Následne sa nadviazalo na ďalší úsek opevnenia smerom k Hrubej a Malej bašte. Väčšina konštrukcií bola však skrytá pod terénom. Ich odkrytie a vyčistenie môžete pekne vidieť na fotografii z marca 2018. Na fotografii, je vidieť aká mala časť múru bola skutočne zachovaná a dnes na tomto mieste stojí novovybudovaný oporný múr pripomínajúci stredoveké opevnenie.

Následná dostavba líniového kamenného opevnenia si vzhľadom na charakter terénu vyžadovala obrovské množstvo materiálu. Múr sa musel prispôsobiť svahovitosti priekopy a po dostavbe sa v jeho vnútornej časti realizoval spätný násyp zeminy a iného materiálu v priestoroch parkánu, ktorý pochádzal z výstavby samotného múru. Na fotografii dole už stav prác z júla 2018.

Letecký pohľad na celý riešený úsek. V tejto fáze bolo potrebné dobudovať zhruba 50 metrový múr, aby sa vytvoril kompaktný celok stredovekého fortifikačného systému.

V samotnej fáze obnovy prebiehalo navýšenie muriva nad úroveň terénu a zacelenie súvislej časti priekopového múru od Hornej brány až po spomínané bašty. Pôvodný základ bol pravdepodobne dostatočný a pripravený na nové zaťaženie. Či sa da hovoriť o nejakom poctivom založení budúcej stavby si nedovolíme odhadnúť. Veľa napovedia fotografie. To, či sa počítalo s prípadným nerovnomerným sadaním masy kameňa je otázne. Rovnako, keď sme sledovali jeho výstavbu mesiac po mesiaci, iba výnimočne sme zachytili použitie oceľových armatúr pre zvýšenie stability. Kotvenie konštrukcie do svahu sme videli len na jednom mieste. Nevylučujeme, že ich bolo viac. No zdá sa, že vystuženie nebolo dostatočné, keď sa po roku od dokončenia na troch miestach objavili výrazné praskliny. V niektorých miestach presahujú celú výšku múru, od päty až po jeho korunu. Ich šírka sa už v niektorých prípadoch ráta aj na centimetre.

Absenciu moderných stavebných postupov zapríčinila aj snaha o dobové prevedenie s minimalizáciou použitia súčasných materiálov s dôrazom na zachovanie akejsi autenticity. Pozrite si fotografie, kde sme zaznamenali praskliny, ktoré sú pravdepodobne zapríčinené kombináciou nerovnomerného sadania konštrukcie, tiaže násypu a nedostatočného množstva armatúr použitej pri výstavbe, ak vôbec sa nejaké použili. Samozrejme odborne sa k tejto veci musí vyjadriť niekto povolanejší. Domnievame sa však, že pri zväčšovaní prasklín sa touto vecou bude musieť statik zaoberať, keďže sa jedná aj o bezpečnosť obyvateľov.

Pozrite si v detailoch, aké poškodenia sme na priekopovom múre zaznamenali. Posúďte sami, či by ste sa v blízkosti oporného múru, ktorého výška presahuje dvoj-poschodový dom, cítili bezpečne. Obzvlášť, ak sa celá konštrukcia nakláňa niekoľko stupňov smerom dopredu. Tento zámer už pochádza z výstavby. Otázka je, prečo nie je múr naklonený opačným smerom pre zvýšenie odolnosti voči tiaži celého svahu. Náklon celého múru je vidieť napríklad na tejto fotografii.


Pozrite si celú lokalitu, kde prebieha obnova ďalšej rozsiahlej časti priekopového múru aj so zmienenými trhlinami na skôr dokončenej vetve. Vo fotogalérii nájdete aj pohľad na pokračovanie výstavby chodníka, zrealizovanú výsadbu a úspešné založenie trávnika.

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x