Bardejovská skupina The Cardinals prichádza s novým singlom. Čo prezradili o chystanom albume?

Bardejovská skupina The Cardinals prichádza s novým singlom. Čo prezradili o chystanom albume?

Pop-rocková kapela z Bardejova, ktorá je ovplyvnená aj ďalšími hudobnými štýlmi funguje už nejaký čas. Partia hudobníkov okolo trojice Števo, Ľubo a Maťo tvorí v slovenčine i angličtine a po debutovom singli „V zajatí štyroch stien“ z plánovaného albumu prichádza s ďalšou novinkou. K skladbe natočila aj plnohodnotný videoklip, v ktorom padá „Fialový dážď“.


(súčasťou článku je aj rozhovor)

Spomínaný prvý singel V zajatí štyroch stien zarezonoval i v slovenskom éteri, pričom sa dostal do playlistu viacerých komerčných rádií. Druhý v poradí s názvom „Fialový dážď“ je o niečo náročnejší song. Z formujúcej sa melódie vznikla napokon skladba, ktorá mala podľa autorov trochu ťažší „pôrod“, jej text bol viackrát zoškrtávaný a vydaná nahrávka sa kompletizovala v troch rôznych nahrávacích štúdiách.

Balada Fialový dážď” predstavuje lyrickejšiu stránku skupiny a vychutnať si ju možete aj s autentickým videoklipom, o ktorý sa postaral Peter Durák s manželkou Danielou.

Pripravovaný album, na ktorom bude aj táto skladba, skupina nahrávala vo viacerých štúdiách na Slovensku. Finálnu podobu však nahrávky získali až v štúdiu Beaird Music Group v americkom Nashville. Amerikou dýchajúci debutový album skupiny bude obsahovať 17 skladieb a jeho vydanie bude sprevádzať tretí singel s videoklipom.


ROZHOVOR:

Ste známa bardejovská kapela, pozostávajúca z tria hudobníkov. Ako ste sa dali dokopy a čo vás takmer 20 rokov drží pohromade?

Števo: Stretli sme sa na mítingoch Anglicky hovoriacej únie založenej manželmi Breiskymi. Bola to viac menej náhoda, všetko ale zapadlo presne ako malo. Drží nás pokope ozajstné priateľstvo a takmer homogénna muzikálna filozofia. Multivokály s kvalitným inštrumentálnym základom, toť radosť, optimizmus, pohoda.

Ľubo: Fungujeme spolu v akomsi „chlapskom manželstve“, v ktorom neriešime osobnostné rozdiely a tešíme sa, ak sa nám podarí niečo spoločne vytvoriť. Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na ostatných chlapcov z kapely, s ktorými už roky koncertujeme. Nestáli síce pri našom zrode, no bez nich by to už nebolo ono.

Foto: z archívu skupiny The Cardinals

Máte za sebou aj spoluprácu so skladateľom a hudobníkom Vašom Patejdlom. Aká bola táto spolupráca, čím obohatila kapelu a plánujete ešte najaké ďalšie?

Števo: Bola to spolupráca v rámci súťaže Talent 2000, točili sme v Bratislave a súťažili s piesňou „Ellen“. Celý proces výberu kapiel od začiatku až po finále bol skvelým zážitkom. S Vašom sme stále v kontakte, na novom CD sa objaví aj jeho pieseň v celkom zaujímavej verzii.


Skladbu Ellen si určite mnohí pamätajú. Môžeme ju považovať aj za váš veľký hit, ktorý kapelu katapultoval do finále TV/rádioprojektu TV Markíza a Forza Production House „Talent 2000″. Aký príbeh sa ukrýva za touto skladbou?

Števo: Skladbu zložil Ľubo a čo sa mu snilo, keď ho kopla muzikálna víla, vie iba on. Keď som počul demko prvýkrát, povedal som, že ťažko zloží niečo lepšie. Bol som asi veľmi mladý a naivný, lebo zložil. 🙂

Ľubo: Neviem, či „Ellen“ bola veľkým hitom a ak áno, tak snáď len v našich lokálnych pomeroch, no bola to naša spoločná prvotina a dodnes žije svojim vlastným životom. Stále sa nájdu viacerí, ktorí nám vytýkajú, ak ju na koncerte vynecháme. 🙂

Aktuálne ste vydali nový singel s videoklipom „Fialový dážď“. Jej finálne znenie sa spracovávalo v americkom Nashville. Prezraďte, čo zaviedlo bardejovskú kapelu ďaleko za oceán.

Ľubo: V Nashville sa finalizoval nielen tento singel, ale i celý album. Ako to už býva, zasiahla náhoda i vyššia moc. Ponuku vystupovať v Nashville sme dostali od tamojšieho producenta a promotéra Marka Traila. Bola to skúsenosť a zážitok, na aké sa nezabúda. Stretli sme tam mnoho zaujímavých a veľmi ochotných ľudí z hudobnej brandže, medzi inými aj chlapcov z nahrávacieho štúdia Beaird Music Group, ktorí nám neváhali ponúknuť spoluprácu pri kompletizovaní nášho CD.


 Skladba je v slovenčine. Zámerom je, aby ste sa ešte viac priblížili svojmu domácemu publiku?

Števo: Prirodzená evolúcia kapely. Anglicky sme začali spievať hlavne pod silným vplyvom Everly Brothers, Dave Clark 5 a podobných kapiel. Dnes sme im stále verní, slovenské bonusy prišli asi logicky a zákonite.

Foto: Peter Čegiň / Peter Čegiň Photography

Spomínaný singel je predzvesťou nového pripravovaného albumu, ktorého vydanie je na spadnutie. Prezradíte jeho názov a presný termín, kedy by si ho fanúšikovia mohli vypočuť?

Ľubo: Album zatiaľ nesie pracovný názov „All Inclusive“. Po hudobnej stránke je už pripravený, momentálne doladzujeme grafiku obalu, texty a všetky prácne technické detaily. Plánujeme ho vydať spolu s tretím singlom a iste o tom budeme v dostatočnom predstihu informovať.


Bude na albume prevaha slovenských piesní, alebo prevážia skladby v anglickom jazyku?

Ľubo: Asi to niektorých fanúšikov trochu prekvapí, no album bude prevažne slovenský. Bude obsahovať 17 skladieb, no iba 6 z nich v angličtine. Okrem našich autorských skladieb sa tam objavia i dve cover verzie („Múr našich lások“ od Mira Žbirku a „Umenie žiť“ od Vaša Patejdla) a taktiež dva netypické bonusy.

Kapela pred svojím domácim publikom v Bardejove (Foto: z archívu skupiny The Cardinals)

Všetky novinky skupiny The Cardinals sledujte na ich Facebook stránke.

Spracoval: M.M:

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x