Mesto pochybilo pri vydávaní stavebného povolenia na benzínku na Ťačevskej ulici

Mesto pochybilo pri vydávaní stavebného povolenia na benzínku na Ťačevskej ulici

Kontroverzná výstavba čerpacej stanice pokračuje napriek tomu, že pri povoľovaní stavby neboli dodržané podmienky rozhodnutia o jej umiestnení.


Vedľa novej križovatky pod Mihaľovom v rámci novovybudovaného juhozápadneho obchvatu bola podľa platného Územného plánu mesta Bardejov povolená výstavba čerpacej stanice pohonných hmôt. Iba necelých 20 metrov od okien bytovky v jej tesnej blízkosti. Niet sa čo čudovať, že sa to obyvateľom nepáči a robia všetky možné kroky, aby výstavbe benzínky a jej uvedeniu do prevádzky zabránili.


Ako sa všetko začalo

30. júna obyvatelia z blízkej bytovky zistili, že sa niečo deje. Na blízkom pozemku sa vytyčovala plocha pre budúcu benzínku (pribíjané kolíčky). 1. júla sa jedna z obyvateliek (M. Ferková) bola informovať na úrade o chystanej výstavbe a pozrieť si vydané stavebné povolenie. 4. júla prišli občania vyjadriť svoj nesúhlas pred mestský úrad a bola podaná sťažnosť proti tejto výstavbe. Rozbehla sa petícia obyvateľov proti výstavbe čerpacej stanice. 8. júla bola petícia podaná na mesto Bardejov. 12. júla bola doručená na prokuratúru a v ten istý deň sa začala stavať aj samotná benzínka.

V priebehu týchto udalostí sa do celej kauzy angažoval poslanec mestského zastupiteľstva Milan Pilip a stretol sa s dotknutými obyvateľmi. Požadoval okamžité pozastavenie stavby predbežným opatrením, a taktiež žiadal viceprimátora Tribusa, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie v pozícii viceprimátora. (pozn. redakcie: viceprimátor Tribus je aj poslancom za volebný obvod dotknutých občanov.)


Mesto sa so stavebníkom nedohodlo

Mesto Bardejov ponúklo riešenie, a to ponuku na výmenu alebo odkúpenie pozemkov pod spornou čerpacou stanicou. S touto ponukou však primátor Boris Hanuščak neuspel a stavebník vo výstavbe benzínky pokračoval.

Napriek petícii, protestu obyvateľov a medializácii celej tejto kauzy v celoštátnych médiách, nič nenarušilo pokračujúcu výstavbu čerpacej stanice presne podľa plánu a platného stavebného povolenia.

dsc09692
Práce na výstavbe benzínky na bývalom ihrisku tesne pod oknami paneláku.

Pochybenie pri vydávaní stavebného povolenia

Okresný úrad v Prešove v mimoriadnom konaní skonštatoval, že mesto Bardejov pochybilo pri vydávaní stavebného povolenia na Čerpaciu stanicu na Ťačevskej ulici. V stanovisku úradu sa píše, že „Predbežné výsledky šetrenia vo veci nasvedčujú tomu, že uvedené právoplatné rozhodnutie stavebného úradu nemožno ponechať v platnosti z dôvodu, že postup stavebného úradu a rozhodnutie, ktoré vydal, nezodpovedá v celom rozsahu zákonu.“


Ďalej úrad píše:

„…pri povoľovaní stavby neboli dodržané podmienky č. 5 a 10 rozhodnutia o umiestnení predmetnej stavby mesta Bardejov…“

14370040_1151042544966993_7071648820825704431_n

14344262_1151042548300326_6986229439363177008_n


Podľa poslanca Pilipa  sú v Bardejove obrovské rezervy v komunikácii medzi samosprávou a obyvateľmi, či už zo strany úradníkov, ale aj poslancov.

„Samospráva by okrem plnenia základných zákonných povinností (zverejňovanie informácií na nástenkách) mala aj proaktívne oslovovať dotknutých obyvateľov. Ak by mesto viac pracovalo s ľuďmi, k takýmto situáciám by nedochádzalo.“

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY: 

autor: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x