FOTOGALÉRIA: Bardejov znovu oslobodený! Tentokrát ale bez krviprelievania

FOTOGALÉRIA: Bardejov znovu oslobodený! Tentokrát ale bez krviprelievania

Pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Bardejov a okresu, Oddelenie kultúry Mestského úradu v Bardejove pripravilo pre najmladších obyvateľov a širokú verejnosť ukážku oslobodzovacích bojov spod nemeckej nadvlády.


Piateho ročníka sa zúčastnili kluby vojnovej histórie zo všetkých kútov Slovenska. Ukážka budúcoročných oslobodzovacích bojov sa uskutoční v priekope pri Hrubej bašte.

Presne pred 72. rokmi, v januári v roku 1945 vojaci 1. čs. armádneho zboru v ZSSR oslobodili od fašizmu mesto Bardejov. V dňoch od 12. – 15. januára 1945 sa začala mohutná zimná ofenzíva spojeneckých armád od Baltu po Karpaty na pomoc západným spojencom. Do ofenzívy sa zapojil aj 1. čs. armádny zbor, ktorý podliehal sovietskej 1. gardovej armáde. Ten bol po ťažkých, vyčerpávajúcich krvavých bojoch v priestore Dukelského priesmyku dočasne rozmiestený v rozsiahlom severo-južnom obrannom postavení na rieke Ondava, a to od obce Breznica pri Domaši po poľskú obec Ciechania. Tu zaujali sovietske a naše jednotky dočasné obranné postavenie. Doplňovali počty jednotiek a výzbroje a pripravovali sa na ďalšie oslobodzovacie boje.

Vojaci 3. čs. samostatnej brigády v noci z 19. na 20. januára vtrhli to Bardejova. Útok bol tak rýchly a prekvapujúci, že mnohí nemeckí vojaci nestačili utiecť, poschovávali sa na pôjdoch, v pivniciach a stodolách, odkiaľ ich asi 60 vytiahli naši vojaci. V skorých ranných hodinách 20. januára dorazili do Bardejova aj prvé jednotky sovietskej 1. gardovej armády.

zdroj: bardejov.sk

Pozrite si bohatú fotogalériu z bojov a nechýba ani krátke video na konci článku:

Boje v zasneženej priekope vyzerali vskutku autenticky a nechýbali ani plamene.
Na bojisku sa objavila aj dobová technika.
Scény vyzerali ako vystrihnuté z vojnového filmu, vo vzduchu bolo cítiť pušný prach.
Našťastie na jednej aj druhej strane neboli skutočné straty na životoch.

FOTOGALÉRIA:Zúčastnili ste sa 72. výročia oslobodenia mesta Bardejov?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Spracoval: M.M., Foto: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x