Na filmové plátna mieri novinka! Premiéra dokumentárneho filmu – MARTIN MURCKO – FUTBALSTORY

Na filmové plátna mieri novinka! Premiéra dokumentárneho filmu – MARTIN MURCKO – FUTBALSTORY

Životný príbeh nádejného futbalistu, ktorého kariéru ukončila vážna autonehoda, poslúži ako autentická inšpirácia na osvetu medzi mladými športovcami.


Martina Murcka považovali za jeden z najväčších talentov slovenského futbalu. Nastupoval za mládežnícke reprezentácie, bol na skúškach v anglických veľkokluboch Manchester United a Manchester City. Mimoriadne sľubne rozbehnutú kariéru vtedy 17-ročného hráča zastavila 26. decembra 2017 vážna autonehoda.

Martin Murcko utrpel fatálne zranenia hlavy s 30 úlomkami lebky v mozgu. Jeho rodičia deň po osudnej autonehode s plačom museli odmietnuť ponuku agenta Juraja Vengloša na pôsobenie v nemeckom Norimbergu, lekári vtedy dávali Martinovi minimálnu šancu na prežitie…

Martin Murcko napokon víťazne zvládol najťažší zápas – zápas o život, ba znova hrá aj futbal napriek odporúčaniu lekárov, aby sa už na zelené trávniky nevracal. Na konci septembra sa uskutoční slávnostná premiéra dokumentárneho filmu „MARTIN MURCKO – FUTBALSTORY“, ktorý dynamicky a za pomoci súčasných filmárskych postupov atraktívne prezentuje jeho životný príbeh. Film je primárne určený mladšiemu divákovi a prostredníctvom silných emócií v ňom zanechá nezmazateľnú stopu, odkaz osobnej zodpovednosti za svoj život a podporí vôľu prekonávať vlastné ťažkosti. Režisérom 41-minútového dokumentárneho filmu je Michal „Romeo“ Dvořák.

Martin a režisér filmu Michal Romeo Dvořák (vľavo), pod taktovkou ktorého sa točil aj Rytmusov film – Sídliskový sen.

„Ja by som si nevedel predstaviť nehrať futbal. Začal som, aj keď som nemal. Odpútať sa od niečoho, čo milujete, je veľmi náročné. Hrávam v Modre, okrem toho tam trénujem mládež a robím správcu štadióna. Snažím sa pozbierať sa v každom smere,“ vraví odchovanec bardejovského futbalu Martin Murcko, ktorý 19. septembra oslávil 21 rokov.

Vzhľadom na to, že v súčasnosti žije a pracuje v Modre, prvá premiéra filmu sa uskutoční v utorok 28. septembra o 19. hodine v tamojšom kine Mier. Keďže za projektom tohto dokumentárneho filmu producentsky stojí spolu s filmovou spoločnosťou ROMEOFILMS aj v Košiciach sídliace občianske združenie Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS), dejiskom druhej premiéry bude  metropola východu – vo štvrtok 30. septembra o 19. hodine Kasárne/Kulturpark.

Tvorca filmu Norbert Sališ (vľavo), raper Kali, a Martin, ktorý sa v osudnú noc vracal z koncertu Kaliho.

Príbeh Martina Murcka je fascinujúcou autentickou inšpiráciou pre mladých športovcov aj nešportovcov a ukazuje nezlomnú vôľu a vytrvalosť žiť, hrať futbal a vrátiť sa do spoločnosti. Futbal pre neho nie je cieľ, ale cesta. LOSS bude využívať film na vzdelávanie a osvetu medzi dospievajúcimi mladými ľuďmi v stredoškolskom veku, najmä športovcami, na prednášky a projekcie pre mládežnícke športové kluby či stredné športové školy. Ich zámerom je motivovať mladých ľudí, nielen športovcov, k prekonávaniu životných prekážok a hendikepov.

„Príbeh nášho člena Martina Murcka považujem za mimoriadne silný a inšpiratívny. Keďže témy ako duálna kariéra športovcov, kariéra po kariére či duševné zdravie športovcov sa v činnosti LOSS stali dominantnými, pokúsili sme sa využiť potenciál Martinovho príbehu, ktorý môže pozitívne inšpirovať mladých športovcov. Talentovaní športovci často stavia všetko na jednu kartu, obetujú svoj život športu a neuvedomujú si, aká tenká hranica je medzi úspechom a neúspechom. Šport aj život majú spoločné nevyspytateľnosť – všetko sa môže zmeniť z minúty na minútu, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Ďakujem Martinovi, že bol ochotný preniesť svoj život do dokumentárneho filmu, prostredníctvom ktorého bude možné interaktívnou formou upriamiť pozornosť mladých ľudí na vyššie uvedené témy,“ zdôrazňuje Róbert Jano, predseda občianskeho združenia Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS).

„Martin Murcko sa potrebuje kompletne vrátiť do života, nielen do toho futbalového. Na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave úspešne absolvoval prvý ročník. Začal si robiť trénerský kurz, trénuje mládež a vlani, tri roky po nehode, začal hrávať za piatoligový klub FC Slovan Modra. Pomáha dokonca pri správe štadióna. Dnes vieme, že je absolútne schopný normálne fungovať v živote, čo je po jeho nehode oveľa dôležitejšie ako futbal samotný. Takýto pokrok, aký spravil Martin, nezvládne veľa športovcov ani na konci ich úspešnej vrcholovej kariéry. Sme na neho úprimne hrdí,“ tvrdí Norbert Sališ, člen LOSS a zároveň aj Murckov spoluhráč z Modry, ktorý Martinovi podal pomocnú ruku v čase, keď naňho takmer všetci zabudli.

Záber z natáčania scény u Martina doma.

Vo filme účinkujú okrem Martina Murcka a jeho mamy Márie aj prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel, členovia LOSS Zuzana Žirková, Albert Rusnák mladší, Róbert Jano, Tomáš Medveď, Norbert Sališ, Mojmír Trebuňák, bývalí ligový futbalista Martin Mikulič, Alena Gombošová, ktorá bola Murckovou učiteľkou na bardejovskom gymnáziu aj raper Kali, keďže k Martinovej autonehode došlo pri návrate partie mladých ľudí práve z jeho koncertu. Kalimu nie je ľahostajný osud jeho fanúšika: „Prvých päť minút som si to akoby dával za zlé, že sa to stalo, keď sa vracali domov z môjho koncertu. Viem, že za to nemôžem, ale je mi to ľúto.“

PRODUCENTI A VÝROBCOVIA FILMU

Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS) je občianske združenie združujúce aktívnych a bývalých profesionálnych a amatérskych športovcov. Cieľom združenia je efektívna pomoc, podpora a vzdelávanie svojich členov vo všetkých oblastiach, ktoré sa týkajú športu a sú základnými športovými inštitúciami prehliadané. LOSS cieli najmä na mladšie športovkyne a športovcov, nabáda ich k myšlienke duálnej kariéry v športe, poskytuje právne poradenstvo, poradenstvo v oblasti daňových a odvodových povinností, v oblasti finančnej gramotnosti, zdravotnej starostlivosti. V spolupráci s projektom TheJourney poskytuje psychologickú pomoc a poradenstvo.

Slovenská produkčná filmová spoločnosť ROMEOFILMS vznikla v roku 2013 a nadväzuje na činnosť pôvodnejčeskejpobočkyzaloženej v roku 2008. Jej hlavnou činnosťou je výrobadlhometrážnychdokumentárnych a hraných filmov. Ústrednou postavou spoločnosti je režisér a filmový producent Michal „Romeo“ Dvořák, ktorý okrem iného viedol päť rokov českú hudobnú televíznuhitparádu T-music a natočil mnoho hip-hopových videoklipov. Tematicky sa väčšinapráczaoberá hudbou a hudobnýmitémami pre mladých. K najznámejším filmom patrí film „RYTMUS sídliskový sen“ (koprodukcia), „Dokázať nemožné“ – film o albume skupiny Kontrafakt a film „Kids on theClick“ o turné skupiny Indy a Wich.

POZVÁNKA NA PREMIÉRU FILMU


Spracoval: D. P/Zdroj: LOSS

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x