OBRAZOM: Úvodné práce na revitalizácii nábrežia rieky Topľa

OBRAZOM: Úvodné práce na revitalizácii nábrežia rieky Topľa

Prešli sme sa celým úsekom od Mokrolužského mosta po most Pod Vinbargom, aby sme zdokumentovali ako postupuje 1. etapa revitalizácie nábrežia.


Pozdĺž celej trasy boli odstránené betónove zľaby, ktoré boli osadené dočasne ešte pri stavbe povodňového múru, ako akési provizórne riešenie. Voda z rigolov bola odvádzaná do kanalizačných vpustí, s vyústením za teleso múra do toku Tople. Kanalizácia na odvedenie daždovej vody bude v tejto etape opätovne osádzaná pri aktuálnych výškových pomeroch.

Betonónové prefabrikované rigoly sa dlho v zemi „neohriali“.

Následne sa začalo frézovaním vozovky na nábreží a prípravou podložia pod nové spevnené plochy.

Okolo múru sa začalo s navážaním materiálu pod budúce chodníky. Výškový pomer budúcich komunikácií bude upravený tak, aby sa skompenzovala výška múru a bol opäť umožnený pohľad na rieku. Treba povedať, že bude to rovnaký pohľad na rieku – obkolesenú ozrutným múrom. Aj keď dôjde k výraznejšiemu navýšeniu terénu z jeho vonkajšej strany, vnútorné steny múru zostanú vo svojej pôvodnej výške so surovým monolitickým betónom. V súčasnosti však prebiehajú stretnutia a diskusie o „zušľachtení“ aj tejto časti protipovodňového múru.

Na niektorých úsekoch, kde sa terén navýši, zostane podstatná časť povodňového múru pod zemou – pod úrovňou chodníka. Presne tá časť, ktorá bola počas výstavby protipovodňovej ochrany pracne obkladaná štiepaným kameňom. Kamenný obklad z vonkajšej strany múru je na mnohých miestach realizovaný nie príliš esteticky, ba priam amatérsky. Veď posúďte sami.

Murári si na niektorých úsekoch na kamennom obklade nedali veľmi záležať.

Výškové pomery budúcich komunikácií ovplyvňuje aj okolitá zástavba na nábreží. Bude zaujímavé sledovať ako sa projektanti a stavitelia vysporiadajú so zastavaným územím s rodinnými domami. Napríklad v blízkosti tanečnej školy, kde múr siaha naozaj vysoko a domy sú posadené o dosť nižšie, respektíve ich dvory či oplotenia. Zrejme aj zaplavenie objektu školy/sály pri záplavách v roku 2010 bol dôvod na výstavbu tak vysokého múru v tejto časti nábrežia.

V tejto časti nábrežia je povodňový múr posadený o dosť vyššie.

Podobný problém nastáva aj pri radovej zástavbe starších rodinných domov južnej časti nábrežia pri vyústení na Kellerovú ulicu.

Mierne pokročila aj výstavba nového oplotenia pri športovom areáli, ktoré nahradí nevzhľadný plechový plot. Ten bol už z veľkej časti odstránený.

Severnú časť Mestského kúpaliska lemuje betónový plot pomaľovaný grafitmi. Snáď aj ten bude čoskoro minulosťou. Horšia správa pre umelcov, ktorí prídu o plochy na svoju realizáciu.

Projekt revitalizácie nábrežia rieky Topľa v Bardejove má stáť takmer 2,4 milióna eur. Práce realizuje košická spoločnosť Eurovia SK, a.s. Podľa staveniskovej tabule, by mala byť prvá etapa ukončená už vo februári 2019. Projektantom je v Bardejove etablovaný architektonický ateliér A-Typ z Prešova, ktorý ma za sebou už niekoľko ukončených realizácii v našom meste, prevažne súvisiacich s obnovou pamiatok a verejných priestranstiev v historickom centre.

Vizualizácia nového nábrežia s oddychovou zónou. (Zdroj: A-typ)

Treba ešte dodať, že projektant významne nezasahoval do protipovodňového diela, respektíve vôbec, kedže plynie lehota, v ktorej sa do hotovej stavby nemôže stavebne zasahovať. Čo je určite na škodu, pretože prezentovaná vizualizácia pracuje s lokalitou v stave, v akej sa nachádza. A všetci dobre vieme, ako to s kedysi vyhľadávanou lokalitou dopadlo. Odhliadnuc od budúcej výstavby dvoch nových lávok cez Topľu, nedôjde k žiadnemu sprístupňovaniu koryta rieky. To možno v neskorších fázach revitalizácie, kde sa ráta s úpravou priestoru medzi múrmi pri samotnom koryte rieky. Ako odznelo v spravodajstve Bardejovskej televízie, pribudnúť by malo vybudovanie kaskád, spomínané zestetizovanie vnútorných stien múru a ďalšie menšie zásahy. Ochranná päťročná lehota od odovzdania stavby protipovodňového múru realizovanej Slovenským vodohospodárskym podnikom uplynie o dva roky.

Na záver sa ešte vráťme do roku 2008. V tom čase rovnaký ateliér prišiel s urbanistickou štúdiou, ako by malo nábrežie rieky Topľa s povodňovým múrom v budúcnosti vyzerať. Prvá vec, ktorú si človek všimne je výška múru, ktorá nebola tak markentná, ako tá súčasná. Druhá je umožnenie vstupu ku korytu rieky skrz povodňovú ochranu, ktorý bol zapezpečený schodiskom, ktoré bolo situované pozdĺž múru, približne každých 100-200 metrov.

Staršia vizualizácia nového nábrežia s protipovodňovou ochranou, r. 2008 (Zdroj: A-typ)

Toto riešenie sa vo výslednej realizácii, ktorú realizoval SVP neobjavilo a múr zostal neprerušený prakticky v celom úseku až na dva prieluky pre prípadnú údržbu a vjazd mechanizmov.

Pevne veríme, že v nasledujúcich mesiacoch stavebných prác nenarazíme na podobné neduhy, ako to bolo v prípade výstavby cyklocesty na Mníchovský potok. Samozrejme každá stavba so sebou prináša aj nepredvídané udalosti a v rozumnej miere ich očakávame aj pri tomto rozsiahlom projekte. Celý priebeh budeme pozorne sledovať aj naďalej.


Pozrite si v akom stave je nábrežie dnes v rozsiahlej fotogalérii:


Aktualizované, doplnené: 13.9. 2018

Začalo sa s osadzovaním prvých obrubníkov, odstraňuje sa severná časť oplotenia dopravného ihriska. Pracuje sa na novom oplotení areálu. Odstránený plot nahradí jednoduché pletivové oplotenie. To bude osadené ďalej od nábrežia.  Zrejme ide o dočasné riešenie.

Spracoval: M.M. / Foto: M.M., D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
2 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Jano

V súčasnosti začala prvá etapa revitalizácie nábrežia rieky Topľa v Bardejove. Ako je možné vidieť z fotiek ku článku, ide o úpravu chodníkov (ciest) po oboch stranách múru. Táto akcia sa dala čakať vzhľadom na to, že cesty po výstavbe múru zostali poškodené. Podľa obkladov múru bolo zrejmé, že dôjde aj k zvýšeniu podložia ciest do tej úrovne, ako boli realizované obklady. Obnova ciest vráti oddychovú zónu pre športy ako je beh, inline korčuliarov a cyklistov. Myslím, že títo budú vďační za tieto úpravy, lebo v súčasnom stave boli chodníky hlavne pre inline korčule nepoužiteľné. Toto by som nazval za… Čítať viac »

2
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x