Sólymos: Zelené opatrenia pre Bardejov sú veľkou príležitosťou zvýšiť cestovný ruch

Sólymos: Zelené opatrenia pre Bardejov sú veľkou príležitosťou zvýšiť cestovný ruch

Podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos pred dvomi rokmi na bardejovskom jarmoku vyhlásil, že Bardejov je návykové mesto. A pravdou ostáva, že odvtedy sa do regiónu Šariša viackrát vrátil. Naposledy začiatkom decembra. Za posledné roky sa tak podarilo vrátiť Bardejov na mapu záujmu vlády a zelené investície sa regiónu prestali vyhýbať.


[vc_column_text][/vc_column_text][vc_row][vc_column][vc_message]Tento článok je platená politická reklama. Objednávateľ: MOST-HÍD, Trnavská cesta 37, 831 04 Bratislava, IČO: 42171229[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

„Špeciálne v tomto regióne sa usilujem byť tak často ako sa dá. Máme tu jedinečné svetové dedičstvo UNESCO – karpatské bukové pralesy, ktoré vďaka našim opatreniam zachováme pre ďalšie generácie. A som tomu osobne veľmi rád,hovorí šéf zeleného rezortu László Sólymos (MOST-HÍD).

Podľa jeho slov práve zachovalá príroda v spojení s historickými pamiatkami regiónu sú piliere, na ktorých treba stavať ďalší rozvoj. Pričom samozrejme treba významné investície do zelených opatrení, ktoré ako chránia životné prostredie, tak aj zvyšujú komfort obyvateľov ako je zatepľovanie, budovanie kanalizácií a vodovodov. Výsledky po štyroch rokoch skutočne vidieť.


Zelené investície do projektov samospráv Šariša

Ministerstvo životného prostredia totiž za posledné štyri roky podporilo v okrese Bardejov celkovo 58 zelených projektov za takmer 16,4 mil. eur. Podpora smeruje predovšetkým z európskych fondov prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, kde podporu získalo 21 projektov za takmer 11,7 mil. eur.

Taktiež z Environmentálneho fondu envirorezort v rokoch 2016 až 2019 podporil 37 projektov za vyše 4,6 mil. eur. „Vo všetkých prípadoch išlo predovšetkým o projekty zatepľovania verejných budov, teda kultúrnych domov, obecných úradov či materských i základných škôl, ale aj budovania verejných vodovodov, kanalizácií alebo projektov na podporu kompostovania a triedeného zberu komunálnych odpadov,“ pripomína Sólymos.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos na stretnutí s občanmi v obci Osikov diskutuje o aktuálnych politických otázkach.

Karpatské bukové pralesy bez výrubov

Špeciálnu pozornosť venoval rezort pod vedením ministra Sólymosa prírodnej perle – Karpatským bukovým pralesom. A po dvanástich rokoch neriešenia sa podarilo zaistiť potrebnú ochranu tejto vzácnej lokality. V polovici októbra šéf zeleného ministerstva presadil ich hranice na vláde, vďaka čomu získalo toto územie potrebnú ochranu.

Po náročných rokovaniach so štátnymi a súkromnými subjektmi sa nám podarilo nájsť dohodu, ktorej výsledkom je zaistenie právnej ochrany tohto vzácneho územia. Obzvlášť ma teší, že takmer 4 300 hektárov lokality bude tvoriť prísne bezzásahové územie, kde budú akékoľvek hospodárske činnosti prísne zakázané,“ zdôrazňuje podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

Striktná nárazníková zóna – teda ochranné pásmo, v ktorom sú výrazne obmedzené zásahy do lesných porastov, bola vymedzená na výmere ďalších zhruba 1 700 hektárov. Širšia nárazníková ochranná zóna samotných vzácnych bukových lesov a pralesov UNESCO, kde sa bude môcť hospodáriť len v obmedzenej forme v súlade s princípmi prírode blízkeho manažmentu, bude mať výmeru vyše 13 300 hektárov.

Treba pokračovať

„Som presvedčený, že sme vrátili Bardejov na mapu záujmu vlády, no určite sme nevyriešili všetky problémy, ktoré región trápia,“ pokračuje Sólymos. Nakoľko ďalej chce presadzovať filozofiu spájania ochrany prírody s rozvojom regiónov rozhodol sa kandidovať aj v najbližších voľbách do parlamentu. Na kandidátke strany MOST-HÍD je na treťom mieste.

Objednávateľ: MOST-HÍD, Trnavská cesta 37, 831 04 Bratislava, IČO: 42171229 Dodávateľ: i-Step communication, s.r.o., Pluhová 10/A, 831 03 Bratislava, IČO: 357 54 281. Outsourcing: ONline Bardejov.

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x