SERIÁL: Premeny – Zo zabudnutého vleku na Mníchovskom potoku zostali len torzá

SERIÁL: Premeny – Zo zabudnutého vleku na Mníchovskom potoku zostali len torzá

V našom okrese nie je veľa možností kam si ísť zalyžovať či získať základnú lyžiarsku gramotnosť. Aj to málo čo kedysi fungovalo v okolí, je dnes minulosťou. Pozrite sa, čo zostalo z lyžiarskeho vleku pri dolnom tábore na Mníchovskom potoku len kúsok od mesta.


Hneď na začiatok malé porovnanie. V rovnakej lokalite sme boli pred piatimi rokmi a deviatimi mesiacmi. Vlek bol už síce roky nefunkčný, no takmer kompletný. Našli sme tam stožiare aj napnuté laná.

Po rokoch sme prvý stožiar s pohonnou jednotkou našli zarastený v korví. Rozvodná skriňa bola otvorená a takmer prázdna. Vlečné laná boli padnuté na zemi. V snehu sme našli len stopy zvierat. Obe fotografie zachytávajú to isté miesto.

V roku 2013 boli laná kompletne upevnené na stožiaroch a siahali až na vrchol mierneho svahu. Ideálne miesto pre začínajúcich lyžiarov, najmä deti.

V súčasnosti z vleku zostali posledné štyri stožiare. To, že išlo o lyžiarsky vlek ešte pripomína vlečné koleso, ktoré prekvapivo neskončilo v zberných surovinách.

Na fotografii nižšie starší záber vleku z marca 2013.Dnes však z niekdajšieho jednoduchého vleku nezostalo takmer nič. Ak vyjdete na vrchol kopca, čaká vás však nádherný výhľad na okolité lesy a najvyšší kopec – Stebnícka Magura s vysielačom. Namiesto lyžiarov z blízkeho rekreačného zariadenia sa po kopci pohybuje len divá zver.

V minulosti vlek EPV-350 slúžil na lyžiarske výcvikové kurzy pre deti, pre zájazdové pobyty a školy v prírode z blízkeho zariadenia, ktoré v minulosti ponúkalo celoročné ubytovacie a stravovacie služby. Hlavná budova poskytovala 85 lôžok, zrubové chaty (10) ďalších 60 miest. Areál strediska sa rozprestiera na ploche 26 928 m² v objatí lesnej zelene v tichom prostredí. Od mesta je vzdialený len 1,8 kilometra. V súčasnosti je zariadenie mimo prevádzky. Podľa katastra je vo vlastníctve eseročky HYDRO – TATRY, s.r.o.

Pamätáte si, že ste niekedy lyžovali na tomto mieste? Napíšte svoju spomienku do komentára.


Páčil sa vám tento článok?

Loading ... Loading ...

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x