Do Európskeho týždňa mobility sa zapojí aj Bardejov

Do Európskeho týždňa mobility sa zapojí aj Bardejov

EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY sa koná každý rok od 16. do 22. septembra. Tento týždeň nabáda európske obce, aby zavádzali a podporovali opatrenia zamerané na udržateľnú dopravu a vyzývali ľudí, aby vyskúšali alternatívy automobilovej dopravy.


Od jeho vzniku v roku 2002 vplyv EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY v Európe a vo svete neustále rastie. V roku 2016 kampaň dosiahla rekordnú účasť: 2 427 miest a obcí z 51 krajín organizovalo počas tohto týždňa rôzne činnosti. Viac ako polovica zúčastnených miest a obcí zrealizovala celkovo 7386 trvalých opatrení zameraných najmä na riadenie mobility, prístupnosť a nové či zlepšené zariadenia pre cyklistov.

Týždeň vrcholí podujatím Deň bez áut, počas ktorého zúčastnené mestá na celý deň vyčlenia jednu alebo viac oblastí len pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu. V roku 2016 zorganizovalo Deň bez áut 953 miest.

Každý ročník EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY sa zameriava na konkrétnu tému, ktorá súvisí s udržateľnou mobilitou. Témou tohto ročníka je „čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“. Propaguje riešenia zdieľanej mobility a zdôrazňuje výhody čistejších spôsobov dopravy. Aj technológie inteligentnej dopravy môžu uľahčiť zdieľanie. Vyzývame ľudí, aby využili možnosti zdieľanej mobility, ktoré sú k dispozícii v rámci ich miest či medzi mestami, obcami a prímestskými oblasťami.

Cieľom tematických usmernení je poskytnúť vnútroštátnym a miestnym koordinátorom EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY základné informácie o tejto téme a inšpirovať ich pri plánovaní a realizácii vhodných činností v rámci kampane a trvalých opatrení. Tieto usmernenia prinášajú konkrétne nápady na realizáciu týchto činností a pomôžu miestnym organizátorom kampane vytvoriť aktivity, ktoré budú spĺňať kritériá na udelenie ceny EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY.

ZDIEĽANIE VÁS DOSTANE ĎALEJ

„Zdieľaná mobilita“, jadro témy EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY 2017, je súčasťou širšieho „kolaboratívneho hospodárstva“ (alebo „hospodárstva spoločného využívania zdrojov“) definovaného v európskej agende pre kolaboratívne hospodárstvo.

Dôraz sa kladie viac na využívanie vecí ako na ich vlastníctvo. Poskytovatelia služieb ponúkajú svoj tovar, aktíva alebo zručnosti rôznym používateľom prostredníctvom platformy, ktorú zabezpečujú sprostredkovatelia. Zdieľanie sa tiež stalo kúskom skladačky mestskej mobility. Pri zdieľanej mobilite sa dôraz kladie na dosiahnutie cieľa cesty, často za nižšie náklady pre jednotlivca i spoločnosť akov prípade použitia súkromného vozidla. To zvyšuje aj kúpnu silu domácností, pretože nemusia kupovať auto a starať sa oň.

Čo je zdieľaná mobilita? A čo pod ňu nepatrí?

Je verejná doprava zdieľanou mobilitou? Opisuje zdieľaná mobilita individuálnu mobilitu alebo zahŕňa služby hromadnej dopravy, ako je využitie taxíka, autobusu alebo automobilu viacerými osobami naraz? Ak chceme hovoriť o „zdieľanej mobilite“, musí existovať sprostredkujúca platforma, ktorá spája službu a používateľa. Touto platformou je najčastejšie webová stránka alebo aplikácia pre mobilné zariadenia, ktorá umožňuje zaregistrovaným používateľom zarezervovať si a zaplatiť použitie vozidla, zarezervovať si spolujazdu alebo spolujazdu taxíkom či minibus napožiadanie. Organizácia OECD považuje tieto spôsoby dopravy za zdieľanú mobilitu, pretože zahŕňajú využitie systému sprostredkovania. To je kľúčový rozdiel medzi zdieľanou mobilitou a konvenčnými službami verejnej dopravy či tradičnými požičovňami automobilov.

Keď povieme „zdieľaná mobilita“, myslíme tým zdieľanie automobilov, bicyklov, dvojkolesových vozidiel s pohonom alebo iných podobných vozidiel. Do úvahy prichádzajú aj platformy rezervovania taxíkov a spoločné jazdy (známe aj ako spolujazdy). Konvenčná verejná doprava sa nepovažuje za súčasť tohto konceptu. Nepatria tu ani tradičné služby požičiavania automobilov, pri ktorých sa rezervuje samotný automobil, a nie služba mobility, ktorú poskytuje.


EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY je vynikajúcou príležitosťou na objasnenie výziev, ktorým mestá čelia. Tým otvára cestu pre zmenu správania a posun k udržateľnejšej dopravnej stratégii. Miestnym orgánom sa odporúča organizovať aktivity na zvýšenie povedomia v rámci daných tém a zaviesť trvalé opatrenia, ktoré zlepšia situáciu udržateľnej dopravy v meste.

Momentálne je do EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY zapojených 46 slovenských miest alebo obcí. Medzi nimi aj naše mesto.

Spracoval: M.M. / Text – zdroj: eurotm2017.eurotm.sk

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
2 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
axeco

Vsade je v tento tyzden cestovanie v MHD zadarmo. Len v Bardejove ho mozete oslavit zakupenim cipovej karty

ercole

A este aj zrebovanie na namesti prebehne ako pred par rokmi, ked riaditel BTV „vyzreboval“ 1. cenu „nahodou“ pre svojho syna

2
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x