Šerédyho kaštieľ: V 90. rokoch sa mal zbúrať. Po rekonštrukcii v ňom vznikne múzeum a priestor na podujatia.

Šerédyho kaštieľ: V 90. rokoch sa mal zbúrať. Po rekonštrukcii v ňom vznikne múzeum a priestor na podujatia.

Obec Zborov bola úspešná v už po sebe druhom veľkom investičnom projekte v rámci programu INTERREG SK-PL. Komplexná obnova Šerédyovského kaštieľa v Zborove je jeho významnou súčasťou.


Práce na kaštieli by mali byť ukončené v máji budúceho roka.

Partnermi projektu „Zabudnutá krajina Lemków a Rusnakov“ sú obec Kružlov, obec Zborov, Gmina Uście Gorlickie a občianske združenie Karpatská nadácia pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj.

Podľa samosprávy obce Zborov je cieľom rekonštrukcie je obnoviť tento vzácny priestor zo 16. storočia a vytvoriť v ňom múzeum. Doplnkovo bude prízemie objektu slúžiť aj na spoločenské podujatia. Objem preinvestovaných peňazí v Zborove je zhruba 1 mil. €. Konečná suma nude známa až keď budú ukončené verejné obstarávania na všetky časti – napr. na vnútorné vybavenie v objekte kaštieľa.

Práce na obnove pamiatky realizuje firma Profi-Stav, s. r. o. s jej subdodávateľmi a časť prác sa realizuje aj prostredníctvom obecného sociálneho podniku ZBOR-STAV, s. r. o. (stavebné celky: kúrenie, vodovod, kanalizácia, vodovodná prípojka, kanalizačná prípojka a terénne úpravy).

V súčasnosti sa na kaštieli realizovali vonkajšie fasádne práce. Na novej omietke nechýba kvádrová bosáž a ornament v atike.

Finálnu úpravu fasády oddiali zimné obdobie. Termín dokončenia prác bol pôvodne naplánovaný na tento rok, ale vzhľadom na pomalší vývoj prác u zúčastnených partnerov bol posunutý na máj 2023.


Videli ste už nový zrekonštruovaný kaštieľ Šerédyovcov?

Loading ... Loading ...

Zaujímavosťou je, že na objekt Šerédyovského kaštieľa bolo začiatkom 90. rokov vydané búracie povolenie, ktoré je podľa samosprávy obce dodnes právoplatné. Objekt dokonca nie je národnou kultúrnou pamiatkou a ani nepodlieha reštaurátorskej obnove. Napriek tomu je malým zázrakom, že sa kaštieľ podarilo zachrániť a bude slúžiť širokej verejnosti na bohumilú činnosť.

Ruina kaštieľa Šerédyovcov, november 2013.

Nie je sa ani čomu čudovať, že ruinu v centre obce mal niekto v úmysle odstrániť. Pôvodný stav objektu si v tom čase, keď jeho podobu pripomínala len info-tabuľa, len málo kto vedel živo predstaviť. V čase, keď sme sa k Šeredyovskému kaštieľu vybrali prvýkrát, objekt už zakrývala provizórna (technická) strecha. Na začiatku bola odstránená náletová zeleň, sčasti očistené murivo a z interiéru kaštieľa sa vyviezla sutina. Už vtedy sa dalo hovoriť o záchrane tejto pamiatky, keďže provizórna strecha chránila murivá pred poveternostnými vplyvmi a na istý čas sa zabránilo jej ďalšej deštrukcii.

V úvodnej fáze záchrany pamiatky sa výraznou mierou podpísali dobrovoľníci zo Združenia na záchranu Zborovského hradu. Neskôr pokračovali v prácach statického zabezpečenia suterénnych klenieb, domurovaní chýbajúcich stien na prvom podlaží a príprave prestropenia medzi prvým a druhým poschodím. Peniaze na záchranu kaštieľa získali aj z grantového programu Nadácie Pontis.

Pohľad do „interiéru“ objektu, kedy už veľkú časť prekrývalo nové dočasné prestrešenie.

Šerédyho kaštieľ je pomenovaný po vlastníkovi Makovického panstva Gašparovi Šeredy, ktorý dostal od kráľa Ferdinanda II. za svoje vojenské zásluhy Stropkovské, Pezinské, Svätojurské a Makovické panstvo. Počas reformácie kaštieľ slúžil aj ako evanjelická kaplnka. Kaštieľ neskôr patril šľachtickým rodinám Erdödyovcov a Clary-Aldringenovcov. V roku 1907 ho odkúpil štát pre lesný úrad. Po prvej svetovej vojne ho v roku 1918 opravila štátna lesná správa a využívala ho ako administratívnu budovu, aj na bývanie. V roku 1969  ho zachvátil požiar, ktorý ho značne poškodil.

Historická podoba kaštieľa Šerédyovcov. Zdroj: sarisskahradnacesta.sk

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
3 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Greškovič, MUDr.

Je to super ! Ako pôvodom zo Zborova si ten kaštieľ pamätám ešte pred požiarom v pôvodnom stave, bola to bývalá lesná správa.

Citatel

Zabudli ste spomenut zdruzenie za zachranu zborovskeho hradu. To bola ich iniciativa.

3
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x