Oroszová lávka má na mnohých miestach poškodený náter

Oroszová lávka má na mnohých miestach poškodený náter

Nový most cez rieku Topľa bol osadený 15. decembra minulého roka, v priebehu pár mesiacov od inštalovania už čelil vandalom a dnes je poškodený vplyvom iných faktorov.


Nová Oroszová lávka s dĺžkou 41 metrov svojou pozoruhodnou konštrukciou púta iste pozornosť. V posledných dňoch sa však po prejdení po moste naskytá nevábny pohľad na poškodenú povrchovú úpravu konštrukcie.

Náter má oceľovú konštrukciu lávky chrániť pred poveternostnými vyplyvmi a bráni tomu, aby oceľ korodovala. Po pár mesiacoch užívania je táto ochrana značne narušená a veľké kusy farby na mnohých miestach praskajú a opadávajú ako škrupina. Niet divu, že sa na týchto miestach začala objavovať hrzda. Je vidieť, že poškodený náter bol už aj opravovaný, no zjavne tieto opravy neboli postačujúce a objavujú sa ďalšie deštrukcie pzdĺž celej lávky.


Nedovolíme si hodnotiť, čo je príčinou tohoto stavu, no domnievame sa, že za tým môže byť aj samotné namáhanie a pnutie jednotlivých segmentov konštrukcie. Ďalšou možnou príčinou je výber nevhodnej povrchovej úpravy alebo jej nesprávna aplikácia. Pôsobenie počasia je veľmi nepravdepodobná príčina, kedže by mal taký náter konštrukcie odolať jeho výkyvom a vydržať niekoľko rokov, možno desaťročí, nie len pár mesiacov od uvedenia do prevádzky.

O vyjadrenie sme požiadali hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku š. p. – Pavela Machavu. Na otázky by mal investor stavby zodpovedať v priebehu utorka 7. 6. 2016.

Oroszová lávka nestála „malý peniaz.“ Cena za túto parádu bola 670 tisíc eur. Pri tejto horibilnej čiastke, tak  mohli byť v prieťahu mestom v 1,5 km úseku Tople postavené rovno dve jednoduchšie lávky.

Oroszová lávka s modernou konštrukciou nahradila pôvodný betónový most postavený v 50-tych rokoch minulého storočia, poškodený povodňou, ktorý bol v istom provizóriu uvedený do ďalšieho užívania. Pri budovaní protipovodňových opatrení na rieke Topľa za 5,5 milióna eur sa nový most stal súčasťou nového upraveného nábrežia.


Tento príspevok vznikol vďaka postrehu občana Stanislava. Tam kde ste Vy, tam je ONline Bardejov.

FOTOGALÉRIA:

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x