OBRAZOM: Rozhľadňa na Štrbskom plese dosiahla svoju finálnu výšku.

OBRAZOM: Rozhľadňa na Štrbskom plese dosiahla svoju finálnu výšku.

Výstavba 53 metrovej vyhliadkovej veže sa blíži do finále. Nachádza sa vo frekventovanej a turistami vyhľadávanej lokalite vedľa skokanských mostíkov na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. Boli sme sa pozrieť v akom stave je konštrukcia tejto kontroverznej stavby v úvode roka 2020. V rovnakom roku má byť nová atrakcia Tatier aj skolaudovaná. Prví návštevníci si vychutnajú výhľad na vrcholky kopcov už v júli.


Spustnutý skokanský štadión, kde sa v roku 1970 konali majstrovstva sveta v lyžovaní v severských disciplínach má svoje slávne časy už dávno za sebou. Počas majstrovstiev sa tu zmestilo rekordných 140.000 divákov. Pripomienkou zostali okrem iného len objekty skokanských mostíkov, ktoré sa v tom období vystavali spolu s ďalšou rozsiahlou infraštruktúrou. Azda najvýraznejší je objekt veľkého mostíka, ktorý dopĺňa už z diaľky panorámu Tatier. Pohľad na Štrbské pleso si bez elegantného tvaru mostíka ani nevieme predstaviť. Pozorné oko pri pohľade na scenériu okolitej prírody neprehliadne aj novú 53 metrovú vežu.

Medzi veľkým mostíkom a hotelom Patria vyrástla nová dominanta.
Nová rozhľadňa, ktorá je momentálne vo výstavbe je v susedstve areálu a má ambíciu znovu pritiahnuť davy turistov do tejto lokality. Nie že by tomu tak nebolo už dnes, no určite bude o dôvod viac, prečo sa tam vybrať. Tribúny skokanského mostíka sa síce tak skoro nezaplnia, no nová oceľovo-drevená veža, ktorá stojí na ploche bývalého škvarového futbalového ihriska ponúkne okamžitú kapacitu až 500 osôb. Výstup na ňu bude bezbariérový a umožnený počas celého roka.

Imobilní návštevníci sa vďaka rampám po obvode dostanú až na vrchol veže.

Veža má mať štyri vyhliadkové plošiny, súčasťou štvrtej je adrenalínová sieť i presklená podlaha na špici a vo veži je navrhnutý aj tobogán. Výstup na ňu by mala byť zároveň aj zážitková prehliadka tatranskej prírody, histórie vzniku Vysokých Tatier, jedinečnej fauny a flóry Vysokých Tatier. Súčasťou veže bude základné sociálne zázemie s kaviarňou a múzeum, ktoré tu plánuje zriadiť a otvoriť najväčšia svetová horolezecká legenda Reinhold Messner. Mapovať bude históriu lokálneho horolezectva. Chýbať nebude ani obchod so suvenírmi.

Nová rozhľadňa zaujme tvarom, má mierne naklonenú konštrukciu.

Treba pripomenúť, že veža sa dokončuje aj napriek odporcom. Svoj podpis na petícii proti výstavbe dalo 8 tisíc ľudí. Petičiari žiadali prehodnotiť zámer projektu. Ten však mal všetky potrebné povolenia širokého okruhu subjektov.


Hodí sa podľa vás nová vyhliadková veža do danej lokality?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Investorom celého diela je popradská spoločnosť High Tatras Tower, s. r. o. Stavbu realizujú českí stavitelia špecializujúci sa na drevené konštrukcie, ktorí stoja aj za stavbou vyhliadkovej veže v Bojniciach.

Vizualizácia: High Tatras Tower, zdroj: podtatranske-noviny.sk

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x