Miloslav Olejár: Bardejovčania potrebujú hlas v parlamente.
(Súčasťou článku je aj video v závere rozhovoru.)
Miloslav Olejár študoval architetkúru na STU v Bratislave. Od roku 2001 pôsobil v kanadskom Ontáriu. V Bardejove je spolumajiteľom architektonického ateliéru Olejar Architekti. Predtým pôsobil v orgánoch samosprávy mesta. Aktívne sa vyjadruje k verejným veciam v oblasti územného plánovania a miestnej samosprávy.
[vc_column_text][/vc_column_text][vc_row][vc_column][vc_message]Tento článok je platená politická reklama. Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Šafárikovo námestie 4, 811 02 Bratislava, IČO: 00586846, DIČ: 2022751775[/vc_message][/vc_column][/vc_row]
Prečo ste sa rozhodli kandidovať do NR SR?
Ono to nie je vždy len vaše rozhodnutie. Najprv musí mať o vašu kandidatúru niekto záujem. Prijal som to, lebo je to možnosť pomôcť mnohým ľuďom. Predpokladám, že budem schopný využiť svoje schopnosti. Je to možnosť ako sa realizovať, ak máte čestné úmysly. Poviem úprimne, chcel by som pomôcť hlavne Bardejovu.
Ako môže poslanec NR SR pomôcť svojmu mestu?
Nemôže samozrejme pomôcť úplne priamo, ale môže iniciovať alebo podporiť schválenie zákonov, ktoré pomôžu aj mestu. Poviem príklad. Ak by sa dostalo do programového vyhlásenia vlády dokončenie decentralizácie verejnej správy, ktorú má KDH v programe, tak by to pomohlo nielen Bardejovu, ale mnohým obciam na Slovensku, hlavne s financiami. Parlamentná politika má veľký vplyv na mestá. Bardejovčania potrebujú hlas v Parlamente.
Prečo ste v roku 2001 z Bardejova odišli, ak mu chcete pomáhať?
Z Bardejova som odišiel za skúsenosťami, ktoré sa v meste vzhľadom na jeho veľkosť nedajú získať. Zároveň to bolo v dobe, keď hrozil návrat Mečiara. Bolo to aj sklamanie, ako sa vyvíja politická situácia, a že to vtedy nebolo v mojich silách ovplyvniť. Bolo ťažko živiť sa ako architekt, ak ste nemal väzby na verejné zákazky. Bohužiaľ, musím povedať, veľa sa v tomto smere v meste doteraz nezmenilo. V Bardejove napríklad takmer absentujú regulérne výberové konania na architektonické služby alebo architektonické súťaže. Aj o tom hovorím, ak rozprávam o chýbajúcej rovnosti šancí. Je to takmer v každej oblasti života a určite mnohí pociťujú potrebu s tým niečo spraviť. Kočner je len vrchol ľadovca.
Čiže je na to vhodnejšia doba?
Vhodnejšia doba je hlavne v tom, že mám viac skúseností a cítim sa slobodnejší. Ak nemáte zabezpečenú rodinu, ťažko sa robí politika. Ste od nej potom závislý.
Aké boli vaše skúsenosti v zahraničí?
V roku 2001 sme sa ocitli s manželkou na letisku v Toronte so štyrmi kuframi. To bolo všetko s čím sme tam prišli. Trvalo chvíľku, kým sme sa etablovali v našich profesiách, ale vedeli sme, že sa to dá. Pretože sa tam nepozerá na to, koho poznáte, ale čo viete. Keď Pellegrini povie, že v zahraničí sa nežije skutočný slovenský život, tak to nie je urážka všetkých, čo odišli do zahraničia, ale tých, ktorí žijú v regiónoch poctivý život. Robia to isté čo Slováci v zahraničí a aj tak sa nemajú ani z polovice tak, ako tí ktorí odišli. Prečo? Lebo robia na všetkých tých, ktorí rozkrádajú štátnu kasu a ešte chcú, aby ich znovu zvolili.
Čo si teda myslíte o spomenutom vyjadrení predsedu vlády o živote v zahraničí?
Všetci v Bardejove vieme, že veľká väčšina ľudí z Bardejova a okolia pracuje mimo mesta, väčšinou v zahraničí. Bežní ľudia si vedia porovnať skutočný život v našom meste – čo sa týka pracovných príležitostí so životom a pracovným príležitosťami v zahraničí. Čiže Pellegrini sa zameriaval svojim výrokom hlavne na tých, ktorí nikde a nikdy v zahraničí neboli. To hovorí niečo o jeho cieľovej skupine. V týchto voľbách požiadalo o voľbu zo zahraničia 60 tisíc Slovákov. Odhaduje sa, že v zahraničí žije 1 milión Slovákov, čiže približne 6 % požiadalo o možnosť voliť. A SMER má z toho veľkú obavu. Uvedomujú si, že v zahraničí žijú rozhľadení Slováci, ktorí SMER nikdy voliť nebudú. Práve SMER počas 12 rokov vládnutia vytvoril podmienky, ktoré vyhnali mnohých mladých Slovákov preč z mesta.
Prečo si myslíte, že sa odhodlalo ísť voliť doteraz najväčší počet Slovákov v zahraničí?
Určite to hovorí aj o tom, že si uvedomujú zodpovednosť a nutnosť zmeny. Hovorím však o skutočnej zmene, nie tej predstieranej, falošnej v podaní SMER-u.
Čo je podľa Vás potrebné urobiť, aby došlo k náprave?
V prvom rade je potrebné vymeniť ľudí vo volených funkciách, aby sa popretrahli súčasné väzby medzi politikmi a napojenými podnikateľmi. Zmena je v politike úplne prirodzená a žiadúca. Aj v amerických zákonoch je, že prezident môže kandidovať len 2 funkčné obdobia, spolu je to osem rokov. Uvedomujú si totiž, že pri dlhšom pôsobení si viete moc osvojiť, zabarikádovať sa a má to na vás zlý vplyv. Moc chutí. Tak vznikajú diktátori. Česť výnimkám.
Čiže noví ľudia. Nemôže sa však stať, že noví ľudia budú pôsobiť rovnako?
Preto si treba dobre vybrať. Po určitom čase môže každý skĺznuť. Keď v roku 1989 prišla revolúcia a bolo potrebné vymeniť množstvo ľudí, siahlo sa vtedy na ľudí, ktorí boli mimo systému, pretože neboli ochotní spolupracovať s komunistickou stranou. Povolaní boli väčšinou ľudia, ktorí boli vyhodení zo strany v roku 1968 a disidenti, ktorí nespolupracovali so stranou alebo boli vo väzení. Ja momentálne vidím takúto skupinu ľudí práve v zahraničí. Sú to ľudia, ktorí nepotrebovali spolupracovať so súčasným systémom, lebo neboli na ňom závislí. O tom, že sú schopní svedčí to, že sa vedeli uplatniť v skutočnej konkurencii a nepotrebovali rodinkárstvo alebo korupčné prostredie. Druhá taká skupina sú mladí ľudia, ktorí sa zatiaľ nestihli alebo nemuseli prispôsobovať súčasnému režimu. Veľa z nich študovalo v zahraničí. Potrebujeme nové tváre v politike.
Koho chcete v NR zastupovať a čo tam chcete presadiť v prípade že uspejete?
Bardejov potrebuje hlas v parlamente. Určite chcem byť hlasom nášho mesta a nášho regiónu. Zároveň reprezentujem konzervatívne hodnoty, ktoré hlása KDH. Strana sa zmenila, ale hodnoty ostali. Chceme sa postarať o dôchodcov, študentov, podnikateľov a všetkých tých, ktorí chcú poctivo pracovať. Pre nás je najdôležitejšie, aby sa vrátila spravodlivosť na Slovensko. Kým nebude spravodlivosť, nedokážeme zmeniť iné veci. Registrované partnerstvá a podobne, nie je priorita riešenia dnešných dní. Priorita je, aby na Slovensku vládla spravodlivosť. K spravodlivosti patrí funkčné súdnictvo, ale aj spravodlivý volebný systém.
Je súčasný volebný systém nespravodlivý?
Ako môže byť spravodlivý, ak bardejovský okres nemá v súčasnosti svojho zástupcu v NR? KDH chce, aby každý kraj bol jeden samostatný volebný obvod, aby sme zabezpečili aspoň rovnomerné zastúpenie krajov. Treba však túto diskusiu otvoriť a posunúť to možno ešte ďalej. Ako môže byť spravodlivý, ak musíte špekulovať koho voliť, aby váš hlas neprepadol? Predstavte si absurdnú, ale teoreticky možnú situáciu, že všetky strany okrem jednej dostanú menej ako 5 % hlasov, a tá jedna bude mať 5,1 %. Parlament by bol jednofarebný, napriek tomu, že tú stranu volilo iba niečo málo viac ako 5 %voličov. Určite by pomohlo, aj keby sme zjednodušili voľbu zo zahraničia.
Dokáže podľa vás súčasná rozdrobená opozícia tieto veci presadiť?
To, že sa proti-korupčné slušné strany nedokázali spojiť v boji o lepšie Slovensko ma veľmi mrzí. Aj ja som dúfal, že k spoločnému postupu dôjde a nájde sa silná osobnosť alebo osobnosti, ktoré dokážu spojiť všetky strany, ktoré chcú slušnú a spravodlivú zmenu, aby sa nedrobili hlasy. Bohužiaľ, politická scéna sa len ďalej rozdrobila vstupom p. Kisku. Seriózne návrhy na zjednotenie prišli 5 minút po 12-tej. Verím však, že všetky slušné strany budú mať spolu dosť hlasov, aby boli schopné po voľbách zostaviť vládu, ktorá prinavráti spravodlivosť a rovnosť šancí. KDH chce a je pripravené byť určite pritom. Na to, aby bolo dosť hlasov na zostavenie proti-korupčnej vlády je potrebné, aby sa aj KDH dostalo do parlamentu.
Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Šafárikovo námestie 4, 811 02 Bratislava, IČO: 00586846, DIČ: 2022751775