Dokončená hrubá stavba nového pravoslávneho kostolíka v Bardejovských kúpeľoch

Dokončená hrubá stavba nového pravoslávneho kostolíka v Bardejovských kúpeľoch

V južnej časti kúpeľov v miernom svahu, blízko športového areálu nad tenisovými kurtami sa týči murovaný objekt nového chrámu, ktorý bude po dokončení slúžiť pravoslávnym veriacim.


Už z diaľky zaujme pätica cibuľovitých vežičiek na streche, ktoré sú pokryté hliníkovým eloxovaným plechom v zlatej farbe, ktorá sa často vyskytuje na strechách gréckokatolíckych kostolov. Na objekte sú už osadené okná a dvere, no stále chýbaju vonkajšie omietky a na dokončenie čaká aj strecha.

V interéri objektu je ešte roboty ako „na kostole“. Výstavbu kostola sme zaregistrovali ešte v závere roka 2014, kedy už bol  čitateľný pôdorys objektu.

Základy budúceho kostola

Neskôr sme zachytili objekt v štádiu rozostavanosti vo fáze budovania obvodových múrov.

FOTOGALÉRIA: október 2015


V súvislosti s výstavbou nového kostola ja začaté správne konanie so žiadosťou o vydanie súhlasu na výrub 60 ks drevín, druh: 50 ks lipa malolistá, 1 ks dub letný, 8 ks buk lesný a 1 ks čerešňa. Žiadateľóm o výrub sú Bardejovské Kúpele a.s.

Ako je uvedené na stránke mesta Bardejov, dôvodom podania žiadosti bolo, že predmetné stromy rastú v tesnej blízkosti pravoslavného chrámu na prudkom svahu a v prípade nepriaznivého počasia pri navlhčenej pôde hrozí nebezpečenstvo spadnutia stromov. Výrub drevín sa žiada aj z dôvodu už spadnutých a poškodených stromov.


Po dokončení bude tento chrám v poradí štvrtým, ktorý sa nachádza v lokalite Bardejovských kúpeľov ( dva z nich s skanzene). V roku 1967 bol do kúpeľov z obce Zboj, ktorá leží na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom, prenesený drevený Chrám sv. Mikuláša a dodnes priťahuje pozornosť návštevníkov v skanzene – v múzeu ľudovej architektúry. Ba dokonca sa v ňom počas roka od mája do októbra konajú aj bohoslužby. Architektonicky je to typický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových zrubových chrámov.

Gréckokatolícky drevený chrám sv. biskupa Mikuláša
Interér zdobí  originálny rokokový  ikonostas z 18. storočia. Všetky ikony sú orámované výraznými vyrezávanými a zlatou farbou namaľovanými prvkami.

Druhým chrámom, ktorý je súčasťou zbierky ľudovej architektúry je gréckokatolícky kostol lemkovského typu z Mikulášovej zsvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky. Postavený bol v roku 1730. ový, taktiež drevený chrám, ktorý bol zasvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky. V roku 1931 bol chrám rozobraný a prenesený  do Bardejovských kúpeľov. Zrubová stavba chrámu je osadená na kamennom základe a je trojdielna, trojpriestorová a trojvežová s troma krížmi. Hlavná veža má stĺpovú konštrukciu. Ostatné dve sú cibuľkovitého tvaru. V hlavnej veži sa nachádza jeden zvon. Vchod je v západnej časti a je vedený do predsiene.

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky

Štvrtým chrámom priamo v centre kúpeľov je murovaný Kostol povýšenia Sv. kríža. Ide o Rímskokatolícky kostol postavený blízko Ľudového prameňa v rokoch 1802 – 1831. Je to klasicistický jednoloďový kostol a je charakteristický svojím pôdorysom v tvare kríža. Rozsiahla rekonštrukcia kostola bola realizovaná v roku 1926 a rekonštrukcia interiéru kostola bola vykonaná v roku 1996. Poslednou rekonštrukciou prešiel pred niekoľkými rokmi.

Kostol povýšenia Sv. kríža v Bardejovských kúpeľoch

FOTOGALÉRIA: august 2017

Páči sa vám nový kostolík v Bardejovských kúpeľoch?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Spracoval: M.M.

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x