ONline Bardejov

ROZHOVOR: Lídrovi platformy „myBardejov” Milanovi Pilipovi sme položili 10 otázok

ROZHOVOR: Lídrovi platformy „myBardejov” Milanovi Pilipovi sme položili 10 otázok

Poslanec mestského zastupiteľstva Milan Pilip nedávno ohlásil vznik novej platformy „myBardejov“, ako nezávislej a otvorenej iniciatívy. Cieľom je vytvoriť program pre mesto Bardejov za účasti širokej verejnosti a postavenie kandidátov na mestských poslancov pred budúcoročnými komunálnymi voľbami.


V zápätí sme poslanca Pilipa oslovili a prinášame vám rozsiahly rozhovor, kde sa okrem iného dozviete aj pár mien budúcich kandidátov, ktorí sa budú v budúcnosti uchádzať o hlasy v komunálnych voľbách.

10 otázok pre Milana Pilipa:

  • Prečo ste sa rozhodli oznámiť vznik platformy práve v tomto období, dva roky pred voľbami?

Chceme pripraviť program, na ktorom bude participovať hlavne verejnosť. Čiže naše vízie plánujeme postupne predstavovať ľuďom a zbierať od nich podnety a názory k jednotlivým témam. Pri niektorých budeme organizovať aj verejné diskusie podľa potreby. A na to potrebujeme dostatok času. Preto chceme začať pracovať už teraz.


  • Myslíte si, že máte dostatok času predstaviť a dostať do zastupiteľstva kvalitných ľudí?

Myslím si, že budúci kandidáti na poslancov sa postupne predstavia verejnosti svojou prácou, ktorá nás čaká.


  • Uviedli ste, že vaša platforma začala fungovať a existovala už po voľbách 2014 a konali sa vaše pravidelné stretnutia, kde ste diskutovali o víziách pre mesto. Existujú aj nejaké konkrétne výsledky, ktoré sa vám podarilo v priebehu tohto obdobia dosiahnuť?

Verejne začíname pôsobiť až teraz, takže verím, že naše plány sa ešte len pretavia do úspešných výsledkov. Ale aj tak si dovolím spomenúť napr. koncepciu odpadového hospodárstva, ktorú spracoval jeden z členov našej platformy Alexander Starinský. Vieme, že odpadové hospodárstvo v Bardejove je problém, a že máme pomerne vysoký poplatok za smetie. Mesto nemá strednodobú ani dlhodobú koncepciu odpadového hospodárstva, a návrh Alexandra Starinského, ktorý bol aj verejne prezentovaný na konferencii Bardejovízie, chceme dostať na rokovanie Komisie pre výstavbu a rozvoj mesta a jeho častí pri MsZ. Musíme ale počkať, ako dopadne vyrovnanie s Ekobardom, ktoré je v procese.


  • Hovoríte o niekoľkých desiatkach ľudí, ktorí tvoria myBardejov. Mohli by ste spomenúť niektoré konkrétne mená a akým oblastiam by sa títo odborníci boli schopní venovať počas svojho pôsobenia v zastupiteľstve?

Môžem Vám stručne predstaviť zopár našich členov (zatiaľ ešte nie kandidátov). Doteraz sa verejnosti predstavili už počas prvej tlačovky napr. Róbert Geci, ktorý sa zameriava na oblasť zamestnanosti a samosprávy, Tomáš Fedorko (kultúra), Juraj Peteja (ekonómia). Ďalej napr. vyššie spomenutý Alexander Starinský (odpadové hospodárstvo), Matúš Rusnák (vedie našu pracovnú skupinu, ktorá pracuje na koncepcii športu), Tomáš Popadič (architekt a pozemné stavby). Ďalších členov platformy myBardejov verejnosť spozná v rámci prezentácie našich vízií, na ktorých pracovali, a to v periodickej tlači, ktorú budeme distribuovať medzi ľuďmi. Máme členov, ktorí sa venujú aj územnému plánovaniu, ochrane kultúrneho dedičstva, a sú medzi nami aj známe tváre, ktoré verejnosť mala možnosť spoznať ako občianskych aktivistov. Plánujeme osloviť aj niektorých súčasných poslancov mestského zastupiteľstva. Chcem však zdôrazniť, že rôznorodé odborné zameranie členov platformy myBardejov je určite naša výhoda, ktorú chceme využiť v prospech celého mesta. Avšak vždy tvrdím, že odborníci majú byť úradníci, ktorí pracujú na mestskom úrade. A poslanci majú byť hlavne čestní a poctiví ľudia.


  • Chcete osloviť ľudí žijúcich mimo mesta, keďže mnoho šikovných ľudí pôsobí inde, čo by malo byť ich hlavnou motiváciou vrátiť sa späť a plnohodnotne žiť vo svojom rodnom meste?

Hlavne rodina a príbuzní, ktorých opustili. A k tomu samozrejme možnosť uplatnenia.

  • Najväčším problémom regiónu je vysoká nezamestnanosť a odliv ľudí do iných miest a za hranice Slovenska, aké konkrétne kroky ponúkate v tejto oblasti?

Práca je jeden z piatich okruhov, do ktorých sme zhrnuli naše vízie. Táto oblasť bude verejnosti predstavená ako prvá v našej tlači.


  • Spomínate vydanie vlastnej tlačoviny, kde budete predstavovať svoje vízie, v akej frekvencii sa bude vydávať a kedy uzrie svetlo sveta jej prvé číslo?

Prvé vydanie bude na svete okolo Veľkej noci, tam predstavíme zmienený okruh „práca“. Predpokladáme vydanie celkovo troch čísel počas tohto kalendárneho roka.


  • Vašim cieľom je postaviť kandidátku na poslancov do mestského zastupiteľstva v nadchádzajúcich voľbách v roku 2018, máte vy osobne aj nejaké vyššie ambície, konkrétne narážame na výmenu na primátorskom poste?

Pozícia primátora je kľúčová, tak ako aj zloženie mestského zastupiteľstva, ak chceme, aby náš program mohol byť uvedený do praxe. Teraz sa však začíname sústrediť na poslaneckých kandidátov a samotný program, čo je náročnejšie z pohľadu organizácie práce a logistiky.


  • Pri predstavení reálnych kandidátov do zastupiteľstva v roku 2018, vylučujete podporu nejakej zo strán zo súčasnej politickej scény, ktorá by bola akýmsi garantom presadenia vašich cieľov?

Platí zásada že naši kandidáti budú kandidovať ako nezávislí, tj. s vyzbieranými podpismi od občanov, hlásiac sa k programu platformy myBardejov. Garantom presadenia našich cieľov budú výlučne naši kandidáti, určite ho nebudeme presadzovať cez politické strany. Otázke nejakej formálnej podpory niektorých strán pre našich kandidátov sa budeme ešte venovať.


  • Ak niekoho natoľko oslovila Vaša myšlienka a chcel by participovať na projekte myBardejov, aké sú jeho možnosti, ako sa k vám pripojiť a stať sa súčasťou vaších aktivít?

Platforma myBardejov je otvorená a veľmi radi privítame medzi sebou ďalších ľudí, ktorí budú mať záujem pomôcť pri našej práci. A privítame aj takých, ktorí majú ambíciu stať sa poslancami. Ľudí k tomu dokonca vyzveme prostredníctvom našej tlače.


Na otázky odpovedal poslanec mestského zastupiteľstva a iniciátor platformy „myBardejov” Milan Pilip.

Spracoval: M.M.

SÚVISIACI ČLÁNOK:

 

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x