Obec Sveržov bude mať čoskoro nový most a možno pribudne aj veterný park

Obec Sveržov bude mať čoskoro nový most a možno pribudne aj veterný park

Nová železobétonová konštrukcia mosta bude onedlho novou spojnicou v obci, ktorá prepojí hlavnú cestu ponad Kamenec na nadväzujúce komunikácie. Nad obcou sa týči ďalšia stavba – vyše 60 metrová veža, ktorá bude merať intenzitu vetra.


Len zriedka doplní cestnú infraštruktúru v našom okrese nové teleso mosta. Skôr sa stretneme s rekonštrukciou starých objektov v prípade poškodenia povodňami alebo pre ich zlý technický stav. Ale ani samotná oprava nie je samozrejmosťou, kedže v mestskej časti Dlhá Lúka majú roky nevyhovujúci most, ktorý bol výrazne poškodený práve v dôsledku povodne. Obyvatelia roky čakajú na jeho opravu, respektíve výstavbu nového, kedže jeho konštrukcia je značne poškodená a nevyhovujúca. Pri poslednom výjazde predsedu vlády R. Fica (8.6.2017) bola vedeniu mesta prisľúbená finančná pomoc na jeho opravu vo výške 300-tisíc eur.

V bardejovskom okrese bolo k 1.1. 2016 evidovaných spolu 206 mostov s rôznym konštrukčným riešením v celkovej dĺžke 2524 metrov. K nim pribudlo niekoľko mostných objektov na trase nového juhozápadného obchvatu, kde je najdlhší mostný objekt v dĺžke 160 metrov.


Ale venujme sa obci, kde je v súčasnosti most vo výstavbe a okrem toho je tam rozbehnutý aj ďalší zaujímavý projekt.

Naša pozornosť sa sústredila na obec Sveržov, kde nás v uplynulých dňoch zaviedla výstavba mohutného stožiara na neďalekom kopci a rovnako sme zaznamenali aj novovyrastajúci most ponad miestny potok. Na investičné zámery sme sa pýtali starostu obce Pavla Ceľucha, ktorý nám bližšie ozrejmil podstatu týchto projektov.

  • Kto je realizátorom výstavby stožiara nad obcou? Aká je jeho výška a na aký účel bol postavený? Môžete v krátkosti predstaviť „projekt“ (výhody pre obec, podieľa sa obec finančne na realizácii?)

Investorom je rakúska firma Oekostrom Produktions GmbH. Stavbu realizuje firma RAS Sveržov. Jedná sa o vežu na meranie vetra a je vysoká 60 m + 3 m anténa. Na základe výsledkov merania sa rozhodneme či ideme do výstavby veterného parku. Veterný park by mal byť postavený z niekoľkých veterných turbín. Obec v danom projekte vystupuje len ako partner bez vkladania finančných prostriedkov.


Oekostrom AG je rakúska investičná spoločnosť na výrobu a obchodovanie s elektrickou energiou. Je vlastnená zhruba 1900 akcionármi. Spoločnosť bola založená v roku 1999 s cieľom poskytovať zákazníkom po celom Rakúsku elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov a rozširovať obnoviteľné zdroje energie. Všetky aktivity Oekostrom AG aktívne prispievajú k ochrane klímy a životného prostredia. 

zdroj: oekostrom.at
Panorámu nad obcou doplnil 63-metrový stožiar

  • Cesta k stožiaru a vrchol kopca ponúka hneď niekoľko zaujímavostí – prechod okolo obory, kde je možnosť zhliadnuť zblízka lesnú zver a krásne lúky s lúčnymi kvetmi a na vrchu nádherné panoramatické výhľady. Pohráva sa obec s myšlienkou vytvoriť na vrchole aj rozhľadňu, prípadne náučný chodník s troma, štyrmi tabuľami (fauna, flóra, okolie)? Súčasný posed na vrchole nie je už bezpečný, hoci zrejme patrí poľovníckemu združeniu.

Uvažujeme nad tým, aby sme jednu vežu sprístupnili verejnosti ako výhľadňu, ale to je ešte ďaleko. V blízkosti meracej veže je aj v súčasnosti cyklotrasa Bardejov Krynica a s postavením osobitnej výhľadne na tomto kopci sa pohrávam už dlhšie. Keď je jasná obloha, je krásne vidieť Vysoké Tatry. Naskytá sa tiež krásny pohľad na majestátny Busov či Maguru, Čergovské pohorie.

  • Hneď na začiatku obce zaujme prichádzajúceho výstavba nového mosta ponad rieku a úprava jej okolia. Kto sa finančne podieľa na realizácii výstavby mosta? Aké sú náklady na jeho výstavbu? Dôvod jeho vybudovania? Ako dlho ste sa usilovali o jeho výstavbu? Čo prinesie pre život miestnych občanov?

Investorom je obec Sveržov, most je v plnej výške financovaný z euro-fondov, v rámci projektu „Realizácia programu spoločných opatrení v obci Sveržov“.  Celkový náklad je 622 930,68 eur.  Dôvodov na jeho vybudovanie je viacero. Odľahčí dopravu v obci, prinesie vyššiu bezpečnosť, skráti sa občanom bývajúcich v tejto časti obce cesta do Bardejova o cca 1,3 km, zjednoduší sa prístup ľudí k ich pozemkom.

  • Kedy sa plánuje dokončenie mosta? Bude zaradený do majetku obce alebo kto bude správcom? Bude na moste aj chodník pre peších?

Predpokladaný termín ukončenia je september 2017. Most bude zaradený do majetku obce a jeho súčasťou je aj chodník pre peších.

  • Aké najbližšie aktivity plánujete v obci Sveržov? Máte podané nejaké projekty, prípadne plány na tento rok?

Súčasťou projektu „Realizácia programu spoločných opatrení v obci Sveržov“ je aj asfaltová poľná cesta ku Letisku a zároveň spojenie obcí Sveržov a Kurov. Celá cesta ide po hrebeni nášho a kurovského chotára a je spojnicou štátnej cesty do Poľska Cesta ma parametre 3 m šírka asfaltová, s vyhýbaním na 6 ms termínom ukončenia 09/2017. Je aj súčasťou cyklotrasy BJ- Krynica. Obec má schválený projekt na nadstavbu a rozšírenie kapacít MŠ Sveržov. S začiatkom realizácie od 06/2017. Máme podaný projekt na výstavbu chodníkov v obci Sveržov okolo štátnej cesty, podávame projekt na rekonštrukciu kultúrneho domu, kompostovíska pre občanov obce Sveržov, výstavba cvičiska pre hasičov, boli by sme radi, keby sa nám podarilo prepojiť asfaltovou cestou obce Sveržov a Zlaté a štrkodrvovou poľnou cestou obce Tarnov a Sveržov. Najbližšie nás čaká vo Sveržove krásna hasičská súťaž 25. 06. 2017 a a jedinečný festival folklórnej národnej a duchovnej piesne, ktorý bude 02. 07. 2017 o 14.00 v krásnom amfiteátri vo Sveržove.

Na otázky odpovedal Pavol Ceľuch, starosta obce Sveržov.


Privítali by ste vo vašej obci veterný park, pokiaľ by tomu lokalita zodpovedala?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

FOTOGALÉRIA: Stavba mosta


FOTOGALÉRIA: Veža na meranie vetra

[vc_message message_box_style=“solid-icon“ style=“square“ message_box_color=“grey“ css_animation=“fadeInDownBig“]Aké investičné zámery sa realizujú vo vašej obci a aké ďalšie projekty sú v pláne? Dajte nám vedieť, radi navštívime aj vašu obec.[/vc_message][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Spracoval: M. Medzihradský, D. Pračko

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x