V Smilne začali prípravné práce pred prieskumnými vrtmi. Aktivisti sú proti!

V Smilne začali prípravné práce pred prieskumnými vrtmi. Aktivisti sú proti!

Spoločnosť Alpine Oil and Gas, s. r. o. (AOG), ktorá sa zameriava na prieskum a využívanie podzemných zásob ropy a zemného plynu na Slovensku, zahájila stavebné práce na prvom prieskumnom vrte v obci Smilno. Predpokladá sa, že prípravné práce a následné vŕtacie práce v tejto lokalite budú trvať približne dva mesiace.


Prieskumný vrt Smilno je zameraný na overenie prítomnosti ložiska zemného plynu. V prípade, že bude vrt úspešný, bude plyn z vrtu v budúcnosti transportovaný do miestnej distribučnej siete plynu, čo zníži potrebu dovozu plynu zo zahraničia. Po ukončení všetkých prác na mieste vrtu bude vrt bezpečne a trvalo uzavretý a vrtné pracovisko bude uvedené do pôvodného stavu.

Ako súčasť prípravných prác spoločnosť AOG upravila prístupovú cestu k lokalite a v najbližšom čase na vlastné náklady zabezpečí aj odstránenie nelegálnej skládky odpadu pri obci Smilno.

3
spevnená prístupová cesta

Keďže mnoho domácností v regióne nie je pripojených na verejný vodovod, Alpine Oil and Gas chce ponúknuť podporu a pomoc obciam pri rozvíjaní a budovaní ich vodných zariadení. Plány v Smilne sú už rozbehnuté, podobné plány v obciach Ruská Poruba a Oľka sa kvôli nedostatku záujmu domácich obyvateľov prehodnocujú.

Reakcia spoločnosti k incidentu na pracovisku Alpine Oil and Gas v obci Smilno ku ktorému došlo v posledných dňoch:

Vo štvrtok, 16. júna pri priebehu prípravných prác na prvom prieskumnom vrte v obci Smilno bol agresívnymi aktivistami, z ktorých niektorí boli pod vplyvom alkoholu, fyzicky zranený pán Ron Crow hlavný technológ a výkonný riaditeľ spol. Alpine Oil and Gas. Jeho zranenie si vyžiadalo ošetrenie v nemocnici. Skupina aktivistov, z ktorých väčšina však nebola z obce Smilno, sa usilovala zabrániť spoločnosti Cesty Smilno v prejazde mechanizmov na pracovný pozemok. Robili to spôsobom, ktorý mohol ohroziť ich bezpečnosť a zdravie, preto ich pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby upozornili, aby prestali. Keď ani opakovane neuposlúchli, pracovníci bezpečnostnej služby ich z cesty vyviedli. Spoločnosť Alpine Oil and Gas tak bola donútená konať v záujme ochrany bezpečnosti a zdravia občanov. Policajti zasahujúci na mieste potvrdili oprávnenosť a primeranosť konania Alpine Oil and Gas.

Reakciu poskytol mediálny zástupca spoločnosti Vladimír Miškovčík.

O vyjadrenie sme požiadali aj druhú stranu. Otázky sme položili aktivistke a správkyni stránky Ropa v Smilne na facebooku Mariane Varjanovej zo Smilna.


1. Stotožňujete sa so správaním a prezentovanými postojmi aktivistov, ktorí prichádzajú v týchto dňoch do Smilna alebo si myslíte, že iná cesta k vyjadreniu nesúhlasu „zotrvania“ ťažiarov v danej oblasti nie je možná?

Ťažba je natoľko závažná invázia, že ju nie je možné vnímať ako separátny problém jednej obce, vždy som to vnímala ako vec, o ktorú sa musí zaujímať celý región. Príde mi absolútne prirodzené, že do Smilna prichádzajú ľudia z okolia, z Bardejova, z Humenného. Musíme si uvedomiť, že Smilno je iba začiatok, ďalšie vrty budú pribúdať a možná ťažba trvá desaťročia a podstatne mení charakter územia v ktorom žijeme.

2. Aké kroky ste  ako iniciátorka „protiropnej kampane“ podnikli v uplynulých hodinách? Obrátili ste sa aj na konkrétne štátne orgány prípadne politikov či odborníkov?
Konkrétne právne kroky podnikáme kontinuálne už takmer rok, pretože je evidentné, že ak to neurobíme my, neurobí to nikto a už vôbec nie zodpovedný orgán, ktorým je ministerstvo ŽP. V poslednom čase sa obraciame s výzvami najmä na občanov. Ak ide o ďalšiu utajenú trafiku, za ktorú sú skryté niečie záujmy bude to jedine strach z nasrdeného občana, ktorý zodpovedných pohne k zásadnejším rozhodnutiam. Toto je totiž veľmi zlý obchod, obyvateľ všetko stráca a firma všetko získava. Jediné, na čo sú ťažiari odborníkmi sú sľuby.
13435425_302907290048880_5124747397039081193_n
Títo a ďalší prišli protestovať k vrtnej plošine pri Smilne, zdroj: facebook/RopaSmilno
3. Na miesta prichádzajú zvedavci i náhodní okoloidúci. Máte záujem, aby sa protestné vyjadrenia nesúhlasu obyvateľov Smilna i ostatných dotknutých obcí niesli v duchu slušnosti a právnych predpisov?
My sme tí, ktorí od začiatku majú záujem postupovať výlučne legálne a nepodliezať latku práve preto, že protistrana robí opak. Mňa osobne veľmi zaujíma, či je možné, aby sa poctivý človek na Slovensku dobral spravodlivého riešenia a to mi asi dáva energiu pokračovať a overovať to. Som zvedavá na výsledok.
13445312_303437499995859_1277061282737231908_n (1)
Aktivisti bránia Smilno pred ťažiarmi, vytvorili živú reťaz. zdroj: facebook/RopaSmilno
4. Čo čakáte, že bude nasledovať v najbližších dňoch?  
Tlak, tlak, tlak. Týmto ľuďom ide iba o peniaze, sú schopní zájsť veľmi ďaleko a žijeme v krajine, v ktorej je to bohužiaľ aj možné. Smutné je, že porušovanie zákonov a kultúra ich obchádzania je u nás pestovanejšia než pšenica a žiadne okamžité riešenie nevidím. Je to príbeh o nás, baví ma ho sledovať a opisovať a verím, že môže pomôcť pochopiť, akí sme a čo robiť, aby sme to zmenili. Téma ropy je len katalyzátor, ukazuje kto je kto a vďaka za ňu, bez nej by nám to trvalo dlhšie.

Dramatickú situáciu pri Smilne si môžete pozrieť na facebookovej stránke: Ropa v Smilne.


K tejto téme, konkrétne o aktivitách ťažiarov, ktoré realizujú v susednej Českej republike pripravujeme rozsiahly dokumentárny film „MORAVSKÉ TOSKÁNSKO“, ktorý vznikol počas exkurzie, ktorú organizovala spoločnosť Alpine Oil and Gas. Boli sme sa pozrieť na miesta kde prebieha alebo ešte stále prebieha ťažba ropy a zemného plynu a aký to má vplyv na životné prostredie, respektíve ako sú tieto zariadenia na ťažbu zasadené do krajiny. Film bude publikovaný v priebehu nasledujúceho týždňa. Sledujte stránku ONline Bardejov.


autor: D.P., M.M.

FOTOGALÉRIA:

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x