Bardejov má opäť svojho kata, našťastie len odliateho z bronzu.

Bardejov má opäť svojho kata, našťastie len odliateho z bronzu.

Známou dominantou na štíte radnice je odjakživa socha Rolanda. Od dnešného dňa k nej pribudla v hornej časti Radničného námestia bronzová socha kata Jána s vytasenou sekerou na stínanie hláv.


Socha bola inštalovaná dnes dopoludnia a už samotné osádzanie na pripravený podstavec strhlo veľkú pozornosť okoloidúcich.

Odliatok je v životnej veľkosti podľa historickej dokumentácie oblečenia kata v stredoveku. Autorom diela sú akad. sochár a reštaurátor Martin Kutný a jeho syn Viktor Kutný. M. Kutný je bardejovský rodák a záchranca pamiatok a diel v našom meste a iných lokalitách východného Slovenska.

Umiestnenie sochy nie je náhodné a stojí na prieniku ciest kata. Jej poloha v hornej časti námestia ponúka nádherný pohľad s radnicou a bazilikou v pozadí. Turisti i domáci sa tak môžu odfotografovať so sochou spolu s dominantami nášho mesta. Realizáciou projektu sa očakáva zvýšená návštevnosť v meste – turistov, školských výletov a skupín.

DSC06887
Inštalovanie sochy na pripravený podstavec.

,,V jednom období sme mali aj dvoch katov, požičiavali sme ich aj do iných miest. Socha vznikala na základe dobových kresieb a historických popisov. Jedinou zmenou je, že kat v našom regióne málokedy pôsobil do pol pása vyzlečený, lebo tu bol chlad. Pre väčšiu atrakciu sme ho volili v tomto prevedení. Verím, že socha bude pre návštevníkov Bardejova atrakciou. Súčasťou projektu bude aj skladačka v rôznych jazykových mutáciách, kde bude priblížené hrdelné právo a funkcie kata. Sochu sme umiestnili na akomsi prieniku ciest kata – kostol – katov dom – lampový stĺp a zároveň, aby si návštevníci odnášali pohľad s katom a dominantami Bardejova – radnicou a bazilikou,“ približuje akademický sochár a reštaurátor, Bardejovčan Martin Kutný.

DSC06901
Na fotografii autori diela: Martin Kutný so synom Viktorom.

Projekt vzniku bronzovej sochy kata podporila aj Komunitná nadácia Bardejov. Žiadateľom grantu bola neformálna skupina v zastúpení Martinom Kutným. Finančne na sochu prispelo aj mesto Bardejov a súkromní sponzori. Cieľom projektu je zatraktívniť prehliadku a zvýšiť propagáciu námestia pre domácich a cudzích návštevníkov mesta Bardejov.

DSC06899
Poprava státím bol kedysi relatívne bezbolestný spôsob trestu smrti. Dnes sa tento akt stane atrakciou pre fotografov.

Bardejov sa ako významné slobodné kráľovské mesto v dávnych časoch nemohlo zaobísť bez kata. Kniha rozsudkov uložená v mestskom archíve je dôkazom prísnej spravodlivosti mesta Bardejov. Spomína sa tam upálenie za krádež medu a zničenie úľa, či ukrižovanie za krádež v dome richtára.

Rezidencia kata dodnes zdobí historické jadro mesta na Veternej ulici. Starobylý dom, v ktorom sa okrem bytu majstra popravčieho nachádzala i väznica a útrpná komora – mučiareň si vďaka maličkým okenným otvorom na poschodí a kovaným mrežiam  na oknách prízemia uchoval vskutku jedinečnú atmosféru. Pochádza z konca 16. storočia. Vo vstupnom renesančnom portáli je umiestnený štít s erbom mesta s iniciálmi CB.

Katov dom, na rohu Veternej ulice. Dnes už v ňom kat nebýva.
Katov dom, na rohu Veternej ulice. Dnes už v ňom kat nebýva.

Panoráma námestia s inštalovanou sochou.
Celkový pohľad na panorámu námestia s novou dominantou.

VIDEO: V Bardejove sa odfotíte s katom Jánom!

GALÉRIA:

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x