Bodliak mesta za rok 2018 má svojho víťaza! Hotel Republika nebol ani v nominácii

Bodliak mesta za rok 2018 má svojho víťaza! Hotel Republika nebol ani v nominácii

Zaslúži si ho azda najviac, no už samotnému nominovaniu v ankete sa už roky úspešne vyhýba. Stojí priamo v centre mesta a jeho katastrofálny stav zdá sa pre mesto nepredstavuje až taký problém – Hotel Republika. Anketa, ktorú vyhlasuje každoročne Komunitná nadácia Bardejov v rámci programu „Čistý Bardejov“, to potvrdzuje.


Aktivizácia obyvateľov mesta k aktívnejšiemu prístupu k životnému prostrediu – to si kladie za cieľ program Čistého Bardejova. Táto iniciatíva je súčasťou realizovaného Strategického plánu ekonomicko-sociálneho rozvoja mesta. Program je charakteristický tým, že občania môžu požiadať komunitnú nadáciu o grant do sumy 600 € pre skrášlenie okolia pred svojím bytovým domom, alebo na zveľadenie verejného priestoru, ale tiež tým, že všetky objekty a priestranstvá v meste sú hodnotené v troch kategóriách: 1. rodinné domy, 2. bytové domy a 3. organizácie.

Je rozdelená na dve časti. Prvá má motivačný charakter, spočívajúci vo verejnom ocenení (morálnom, finančnom i materiálnom) troch rodín, bytových spoločenstiev a organizácií, ktoré dosiahnu svojou starostlivosťou najkrajšie upravené okolie pred svojím rodinným domom, obytným domom a organizáciou (firmou, školou a pod.). Druhá, menej príťažlivá pre vyhláseného víťaza je už spomínaná anketa, ktorej cieľom je vyhľadávanie tzv. „hyzdičov mesta“. Môžu to byť napríklad priestranstvá a objekty, ktoré svojím vzhľadom narúšajú estetický vzhľad príslušnej časti mesta. Víťaz získava putovnú „cenu“ Bodliak mesta.


Bodliakom je objekt v kúpeľoch

Komunitná nadácia Bardejov týchto hyzdičov mesta vyhľadáva už od roku 2007. Inak to nebolo ani tento rok. Po vyhodnotení žiakmi Strednej priemyselnej školy, Súkromného gymnázia a on-line hlasovania má aj tohtoročná anketa svojho víťaza. Vyhodnotenie prebehlo verejne v piatok, 12.októbra. Kto by čakal, že sa Bodliakom mesta konečne stane Hotel Republika, bude sklamaný. Je ním  Stredisko obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch, vlastníkom ktorého je Mesto Bardejov.

Stredisko dostalo toto ocenenie oprávnene. Už desiatky rokov k atraktivite kúpeľov nijako neprispieva.

Hotel v dezolátnom stave ostal bez povšimnutia 

Hotel Republika sa opäť neocitol ani v nominácii medzi deviatimi kandidátmi na toto „prestížne“ocenenie.  Na to, prečo je tomu tak sme sa opýtali správcu nadácie Jozefa Jarinu. K spôsobu zostavovaniu rebríčka hyzdičov mesta uvádza:

„Od vyhlásenia programu (spomínaný apríl až máj) sa prostredníctvom médií a soc. sietí usilujeme mobilizovať obyvateľov k aktívnemu prístupu k svojmu okoliu, v ktorom žijú a pracujú, aby ho zveľaďovali a zároveň nás upozorňovali na objekty a priestranstvá, ktoré podľa nich esteticky poškodzujú vzhľad, resp. prostredie mesta. Na základe podnetov od obyvateľov zostavujeme tzv. fotogalériu hyzdičov a tú predkladáme dvom triedam na dvoch stredných školách na vyhodnotenie. Študenti prideľujú reštrikčné body jednotlivým hyzdičom od 1 do 10.“

Za Hotel Republika nebolo možné hlasovať ani v tomto roku.

Je teda prekvapujúce, že tak výrazný strašiak priamo vedľa baziliky obyvatelia Bardejova už dlhé roky prehliadajú a jeho majiteľ – veľkopodnikateľ  za tie roky jeho chátrania ani raz neobdržal ocenenie Bodliak mesta. Myslíme, že si ho zaslúži oprávnene. No zrejme je tento objekt pre Bardejovčanov a rovnako aj Komunitnú nadáciu neviditeľný. Viac k tejto téme v článku nižšie.

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]

Čítajte tiež: 

Zvykli sme si na opachu v dezolátnom stave hneď vedľa pamiatky UNESCO!?

Známe slovenské porekadlo hovorí, že človek si zvykne aj na šibenicu. V našom meste sa dá toto porekadlo…[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

Prečo nie je Hotelu Republika venovaná pozornosť a nikdy sa neocitol medzi víťazmi ankety, nám správca nadácie priamo neodpovedal, uviedol len, že to, ktorý objekt je v nominácii, je v rukách obyvateľov mesta.


Na čo je anketa dobrá?

Hlavným cieľom ankety nie je len ukázať prstom na problematický objekt či priestranstvo, ale aj prispieť k riešeniu negatívneho stavu. Jarinu sme sa pýtali aj na príklady, kedy bol hyzdič – víťaz tejto ankety v krátkom, respektíve v dohľadnom čase odstránený.

Uviedol, že medzi také patrili napríklad lokalita dnešného Promenádneho parku, či židovské suburbium.

„Prvý držiteľ ocenenia „Bodliak mesta“ bola fontána na Dlhom rade v roku 2007. Mestskou samosprávou bola výrazne prestavaná aj s okolím v roku 2010 a dnes patrí mdzi najkrajšie a najnavstevovanejsie miesta v Bardejove. Ďalším objektom bolo židovské suburbium, z ktorého dva objekty sú už zrekonštruované. Bývalý obchodný dom Mladosť bol asi do roka po obdržaní „Bodliaka“  tiež zásadne zrekonštruovaný. V štádiu príprav na rekonštrukciu je aj objekt stanice ŽSR a SAD a budova bývalej psychiatrie, ktoré tiež obdržali Bodliakov mesta,“ uzavrel správca nadácie Jozef Jarina.

To, či samotná existencia tejto ankety a odovzdanie ocenenia nejakým spôsobom v minulosti prispelo k riešeniu problematických lokalít či objektov, nebudeme posudzovať. Ak však áno, absencia Hotela Republika v tejto ankete, niekoľko rokov po sebe, je prinajmenšom prekvapujúca a jej nenominovanie prispieva k odvracaniu pozornosti, k tomuto podľa nás najväčšiemu Bodliaku mesta Bardejov, ak nie celého UNESCA.

Viac o tomto objekte a čo s ním bude sa môžete dočítať v tomto článku.


Ťahanice bez konca

Stredisko obchodu a služieb je dlhé roky problematická budova. Problém začal jej predajom ešte v roku 1996 pochybnej firme pod vedením zastupiteľstva na čele s bývalým primátorom. Problémom bolo, že všetky peniaze za predaj na účet mesta nikdy neprišli – 30 miliónov. Do rozpočtu pribudla len polovica. Ďalších 15 miliónov nebolo nikdy vyplatených. Medzitým firma prešla do konkurzu a začali sa nekonečné súdne spory. Napokon sa mestu podarilo budovu získat späť, no s ťarchou záložného práva. Nekonečný príbeh a súdne ťahanice s budovou však pokračovali ďalej. V nasledujúcom období mesto prišlo o desiatky miliónov korún. Aj v súčasnosti nie je isté, či Mesto Bardejov napokon o budovu nepríde. Aktuálne má Mesto Bardejov v objekte uzatvorených takmer tri desiatky nájomných zmlúv.

Táto rozsiahla stavba bola dobudovaná v roku 1983 a prakticky dodnes nie je úplne dokončená. V západnej časti strediska pri podchode sú dodnes nedokončené a nikdy nevyužité priestory. Väčšina priestorov je prázdnych a podľa dizajnu niektorých výkladov, je tomu tak už niekoľko rokov. V niektorých prípadoch aj jednu dekádu. Ak turista zablúdi do horného podlažia budovy, ktoré by malo taktiež poskytovať služby a funkčné obchodné priestory, naskytne sa mu smutný pohľad. Naraziť tam na fungujúcu prevádzku sa mu podarí len v asi troch prípadoch. Na prízemí strediska sa nachádzajú väčšinou fungujúce nevyhnutné služby, bez ktorých by sa obyvatelia a návštevníci kúpeľov nezaobišli, ako sú pošta, potraviny a pod. Budova je skôr strašiakom. Je zahltená nevkusnou reklamou v najrôznejších formátoch a prevedeniach.

Stredisko obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch nenadchne vzhľadom ani ponukou služieb.

Súčasťou strediska je aj priestor s roky nefungujúcou fontánou. Už len málokto si ju pamätá naplennú priezračnou vodou a vystrekujúcim prúdom vody z jej trisiek. Hádam len na starých pohľadniciach sa môžeme pokochať týmto pohľadom. Táto zaujímavo tvarovaná fontána bola v posledných rokoch len v provizórnej prevádzke a napúštanie vody sa realizovalo polievacím vozidlom. Jej komplexná oprava si vyžiada nemalé finančné prostriedky.

To, ako vyzerá víťaz tohtoročnej ankety si môžete podrobne pozrieť vo fotogalérii nižšie. Stredisko obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch spolu s hotelom Dukla patria nepochybne k najväčším bodliakom kúpeľov, no priamo v meste majú oveľa väčšieho konkurenta, ktorý ostáva aj tento rok bez ocenenia.


FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M. / Foto: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
m.sem.

Konečne sme sa dožili,že niekto zverejnil otrasne zábery z hotela Republika.Ale je tu ešte záležitosť týkajúca sa čistoty mesta.S veľkým nasadením v úvodzovkách ju zabezpečujú upratovacie partie romskych obyvateľov.Po namáhavej práci zvyknú posedávať pri obchodnom dome Centrum.A práve toto miesto upútalo moju pozornosť.Ide o cestnú dlažbu alebo chodníkovú priamo pod výkladmi tesne pred vstupom so obchodného centra špina v niekoľkých vrstvách je nepriehľadnuteľná takisto chodníky po ulici Dlhý rad pred zmrzlinovými stánkami obchodmi s nápojami.No ale špinu pred vstupmi do obchodného centra NEPREKONAJÚ.A nad tým všetkým sú vyobrazení nádejní poslanci a kandidáti do zastupiteľstiev a neviem do čoho ostatného.Títo určite… Čítať viac »

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x