Ako necitlivo zrekonštruovať fontánu? Stačí zájsť do Bardejovských Kúpeľov.

Ako necitlivo zrekonštruovať fontánu? Stačí zájsť do Bardejovských Kúpeľov.

Funkčné fontánky pred Alžbetou už spríjemňujú návštevníkom posedenie v parku. Rekonštrukciou sa zvýraznila ich funkcia. Voda je zadržiavaná v kruhovom telese fontány z liateho betónu. Ich obnova, však výrazne zmenila charakter týchto diel a poznajúc ich pôvodnú podobu, nás ich nová podoba príliš nenadchla.


Potešili sme sa, keď vedenie Bardejovských Kúpeľov avizovalo obnovu fontán v parku pred Hotelom Alžbeta. Tie boli dlhé roky len nefunkčnými skulptúrami bez vody. Voda z nich nestriekala z dôvodu, že boli napojené na vodovod priamo z Kúpeľného domu a voda tak odtekala do odpadovej vody. To bol hlavný dôvod ich vyradenia z prevádzky. Odpadová voda z fontán totiž výrazne navyšovala náklady za vodné a stočné, ktoré kúpele museli zaplatiť. Druhý dôvod bol aj spotrebovaná voda z vodovodu. Pri ich prevádzke existovalo riziko, že by nebol dostatok vody pre poskytovanie vodných procedúr v Kúpeľnom dome.

Fontánky boli roky bez vody a mnohí si na to aj zvykli. Niektorí ani netušili, že ide skutočne o fontánky. Parku dominuje socha cisárovnej Sisi a fontánky dopĺňajú polkruhové posedenia po obvode tejto mimoriadne zaujímavej parkovej promenády. V roku 2021 Bardejovské Kúpele avizovali postupnú obnovu všetkých siedmich fontán. V tom čase sa rátalo, že opravy by mali byť ukončené v horizonte 3 rokov. Obnova fontán sa mala realizovať v súčinnosti s OOCR Šariš Bardejov. 

Zatiaľ dve obnovené fontány

K obnove fontán skutočne došlo, a to aj v náročnom období, kedy sa viacero investičných akcii kúpeľov pre dlhotrvajúcu pandémiu odložilo. V parku sme zaregistrovali dve obnovené fontánky. Z obidvoch striekala voda. Čo nás sklamalo, je ich radikálna premena. Celé pôvodné výtvarné poňatie týchto mini diel bolo rekonštrukciou výrazne pretvorené, dovolíme si tvrdiť, že až znehodnotené.

Radikálna rekonštrukcia

Projektant sa rozhodol doslova utopiť kamennú kompozíciu z opracovaných blokov kameňa a nad terén vytiahnuť nevzhľadnú monolitickú betónovú skruž, ktorá vytvorila okolo kamennej skulptúry bazén nad terénom. Celé kompozičné riešenie pôvodnej fontány sa tým narušilo a vznikla akási prefabrikovaná betónová hmota a to vrátane prírodného kameňa, ktorý dostal rovnaký náter ako betónový monolit. Fontána pôsobí akoby práve vyšla z 3D tlačiarne. Celý tento paškvil, ešte po zotmení dotvára LED osvetlenie.

Samozrejme, fontána je funkčná, ale za cenu znehodnotenia pôvodného diela. Nikomu nevnucujeme náš názor, ale pri pohľade na pôvodné stvárnenia a dnešnú podobu, si názor urobíte aj sami. Na fotografii, nižšie je pôvodná fontánka pred obnovou. Voda stekajúca po tvarovaných blokoch kameňa končila v rovine terénu v drenážnej vrstve s kamenivom. Po obvode fontány bola v rovine terénu uložená kamenná dlažba, ktorá lemovala dielo. Kameň rokmi zovšednel a bol prerastený machmi. Stačila základná údržba. Dnes je kameň premaľovaný farbou.

Takto vyzerá tá istá fontána dnes. Nerešpektujúca okolie so syntetickým povrchom. Účel ale plní. Estetické parametre môžu byť posudzované individuálne a je zrejmé, že niekomu sa nová podoba môže páčiť.

Nový šat dostala ešte jedna fontánka. Vybrali sme sa k nej, materiálovo sa trochu líši od predchádzajúcej. Betónový „hríbik“ prešiel však rovnakou modernizáciou. Najskôr ponúkame pohľad na pôvodné prevedenie. Rovnako voda končila v úrovni terénu a tak vynikala samotná plastika stvárňujúca vodný prvok. Dnes je súčasťou betónovej skruže.

Fontánka s novým dizajnom.

Páčia sa Vám vynovené fontány?

Loading ... Loading ...

Pozrite si vo fotogalérii aj ďalšie fontánky v parku pred Alžbetou, ktoré ešte nepostihol rovnaký osud. Je otázka času, kedy zostávajúce fontány prejdú podobnou premenou.

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x