Kde končí zelený odpad v mestských základných školách? Na jednej veľkej kope…

Kde končí zelený odpad v mestských základných školách? Na jednej veľkej kope…

V prebiehajúcom týždni sme navštívili vybrané základné školy na území mesta Bardejov, v pôsobnosti miestnej samosprávy. Zaujímalo nás, kde končí zelený odpad z pokosených plôch v areáloch škôl. Zistené skutočnosti nás prekvapili. Päť návštev škôl a ani jedno zriadené kompostovisko. 


Jednou z ciest k Topli je aj chodník popri školskom plote IV. základnej školy B. Krpelca na Ulici T. Ševčenku. V uplynulých horúcich dňoch tráva kvasí a nepríjemne zapácha za kontajnerovým stanoviskom. Okrem toho sa tam nachádza aj iný odpad.

Zo IV. základnej školy sme sa presunuli na V. základnú školu Pod Vinbargom. Automaticky sme sa zamerali na prvý kút areálu vedľa ihriska. Nenašli sme nič. Obišli sme však budovu a v ďalšom rohu, mimo dohľad, pri vodnom toku sme našli miesto, kam je vyvážaná tráva.

Hneď v tesnej blízkosti je kopa väčších rozmerov s nie čisto zeleným odpadom. V kope sa nachádzajú plastové fľaše, obaly a iné odpady.

Presúvame sa na Sídlisko Družba do areálu základnej a materskej školy. V tieni stromov nachádzame obrovskú kopu konárov a dreva. Pri plote je natlačená kopa trávy, ktorá taktiež prehníva a zapácha.

Opúšťame VI. základnú školu a smerujeme na III. ZŠ na Wolkerovej ulici. Smerujeme priamo k zadnej bráne. Naskytá sa nám opäť pohľad na zhromaždenú veľkú prehnívajúcu kopu trávy a zeleného odpadu. Prekvapenie, v dobrom slova zmysle, sa nekoná.

Ako poslednú školu na našom prieskume, sme navštívili areál I. ZŠ na Komenského ulici. Očakávali sme, že nájdeme funkčné kompostovisko v zadnej časti pri sade a skleníkoch. Žiaľ ani tu sa nám nenaskytá vábny pohľad. Ďalšiu kopu prehnívajúcej trávy nachádzame pri atletickom ovále. Pri behaní v danom mieste počítajte s nepríjemným zápachom. Mysleli sme si, že je to všetko. Za elektrickou trafostanicou sme zaregistrovali ďalšiu obrovskú kopu. Základná škola na Komenského má teda až tri miesta, kde nájdete uložený zelený odpad.

Stojí za úvahu, že učitelia na školách učia deti návykom triediť odpad, zapájajú žiakov do rôznych environmentálnych projektov, ale v praxi sa nakladanie s odpadom v týchto konkrétnych prípadoch, neuplatňuje ani na pôde školy. V každom areáli z navštívených škôl je možnosť vytvorenia vlastného kompostu. Len by musel byť záujem a chcenie. Ostáva nám veriť, že na zvyšných základných školách a materských školách to je s uskladnením zeleného odpadu o niečo lepšie.

TIP na realizáciu kompostoviska:

S pomocou technického pracovníka či učiteľa a žiakmi, môžu vzniknúť efektné podoby kompostoviska.

Čo je to zelený odpad a čo do neho zaraďujeme?

Biologicky rozložiteľný odpad  je odpad, ktorý je schopný rozložiť sa anaeróbnym spôsobom alebo aeróbnym spôsobom, ako je najmä odpad z potravín, odpad z papiera a lepenky, odpad zo záhrad a parkov. Ka takému odpadu patria kvety, tráva, lístie, drevný odpad zo strihania a orezávania krovín a stromov, vypletá burina, pozberové zvyšky z pestovania, zhnité ovocie a zelenina, piliny, drevná štiepka, hobliny, drevný popol… Do zeleného odpadu nepatria  zvyšky jedál, kamene, cigaretový ohorok, uhynuté zvieratá, časti zvierat a pod.


FOTOGALÉRIA:

Pozdáva sa Vám uskladnenie zeleného odpadu vo vybraných základných školách?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spracoval: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x