TIP NA VÝLET: Pod Kráľovu hoľu už pôjdete po novej asfaltke. Čoskoro až na vrchol!

TIP NA VÝLET: Pod Kráľovu hoľu už pôjdete po novej asfaltke. Čoskoro až na vrchol!

Pozrite si fotoreport prác na takmer dokončenom zrekonštruovanom 6,4-kilometrovom úseku novej lesnej cesty z obce Šumiac až po horskú chatu pod Kráľovou hoľou vo výške 1451 m n. m., ktorá sa nachádza na Prednom sedle približne v polovici trasy na Kráľovu hoľu. Rekonštrukcia cesty je rozdelená do troch etáp. Takmer ukončené sú prvé dve z nich.


Práce na prvých dvoch etapách najvyššie položenej asfaltovej cyklotrasy v strednej Európe sa začali minulý rok 15. novembra. Úplne ukončené by mali byť do leta. My sme si prešli zrekonštruovanú časť od obce Šumiac, kde sa predtým nachádzala len štrková neupravená cesta.

Dnes ju v plnom profile pokrýva asfalt. Boli vyčistené odvodňovacie žľaby a vybudované nové systémy na odvádzanie dažďovej vody. Pred pokládkou asfaltu sa stabilizovalo podložie cesty a na mnohých miestach sa rozšírili a spevneli jej úseky. V niektorých úsekoch pribudli zvodidlá.

Rekonštrukcia cesty na Kráľovu hoľu bola financovaná z viacerých zdrojov. Prvé dve etapy, zo Šumiaca po Predné sedlo, boli financované Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) a Lesmi SR. Táto časť rekonštrukcie si vyžiada náklady za asi 1,1 milióna eur. Tretia etapa, vedúca od Predného sedla až na vrchol, je projektovo pripravená a jej financovanie sa plánuje z Plánu obnovy a jej odhadované náklady sú približne 2 milióny eur. Súčasťou finálnej etapy je aj vybudovanie informačného bodu na vrchole Kráľovej hole, kde sa plánuje dôstojné zázemie pre turistov a cyklistov. Po dokončení pôjde o celkovú dĺžku takmer 12 kilometrovej asfaltovej cyklotrasy, kde cyklisti prekonávajú viac ako 1000 výškových metrov pri priemernom sklone 8,6 %.

Cesta na Kráľovú hoľu vedie cez viacero ostrých zákrut a prudkých stúpaní. Prejazd serpentínami je po asfaltovom povrchu neporovnateľne bezpečnejší a plynulejší ako tomu bolo na štrku. Na fotke nižšie prejazd serpentínou v lokalite Skalička s priestorom pre pristávanie helikoptéry.

Nová cesta a priaznivé počasie prilákalo k chate pod Kráľovou hoľou množstvo turistov. Chata v minulosti slúžila ako obslužná budova vysielača a bol v nej zaparkovaný ratrak. Po prestavbe od roku 2018 slúži turistom. Presne v tejto lokalite sa končí nová cesta a v ďalšom putovaní, ak sa rozhodnete ísť po žltej cyklotrase už pokračujete po starej ceste.

Tretia etapa zahŕňa rekonštrukciu už existujúcej asfaltovej cesty vedúcej od Predného sedla po vrchol Kráľovej hole, pričom jej dokončenie sa očakáva v roku 2026 a cyklisti musia zvyšný úsek odšliapať ešte po rozbitej asfaltke. Už teraz hlavne cyklistická verejnosť pociťuje výrazný prínos tejto rekonštrukcie, na ktorú sa čakalo dlhé desiatky rokov. Nová cesta na Kráľovú hoľu je významným krokom pre rozvoj cestovného ruchu na Horehroní.

Asi 100 metrov nad chatou pod Kráľovou hoľou sa cesta napája na nezrekonštruovaný úsek.

Pôvodná asfaltová cesta v dezolátnom stave vedie nasledujúce 5,4 kilometa od horskej chaty na Prednom sedle až na vrchol Kráľovej hole. Bola vybudovaná ako prístup k vysielaču v 70. rokoch 20. storočia a jej stav zodpovedá poveternostným podmienkam a desiatky rokov zanedbanej údržbe. Nový vysielač na Kráľovej holi bol dokončený v roku 1971, takže z toho možno predpokladať, že pôvodná cesta má za sebou vyše polstoročie, od kedy bola uvedená do prevádzky pre potreby obsluhy vysielača, lesníkov či samotných turistov. Stav vozovky je lákavý skôr pre MTB cyklistov pri rýchlom zjazde z kopca. Cesta nahor je pre havarijný stav cesty o to väčšou drinou a cestné či gravel bicykle dostávajú zabrať. Vyhnúť sa dieram je v mnohých úsekoch prakticky nemožné.

Existuje dokument, ktorý zachytáva výstavbu pôvodnej cesty na Kráľovu hoľu a bol vysielaný ešte v roku 1967. Dokument zachytáva pracovníkov Hutných stavieb z Košíc, ktorí buldozérmi vykonávali hrubý obkop na trase cesty v prvej etape jej výstavby v dĺžke 5,5 km pri výškovom rozdiele vyše 500 metrov v ťažkých horských podmienkach. Dávnu históriu pripomína aj vyvalené zhrdzavené zábradlie za ktorým sa však naskytá majestátny výhľad na okolité kopce.

Pôvodný vysielač, ktorý stál na vrchole ešte pred vybudovaním 137,5 metrového stožiara bol uvedený do prevádzky ešte o desať rokov skôr. Modernizácia so sebou priniesla pristavanie súčasnej obslužnej budovy, kde sa svojho času striedali pracovníci na smeny. Okrem technického zázemie vysielača, malá časť slúži aj ako akási improvizovaná útulňa, ktorá poskytuje nocľah pre turistov prechádzajúcich po Ceste hrdinov SNP naprieč slovenskými horami. Ide o malú neuzamknutá miestnosť (predsieň) s dvoma drevenými lavicami a radiátorom, kde je možné schovať sa pred zlým počasím, prípadne núdzovo prespať na zemi.

Starý vysielač a začiatok výstavby veľkej obslužnej budovy v 70-tych rokoch 20. storočia /zdroj: FB, Kráľova hoľa – História 

Dnes ide už o bezobslužné stredisko a budova potrebuje rekonštrukciu. Opadaný a zvetraný obklad pripomína miestami ruinu. Budova je zo všetkých strán ošľahaná vetrom. Jej múry poskytujú ochranu pred silným vetrom, ktorí v nadmorskej výške 1 946,1 metrov často sprevádza turistov, ktorí sa dostali až na vrchol.

Funkcia objektu je v súčasnosti prevádzka DVB-T vysielača veľkého výkonu a rozhlasového vysielača. Vďaka vysokej polohe, takmer 2000 metrov nad morom, pokryje vysielač kvalitným signálom štvrť územia Slovenska. V čase svojej výstavby bol to najvyššie položený vysielač v strednej Európe s analógovou televíznou a rozhlasovou službou.

Dôkladnú prehliadku bezprostredného okolia vysielača si už bohužiaľ neurobíte. Okolo objektu pribudlo nové oplotenie a vstup do areálu je zakázaný z dôvodu ochrany majetku a zvýšeniu bezpečnosti. Zvedaví turisti si už po jeho obvode však vyšliapali chodník, vďaka ktorému si môžu pozrieť priľahlé objekty a výhľady na krajinu zo všetkých strán.

Ak máte šťastie a na vrchole Kráľovej hole budú priaznivé podmienky môžete vidieť vrcholy Nízkych Tatier, Levočské vrchy, Vysoké a Západné Tatry, Chočské vrchy, Malú Fatru, Kremnické vrchy, Poľanu, Veporské, Stolické a Volovské vrchy, Spišsko-gemerský kras a Branisko, no často je vidieť aj vrchy v severnom Maďarsku. My sme to šťastie nemali, ale tešili sme sa aspoň z výhľadu, ktorý sa nám naskytol pri pohľade na zdolanú trasu, ktorá ešte len čaká na generálnu opravu v nasledujúcom roku.

Nasledoval zjazd z kopca až po obec Šumiac a celý si ho môžete vychutnať vo videu na konci článku. V prvej časti ideme po nezrekonštruovanej časti cesty a v závere už pokračujeme po novučičkom asfalte v dĺžke vyše 6 kilometrov. Ak by sa vám nechcelo až hore na vrchol Kráľovej hole, v obci Šumiac pribudla jedna zaujímavosť. Je ňou maketa vysielača. Obzrieť si ho môžete v jeho zmenšenej forme aj v nižšej nadmorskej výške.

FOTOGALÉRIA (zrekonštruovaný úsek):


FOTOGALÉRIA (pôvodný úsek nezrekonštruovanej cesty):


Pozrite si zjazd po novozrekonštruovanom asfaltovom povrchu od Predného sedla až po Kráľovohoľskú chatu nad obcou Šumiac:

Spracoval: M.M.

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Upozorniť ma e-mailom na pridanie novej odpovede
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x