ONline Bardejov

Milan Pilip ohlásil kandidatúru na primátora ako prvý. V súboji so 6 súpermi sa obáva trieštenia hlasov

Milan Pilip ohlásil kandidatúru na primátora ako prvý. V súboji so 6 súpermi sa obáva trieštenia hlasov

V čase, keď so svojou platformou myBardejov ohlásil svoj záujem uchádzať sa o post primátora mesta Bardejov, nebol ešte známy ďalší kandidát. Dnes ich je sedem a spolu s Milanom Pilipom sa pobijú o primátorské kreslo.


Po vyzbieraní 700 podpisov (potrebných 500) a ohlasení  kandidatúry sa pošuškávali aj ďalšie mená, no dlho nebolo jasné, kto sa zaradí do zoznamu kandidátov. Po uzávierke kandidátov dnes poznáme 7 uchádzačov, ktorí sa budú o post primátora mesta uchádzať v novembrových komunálnych voľbách. Ešte dnes sa počítalo dokonca s ôsmimi, no jeden z nich napokon svoju kandidatúru stiahol. Dôvodom bol administratívny omyl. O hlasy voličov sa napokon pobijú len siedmi. Štyria nezávislí a traja s podporou politických subjektov.

Na pripomenutie v tých minulých, kde svoj post obhájil nominant Smeru primátor Boris Hanuščak sa o priazeň voličov uchádzali len traja kandidáti. Pri 42 % percentnej účasti vo voľbách porazil svojich konkurentov, Martina Šmilňáka a Jána Kukulského a stal sa primátorom piate volebné obdobie po sebe. Z 10 894 platných odovzdaných hlasovacích lístkov získal 6 168 hlasov.

Poslanca Milana Pilipa sme sa pýtali, čo hovorí na to, že sa o kreslo pobije s ďalšími šiestimi kanditdátmi a či to nie je na mesto ako je Bardejov trochu priveľa.

„Aj napriek tomu, ako sa ukázalo po uzávierke kandidátov, 7 uchádzačov o primátorsky post je veľmi veľa. Nepochybujem o tom, že niektorí sú prihlásení za účelom trieštiť hlasy. Žiaľ, je to bežná vec pri jednokolovom volebnom systéme. Ale ako sa ukázalo v posledných župných voľbách, kedy sa dvojkolová voľba županov účelovo zmenila na jednokolovú, ľudia – voliči si túto zmenu uvedomili, a volili už ako v druhom kole. Volili tých kandidátov, ktorí mali najväčšie šance. Preto boli výsledky vo väčšine krajov, aj napriek množstvu kandidátov také, že najviac hlasov dostali dvaja najväčší favoriti. U nás to boli Peter Chudík a Milan Majerský, ktorého obyvatelia Prešovského kraja považovali za toho správneho demokratického kandidáta. Verím, že ľudia budú podobne uvažovať aj pri nastavajúcich komunálnych voľbách.”

Práve trieštenie hlasov medzi nových kandidátov môže byť veľkou výhodou pre súčasného primátora Borisa Hanuščaka, ktorý má v Bardejove istú volebnú základňu. Mesto a okolie už zaplavili bilboardy a v poštových schránkach sa objavujú tváre uchádzačov o primátorské kreslo s rôznymi sloganmi a riešeniami. Kandidáti tiež využívajú moderné prostriedky, ako Facebook, web či šírenie svojich programových ambícii prostredníctvom videa. Súčasný primátor zrejme stavil na istotu a jeho kampaň zatiaľ nevidno.


Na margo volieb, ktoré sa budú konať už o pár týždňov Pilip dodáva:

„Urobím čo je v mojich silách, aby som ľudí presvedčil o svojom úprimnom úmysle posunúť naše mesto ďalej. Rovnako tak aj o kvalitách ľudí z môjho tímu, ktorí sa uchádzajú o hlasy Bardejovčanov na pozície poslancov nášho mestského zákonodarného zboru.”


Pilipovi vyjadrila podporu koalícia piatich strán

Na tlačovej konferencii v piatok 7. septembra 2018 oznámila koalícia zložená z piatich strán (SaS, OĽaNO, Sme rodina, Spolu a Šanca) podporu Milanovi Pilipovi a jeho kandidatúre na primátora mesta.

„Hoci som svoju kandidatúru ohlásil pôvodne ako nezávislý, v rámci občianskej platformy myBardejov, teraz som prijal podporu tejto 5-koalície. Ukázalo sa, že pri týchto voľbách bude najväčším problémom trieštenie hlasov. Na politické strany boli od jednotlivých kandidátov vyvíjané veľké tlaky a hrozilo, že sa rozdelia. Preto som v záujme spájania túto podporu prijal. Aj preto, jedným z hlavných posolstiev mojej kandidatúry bude spájanie,” uzatvára Milan Pilip.

(Foto/zdroj: Mario Hudák)
Spracoval: M.M.

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x