Prehnité nosníky Lávky priateľstva sú podľa statika v poriadku. Zvážte prechod lávkou!

Prehnité nosníky Lávky priateľstva sú podľa statika v poriadku. Zvážte prechod lávkou!

Drevené stavby sú náročné na údržbu. Obzvlášť, ak je pri stavbe použité drevo, ktoré veľmi neodoláva poveternostným vplyvom. Práve taký materiál bol použitý pri jednej z najdlhších drevených lávok na Slovensku. Lávka priateľstva v Bardejovských Kúpeľoch je napriek častým a nákladným opravám v dezolátnom stave. Podľa nás je prechod ňou nebezpečný. Náhly kolaps konštrukcie by mohol mať fatálne následky.


Nosné prvky konštrukcie sú natoľko prehnité, že do nich bez námahy zaboríme prst do hĺbky až 5 cm. Drevo sa rozpadá na viacerých miestach. Najhoršie sú na tom nosné stojky, ktoré držia už len silou vôle. Najväčšie riziko hrozí, ak po lávke prejde nejaká väčšia skupina ľudí a konštrukcia sa naraz zaťaží väčšou váhou. Minimálne by mala byť na mieste umiestnená tabuľa, ktorá o možnom riziku informuje návštevníkov. Nič také tam nenájdeme.

Už 22. júna sme sa s otázkami obrátili na vedenie kúpeľov. Pýtali sme sa: Nemáte obavu o bezpečnosť návštevníkov na Lávke priateľstva? Neuvažovali ste o umiestnení tabuľky vstup na vlastné riziko? Zaručíte sa, že je bezpečná a nehrozí skupine na nej žiadne nebezpečenstvo? Kedy sa začne s jej generálnou opravou? ,,Lávka priateľstva bola skontrolovaná statikom a boli vymenené niektoré jej časti. Vďaka spolupráci s OOCR Šariš Bardejov, KOCR Prešovského kraja a spoločnosti BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s. dôjde ku kompletnej rekonštrukcii na jeseň roku 2022,“ toľko stručné vyjadrenie generálneho riaditeľa spoločnosti Bardejovské Kúpele a. s. – Pavla Menšíka.

Takto vyzerá jeden zo štyroch nosných pylónov, na ktorom vrchole sa týči veža až do výšky 11,6 metra. Už len samotná váha masívnej strechy neustále namáha túto degradovanú konštrukciu. Vzpery, ktoré vystužujú zvislé stojky sú v podobnom stave. Drevo sa dá doslova lámať ako chlieb. Nevieme aké merania vykonal statik, ale už len vizuálna kontrola rozsvieti kontrolku, že treba konať.

Malo by podľa vás vedenie kúpeľov uzatvoriť prechod lávkou?

Loading ... Loading ...

Lávka je v súčasnosti voľne prístupná a bežný turista, si neuvedomí, že prechod ňou predstavuje riziko. Bez preháňania si dovolíme tvrdiť, že je možné aj jej zrútenie. Nemáme k dispozícii, statické výpočty, ale prezreli sme si pozorne celú konštrukciu a fotografie hovoria za všetko.


FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M. / D.P. 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x